Deloitte živě 

Za zpomalením červnové inflace stojí pokles cen potravin

Růst cen v červenci zpomalil své tempo z 2,6 % meziročně na 2,3 %, což bylo v souladu s naším očekáváním. V porovnání s červnem vzrostly spotřebitelské ceny o 0,2 %. Čím je zpomalování inflace způsobeno? Poklesem cen potravin.

Zatímco ještě v květnu a červnu přidaly potraviny k meziročnímu růstu cen 0,5 procentního bodu, v červenci to již byla 0. Meziměsíčně ceny potravin poklesly o 1,9 %, ceny zeleniny o 12,2 %, ovoce pak o 4,7 %.

Co naopak zdražovalo? Zejména rekreace a dovolené, ale nejedná se jen o sezónní zdražení, jelikož ceny rekreací rostly i meziročně.

Rozklad meziročního růstu cen vypadá následovně:

2,3 % = 0,3 (alkoholické nápoje a tabák)
-0,1 (odívání a obuv)
+0,7 (bydlení, voda, energie, paliva)
+0,1 (bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy)
+0,1 (zdraví)
+0,5 (doprava)
+0,3 (rekreace a kultura)
+0,2 (stravování a ubytování)
+0,2 (ostatní zboží a služby)

ČNB by mohla být v klidu, celková inflace se pohybuje jen mírně nad cílem a jádrová inflace je takřka přesně na cíli. Nicméně vzhledem ke známkám přehřívání ekonomiky na trhu práce a na trhu nemovitostí a dalším důvodům, svoji měnovou politiku utahuje.

Za celý rok 2018 čekáme průměrnou míru inflace 2,1 %.

ceny potravin inflace Makroekonomika
Deloitte živě  Technologie 

Kdybych dnes firmu zakládal znovu, lidi kolem sebe bych zaměstnal o dost dříve, říká Josef Prusa

Když si Josef Průša, zakladatel společnosti Prusa Research vyrábějící 3D tiskárny, loni přebíral cenu za třetí příčku v soutěži Deloitte Technology Fast 50, neskrýval zklamání. Firma rostla raketovým tempem, ale přesto tempo růstu ve výši 6900 procent stačilo "jen" na bronz. Už tenkrát měl ale jasno: do roka a do dne porazí vítěze z roku 2017, vyhledávače letenek Kiwi.com! Výsledek? Po 12 měsících více než zdvojnásobený růst a první místo mezi padesátkou nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. 

12. 10. 2018
Deloitte živě  Technologie 

Český výrobce 3D tiskáren Prusa Research roste nejrychleji ve střední Evropě, vyhrál soutěž Deloitte Technology Fast 50

Nejrychleji rostoucí technologická společnost ve střední Evropě je už druhým rokem z Česka, na prvním místě se v žebříčku Fast 50 pro rok 2018 umístil výrobce 3D tiskáren Prusa Research. Loňský vítěz Kiwi.com obsadil druhou příčku. Česká republika si připsala další skvělá umístění, v první desítce jsou ještě Pilulka a nováček soutěže - Proficio Marketing. Prodejce online módy ZOOT obhájil loňské prvenství v kategorii Velká pětka, nejlepší česká firma mezi Vycházejícími hvězdami je výrobce 3D pera 3Dsimo (třetí místo), na desátém místě je online supermarket Rohlík.cz. Přečtěte si, jak probíhalo slavnostní vyhlášení v Praze. 

11. 10. 2018
Deloitte živě 

Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu přebytkem 2,3 miliardy korun, prohloubil se deficit v obchodě s ropou

Obchodní bilance se v srpnu opět dostala do přebytku, ten ale meziročně poklesl o 2,6 miliard korun na 2,3 miliardy. Co za meziročním snížením přebytku stálo? Jednak prohloubení deficitu v obchodě s ropou a ropnými produkty, což souvisí s vysokými cenami ropy a s relativně slabou korunou. Dobře se ale nevedlo ani obchodu s motorovými vozidly, kde poklesl přebytek meziročně o 1,9 miliard korun. 

10. 10. 2018