Deloitte živě 

Za zpomalením červnové inflace stojí pokles cen potravin

Růst cen v červenci zpomalil své tempo z 2,6 % meziročně na 2,3 %, což bylo v souladu s naším očekáváním. V porovnání s červnem vzrostly spotřebitelské ceny o 0,2 %. Čím je zpomalování inflace způsobeno? Poklesem cen potravin.

Zatímco ještě v květnu a červnu přidaly potraviny k meziročnímu růstu cen 0,5 procentního bodu, v červenci to již byla 0. Meziměsíčně ceny potravin poklesly o 1,9 %, ceny zeleniny o 12,2 %, ovoce pak o 4,7 %.

Co naopak zdražovalo? Zejména rekreace a dovolené, ale nejedná se jen o sezónní zdražení, jelikož ceny rekreací rostly i meziročně.

Rozklad meziročního růstu cen vypadá následovně:

2,3 % = 0,3 (alkoholické nápoje a tabák)
-0,1 (odívání a obuv)
+0,7 (bydlení, voda, energie, paliva)
+0,1 (bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy)
+0,1 (zdraví)
+0,5 (doprava)
+0,3 (rekreace a kultura)
+0,2 (stravování a ubytování)
+0,2 (ostatní zboží a služby)

ČNB by mohla být v klidu, celková inflace se pohybuje jen mírně nad cílem a jádrová inflace je takřka přesně na cíli. Nicméně vzhledem ke známkám přehřívání ekonomiky na trhu práce a na trhu nemovitostí a dalším důvodům, svoji měnovou politiku utahuje.

Za celý rok 2018 čekáme průměrnou míru inflace 2,1 %.

Makroekonomika Ceny potravin Inflace
Lidé  Deloitte živě 

Kritické myšlení: Cesta k profesnímu růstu i osobnímu rozvoji

Nepodléhat prvnímu dojmu, nepřebírat slepě názory druhých, udržet si odstup a být schopen vytvořit si vlastní názor na základě vědomostí a zkušeností – to jsou schopnosti, které jsou nezbytné pro orientaci v nepřeberném množství informací, které se na nás každý den valí ze všech stran. Ať už mluvíme o soukromém či pracovním životě, bez kritického myšlení se v budoucnu zkrátka neobejdeme. Lze se této schopnosti naučit? A jaké jsou její praktické přínosy? Na tyto a další otázky jsme se zaměřili na třetím z našich MeetUp setkání, kde mladým lidem přinášíme semináře a workshopy věnované trendům z oblasti budoucnosti práce. 

10. 6. 2019