Deloitte živě 

Za zpomalením červnové inflace stojí pokles cen potravin

Růst cen v červenci zpomalil své tempo z 2,6 % meziročně na 2,3 %, což bylo v souladu s naším očekáváním. V porovnání s červnem vzrostly spotřebitelské ceny o 0,2 %. Čím je zpomalování inflace způsobeno? Poklesem cen potravin.

Zatímco ještě v květnu a červnu přidaly potraviny k meziročnímu růstu cen 0,5 procentního bodu, v červenci to již byla 0. Meziměsíčně ceny potravin poklesly o 1,9 %, ceny zeleniny o 12,2 %, ovoce pak o 4,7 %.

Co naopak zdražovalo? Zejména rekreace a dovolené, ale nejedná se jen o sezónní zdražení, jelikož ceny rekreací rostly i meziročně.

Rozklad meziročního růstu cen vypadá následovně:

2,3 % = 0,3 (alkoholické nápoje a tabák)
-0,1 (odívání a obuv)
+0,7 (bydlení, voda, energie, paliva)
+0,1 (bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy)
+0,1 (zdraví)
+0,5 (doprava)
+0,3 (rekreace a kultura)
+0,2 (stravování a ubytování)
+0,2 (ostatní zboží a služby)

ČNB by mohla být v klidu, celková inflace se pohybuje jen mírně nad cílem a jádrová inflace je takřka přesně na cíli. Nicméně vzhledem ke známkám přehřívání ekonomiky na trhu práce a na trhu nemovitostí a dalším důvodům, svoji měnovou politiku utahuje.

Za celý rok 2018 čekáme průměrnou míru inflace 2,1 %.

Makroekonomika ceny potravin inflace
Deloitte živě 

Hledáme redaktory/copywritery. Chcete se s námi podílet (nejen) na tvorbě tohoto blogu?

Nabízíme vlastně takovou práci 2v1 – na jedné straně možnost psát články jako redaktor v rámci našeho blogu www.dreport.cz a současně jako copywriter v Deloitte, který připravuje různé propagační materiály. Klíčová slova téhle práce jsou: nové texty a témata – editace – stylistické úpravy – brožury – zpravodaje – letáky. Zkusíte to? 

12. 12. 2018
Lidé  Deloitte živě 

Sociální inovace v praxi: Alternativní financování řešení nezaměstnanosti a peer-to-peer podpora

Ve světě existuje více než sto druhů sociálních inovací, které hledají řešení aktuálních sociálních problémů. Inovace mohou spočívat v aplikaci nových přístupů v řadě oblastí – např. ve tvorbě nových modelů financování, zapojení nových aktérů nebo kolaborace mezi aktéry, v re-designu produktů, procesů nebo organizačního zajištění. Důležitou roli v rámci sociálních inovací hraje zapojení technologií, které významně mění poskytování služeb. 

11. 12. 2018
Deloitte živě 

Kamenné vs. online prodejny: Během vánočních nákupů vyhrávají e-shopy

Bezmála 60 procent zákazníků všech věkových skupin plánuje letos zvolit pro vánoční nákupy online prodejny. Drtivá většina z nich pak pro výběr dárků využije digitální technologie, přičemž letos výrazně vzrostou nákupy přes mobilní telefon – proti loňsku o 10 procent. Z vánočního průzkumu Deloitte dále vyplývá, že zákazníci jen neradi mění své nákupní zvyky – více než tři čtvrtiny mají v plánu nakupovat u stejných prodejců jako loni. Jak změnit jejich preference, které vánoční nabídky jsou pro ně nejpřitažlivější a co je dokáže přitáhnout do kamenných obchodů? 

7. 12. 2018