Deloitte živě 

Za zpomalením červnové inflace stojí pokles cen potravin

Růst cen v červenci zpomalil své tempo z 2,6 % meziročně na 2,3 %, což bylo v souladu s naším očekáváním. V porovnání s červnem vzrostly spotřebitelské ceny o 0,2 %. Čím je zpomalování inflace způsobeno? Poklesem cen potravin.

Zatímco ještě v květnu a červnu přidaly potraviny k meziročnímu růstu cen 0,5 procentního bodu, v červenci to již byla 0. Meziměsíčně ceny potravin poklesly o 1,9 %, ceny zeleniny o 12,2 %, ovoce pak o 4,7 %.

Co naopak zdražovalo? Zejména rekreace a dovolené, ale nejedná se jen o sezónní zdražení, jelikož ceny rekreací rostly i meziročně.

Rozklad meziročního růstu cen vypadá následovně:

2,3 % = 0,3 (alkoholické nápoje a tabák)
-0,1 (odívání a obuv)
+0,7 (bydlení, voda, energie, paliva)
+0,1 (bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy)
+0,1 (zdraví)
+0,5 (doprava)
+0,3 (rekreace a kultura)
+0,2 (stravování a ubytování)
+0,2 (ostatní zboží a služby)

ČNB by mohla být v klidu, celková inflace se pohybuje jen mírně nad cílem a jádrová inflace je takřka přesně na cíli. Nicméně vzhledem ke známkám přehřívání ekonomiky na trhu práce a na trhu nemovitostí a dalším důvodům, svoji měnovou politiku utahuje.

Za celý rok 2018 čekáme průměrnou míru inflace 2,1 %.

ceny potravin inflace Makroekonomika
Deloitte živě 

Nechci být designer, chci být umělec, a mám poslední šanci, abych to změnil, říká Vladimír Mokrý

366 písmen, protože šlo o přestupný rok, 340 hodin práce, nespočet zážitků a osobních prožitků z cest i každodenního bytí, které se odrážejí v jednotlivých znacích, jež tvoří citát spisovatele Milana Kundery. Takové je dílo „366 letter“ designera a umělce Vladimíra Mokrého, který v roce 2016 každý den nakreslil jedno písmeno a každý den ho zveřejňoval na sociální síti Instagram. Nesnesitelná lehkost bytí? Přeneseně ano, vydržet roční závazek a dotáhnout projekt do konce nebylo úplně jednoduché. Jak vznikala sonda do 366 dnů jednoho člověka? Přečtěte si příběh o obrazu, který teď můžete vidět na recepci Deloitte v Praze. 

20. 8. 2018