Deloitte živě 

Zápisky z cest: Výrazné chutě, netradiční kombinace i audit v mexickém Monterrey

Pětimilionové město Monterrey se „nezklidní“ v žádnou hodinu – tisíce aut, stovky obchodů na ulici, pouliční vozíky s jídlem, které vám nabízejí k ochutnávce různorodá jídla. V kontrastu s tím luxusní auta, mrakodrapy, zkrátka úplně jiný životní styl v bohatší čtvrti. Monterrey je město plné protikladů, pestrosti i výrazných chutí. Ale hlavně mé útočiště na šest týdnů, které jsem strávil v mexické pobočce v Deloitte, kam jsem se vydal, abych poznal místní audit.

Pracuji jako manažer v oddělení auditu v Deloitte a vždycky mě zajímalo, jak audit funguje v jiných zemích. V říjnu jsem se rozhodl, že vystoupím ze své komfortní zóny a vydám se na šest týdnů do Mexika. Uteklo to rychleji, než bych čekal, a tady je mé další ohlédnutí…

Jeden pracovní den v Monterrey

Většinu času jsem pracoval pro PMO tým (Project Management Office) v rámci velké mezinárodní skupiny, jejíž dceřiná společnost se nachází v ČR. Můj běžný pracovní den začínal tak, že jsem dělal na českých projektech, které mi souběžně s pobytem v Mexiku běžely. Pak mě vždy někdo z týmu vyzvednul a šli jsme do sousedního města San Pedro Garza García, kde se nachází centrála společnosti, kterou jsme auditovali. Sídlí v jedné z nejbohatších čtvrtí, a okolí tomu opravdu odpovídá. Mrakodrapy, v přední části areálu zoo s pávy, papoušky a dalšími zvířaty… v kontrastu s tím pak zasedačka pro auditory v suterénu budovy, kde nás v místnosti bez oken sedělo 10 až 15… Mexiko je opravdu místo plné protikladů.

Pracovní náplň zahrnovala komunikaci s auditory z celého světa, revidování IFRS reportingu, vyhodnocování rizik znehodnocení společností a pomoc při vyhodnocování dalších skutečností poskytnutých auditory. Z práce jsme často odcházeli až kolem osmé deváté večer, a rovnou na večeři…

Před Vánocemi ještě Posada: Jednou z dalších tradic, které jsem v Monterrey zažil, je vánoční tradice „Posada“ – společenský svátek, který začíná 16. prosince a v Mexiku je velmi rozšířený. Mnoha Mexičanům to slovo evokuje studené zimní večery v kruhu rodiny a kamarádů, se zpěvem, tancem a pochopitelně výborným jídlem. Posada totiž znamená přístřešek, v rámci této tradice si připomínají příběh Marie a Josefa a jejich hledání přístřešku na cestě do Betléma. Oslava začíná zpěvem, při němž místní drží svíčky a zpívají vánoční koledy. Průvod se vydá každý večer z jiného domu, kde se hoduje.

Mexická kuchyně: pestrost nade vše

V samotném Mexiku můžete podle oblastí najít neskutečné množství chutí – gastronomická kultura mnohdy záleží na podnebí. Recepty a tradiční jídla se často liší i v jednotlivých domácnostech. Všechno se točí kolem masa, tortill, salsy a samozřejmě chilli. A to na všechny možné způsoby.

Kromě mexické kuchyně jsou patrné i vlivy texaské a kalifornské, v Monterrey pak převážně texaské. Mexičani ji nazývají „Tex-Mex“ a jde o jídla jako burrito nebo chilli con carne, která ale místní za mexická nepovažují. Přitom u nás jsou vnímána právě jako typicky mexická…

Menu a la carte…

Snídaně: nechybí tortilla se šunkou, vajíčkem nebo bramborami. Všechno zalité pikantní salsou. Jedním z nejoblíbenějších ranních jídel jsou tacos – dokonce mají speciální restaurace, kde prodávají snídaňové tacos, které jsou úplně jiné.
Oběd: samozřejmě tortilla na všechny možné způsoby
Dezert: většinou grilovaná kukuřice potřená majonézou a zasypaná chilli
Večeře: překvapivě opět… tortilla! Tentokrát s masem. Večeří až kolem deváté až desáté večer…

Místní zajímavostí je „Michelada“, pivo smíchané s dalšími ingrediencemi, jako je naše maggi koření, rajčatový protlak, chilli, limetka, worchester a různé další omáčky. Nakonec přidají krevety a led. Chutná jako steak pivo a je velmi dobré.

Jedním ze specifik státu Nuevo Leon je „Carnita Asada“, v podstatě jde o barbeque. Je to tak moc oblíbená činnost, že některé rodiny ji pořádají i několikrát v týdnu. Často se přitom rozhodnou klidně i kolem jedenácté večer, že je ten pravý čas na Carnita Asada, obvolají hosty, rozpálí grily… usnadňují jim to speciální obchody zaměřené na grilování. Podává se několik chodů – klobásy, různé druhy masa, tortilly, tacos, quesadillas, pořád dokola. Všechno musí být zalité několika druhy salsy, i ty se přitom liší dle oblastí i jednotlivých domácností. Celé to trvá několik hodin.

Recept z Monterrey na salsu: Velmi jednoduchá salsa, která se připravuje bez vaření v „molcajete“, což je kamenný hmoždíř. Ingredience: rozemeleme 2 stroužky česneku, přidáme speciální čerstvé chilli „Chile piquin“ nebo „Chile de Monte“, zalejeme šťávou z několika limetek, přidáme sůl, černé koření a je hotovo. Jednoduché a přitom vynikající!

S batohem na zádech na horu Cerro de la Silla

Mohutná hora, symbol města Monterrey. To je Cerro de la Silla, která se skládá ze čtyř vrcholů s nejvyšším Pico Norte (1820 m.n.m.). A právě na tento vrchol jsme vystoupali s kolegou z PMO týmu. Hned na začátku nás sice upozornili na jedovaté hady, kojoty a černé medvědy, bohužel už ale ne na terén – cesta na vrchol směřovala po nejstrmější straně hory. Spousta úseků se nedala překonat jinak než lezením přes obrovské skalnaté útvary nebo přitahováním za pomocí větví stromů. Kompenzací po strastiplné cestě nám ale byl nádherný výhled na město. Na jedné straně město ztrácející se ve smogovém oblaku, na druhé nekončící hory a národní park. Na tenhle pohled jen tak nezapomenu. Koneckonců – stejně jako na celý pobyt v Monterrey, byla to skvělá příležitost!

Zápisky do cestovatelského deníku. Nejen o auditu:

  • Lidé v Mexiku jsou neskutečně přátelští, okamžitě vás přijmou mezi sebe. Kamarády považují za součást své rodiny, takže vás zvou mezi rodinné příslušníky domů, chodí s vámi na výlety. Přátelství se tady cení…
  • Většina cukroví nebo sušeného ovoce je zasypaná chilli a něčím, co připomíná grilovací koření. Za dva měsíce v Mexiku se mi těmto kombinacím nepodařilo přijít na chuť…
  • Všichni používají hodně plastu. Všechno balí do plastových sáčků a krabic. Ke každému jídlu dostanete salsu, která je extra zabalena v dalším plastovém sáčku…
  • Od kolegů jsem se dozvěděl zajímavost: drogové kartely prý obchodují nejen s drogami, ale také s avokádem…
  • Spousta lidí má zvláštní pracovní pozice. Minule jsem se zmínil o tom, že v obchodě jsou lidé, kteří vám naskládají zboží na pás, další vám nákup zabalí. S pokladními se tak jednomu nákupu věnují čtyři lidé, protože před obchodem si od vás vezmou nákupní vozík a sami ho přidají k do řady k ostatním. Na parkovišti sedí lidé, kterým v případě jeho obsazenosti necháte klíče od auta. Když se místo uvolní, sami vám auto zaparkují. Dozvěděl jsem se, že tímto způsobem dostávají práci právě lidé, pro něž je její sehnání náročné…
Kariéra v Deloitte Zápisky z cest Kariéra v auditu

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right