Daně 

Zastropování vysokých cen energií pro velké podniky

V polovině prosince 2022 projednala Vláda ČR nařízení Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, které stanovuje maximální možnou cenu energií i pro velké podniky. Toto zastropování cen platí od 1. ledna 2023 a bude platné do konce roku 2023.

Připojte se k webcastu

Má vaše společnost nárok na zastropování cen energií? Jaké podmínky musí splnit a jak konkrétně o toto zastropování zažádat? Na tyto a další související otázky najdete odpověď v našem online webináři, který se uskuteční ve čtvrtek 12. ledna 2023 od 14:00.

Nařízení o zastropování vysokých cen energií pro velké podniky má následující parametry:

  • Zastropování platí od 1. ledna 2023 a bude platné do konce roku 2023.
  • Maximální cena elektrické energie je stanovena na 5 000 Kč za MWh a cena zemního plynu na 2 500 Kč za MWh (uvedené částky jsou bez DPH a distribučních poplatků).
  • Zastropování platí do 80 % nejvyšší měsíční spotřeby za posledních pět let.
  • Podniky musí o státní podporu žádat a zároveň prokázat, že vysoké náklady za energie mají vliv na snížení jejich provozního zisku. Míra prokázaného hospodářského propadu ještě nebyla určena.
  • Nařízení vlády stanovuje také stálou měsíční platbu 130 Kč za měsíc za odběrné místo jak u elektřiny, tak u plynu.
  • Celková míra kompenzace pro jednotlivé podniky nesmí překročit limity veřejné podpory stanovené Dočasným krizovým rámcem EU.
  • Zastropování je možné kombinovat s dotační pomocí dle Dočasného krizového rámce, celková pomoc státu ale nebude moct pro jeden podnik přesáhnout 4 miliony eur. Pokud podnik překročí tuto míru kompenzace, bude muset částku nad stanovený limit vrátit do státního rozpočtu.

Více informací bude zveřejněno v průběhu ledna 2023, kdy Vláda ČR přijme další nařízení stanovující detailní podmínky zastropování. Doporučujeme sledovat stránky společnosti Deloitte, popř. Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Dále upozorňujeme na stále trvající možnost podávání žádostí do Programu podpory na zvýšené náklady na zemní plyn a elektřinu v důsledku mimořádně prudkého růstu jejich cen. Výzva 1. programu otevřená k přijímaní žádostí 15. listopadu byla prodloužena do 8. února 2023.

Žádosti o kompenzace vysokých cen energií a plynu lze podávat od 15. listopadu

Číst více arrow-right-icon
Ilustrační obrázek: Žádosti o kompenzace vysokých cen energií a plynu lze podávat od 15. listopadu
Úspory energie

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right