Daně 

Zrušení superhrubé mzdy odvoláno. Zdanění fyzických osob zůstane i příští rok stejné

Ministerstvo financí stáhlo původní návrh na zrušení superhrubé mzdy a související koncepční změny ve výpočtu daně z příjmů fyzických osob. Návrh byl součástí novely zákona o daních z příjmů s navrhovanou účinností od ledna 2019, ve kterém nyní zůstává pouze implementace směrnice o boji proti daňovým únikům (ATAD).

Příjmy fyzických osob budou tak i nadále zdaňovány sazbou 15 %, se solidárním navýšením daně ve výši 7 % u příjmů nad 48násobek průměrné mzdy ročně. Vzhledem k tomu, že práce na novém zákoně o příjmových daních (o němž jsme vás informovali již před několika měsíci) jsou pozastaveny, mohou se zaměstnavatelé a daňoví poplatníci těšit z legislativního klidu. Překvapení na poslední chvíli v podobě poslaneckých pozměňovacích návrhů během projednávání daňové novely pro rok 2019 se sice vyloučit nedají, nicméně nejsou očekávána.

Doporučujeme však věnovat pozornost změnám výkladů u finanční správy, především u odvodu záloh na daň z příjmů fyzických osob u daňových nerezidentů a rezidentů pracujících v zahraničí. Finanční úřady komplikují vracení přeplatků a napadají způsob výpočtu záloh na daň, správný výpočet zálohy se tak stává obtížným cvičením, u něhož se vyplatí kontaktovat daňové specialisty.

Článek je součástí zpravodaje dReport – červen 2018, Daňové novinky, Dotace a investiční pobídky

ATAD Přímé daně dReport zpravodaj

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right