Daně 

Den daňové svobody je tady, odteď už vyděláváme sami na sebe

174 dní odváděli daňoví poplatníci v Česku daně na stát, od soboty 23. června jde mzda na konto každého občana. Na letošní Den daňové svobody jsme si podle našich výpočtů museli počkat o den déle. Podobně jako my jsou na tom ještě Nizozemci, Němci a Slovinci. Nejvíce dnů budou daně pro stát odvádět poplatníci ve Francii a Lucembursku, naopak nejméně v Rumunsku a Bulharsku.

Rok 2018 sice nepřinesl žádnou důležitou daňovou sazbu, i tak je ale změn v daňovém systému poměrně dost – zvýšilo se daňové zvýhodnění na první dítě, začaly platit výdajové paušály pro podnikatele, zpřísnily se podmínky pro získání daňového bonusu. Zvýšení minimální mzdy pak ovlivnilo výši školkovného.

„Aniž by se zvyšovaly sazby, roste díky efektivnějšímu výběru celkové inkaso daní, a tedy i indikátory daňového břemene jako je den daňové svobody,” připomíná David Marek, hlavní ekonom Deloitte. Výběr daní letos ovlivní také již dříve zavedené kontrolní hlášení a postupně nabíhající elektronická evidence tržeb.

SROVNÁNÍ: KDE UŽ DEN DAŇOVÉ SVOBODY LETOS NASTAL A KDE NA NĚJ TEPRVE ČEKAJÍ?

Rumunsko – 3. května (124 dnů)
Bulharsko – 6. května (126 dnů)
Švýcarsko – 7. května (127 dnů)
Polsko – 27. května (149 dnů)
Slovensko – 30. května (151 dnů)
Norsko – 7. června (159)
Nizozemsko – 19. června (172)
Německo
– 22. června (174)
Č
eská republika – 23. června (174)

Maďarsko – 1. července (182)
Itálie – 6. července (189)
Švédsko – 7. července (190)
Finsko – 13. července (195)
Rakousko– 17. července (198)
Belgie – 24. července (206)
Francie – 26. července (208)
Lucembursko – 28. září (271)

Daně v praxi: Nárůst agendy a přísnější kontroly

Nárůst daňové agendy ale poplatníci a plátci pociťují dlouhodobě, kontroly finančních úřadů jsou mnohem komplexnější a zaměřují se na analytickou kontrolu poskytnutých dat. „Zatímco dříve se zaměřovaly na jednotlivosti, v poslední době posuzují celkovou ekonomickou a daňovou situaci daňového poplatníka na základě důkladnější analýzy dat z přiznání a hlášení. To klade samozřejmě větší nároky na správné nastavení systémů a preciznost poskytovaných dat,” doplňuje Radka Mašková, ředitelka v daňovém oddělení Deloitte.

Den daňové svobody představuje jednoduchou, laicky srozumitelnou reprezentaci daňové zátěže v ekonomice. Používaná metoda výpočtu rozděluje rok na dvě části v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu.

Komentáře Davida Marka

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right