Daně 

EU, Irsko – aktuální informace o případu státní podpory poskytnuté společnosti Apple

Dne 18. května 2018 potvrdilo irské ministerstvo financí, že první splátka státní podpory údajně poskytnuté společnosti Apple, byla společností Apple uhrazena na svěřenecký účet.

Plné vrácení poskytnuté podpory se očekává do konce září 2018. V rámci souvisejícího vývoje zamítl místopředseda Soudního dvora Evropské unie odvolání Spojených států amerických proti rozhodnutí Tribunálu Evropské unie, že se USA nemohou do případu zapojit. Odvolání USA bylo zamítnuto z toho důvodu, že USA nemají na výsledku případu týkajícího se dvou dceřiných společností společnosti Apple přímý zájem. Plné znění odvolání je k dispozici zde.

USA Irsko dReport zpravodaj
Daně 

Využití směrné hodnoty při určení základu daně z nabytí nemovitých věcí

Pro účely stanovení základu daně z nabytí nemovitých věcí má poplatník možnost vybrat si jako srovnávací daňovou hodnotu buď cenu zjištěnou dle znaleckého ocenění, nebo tzv. směrnou hodnotu. Finanční správa dosud zastávala názor, že poplatník jednou vybranou variantu již nemůže následně změnit např. podáním dodatečného přiznání. Městský soud v Praze však nyní vyjádřil názor, že poplatník může své rozhodnutí změnit, a to až do okamžiku vyměření daně. 

13. 2. 2019
Daně  Právo 

Brexit a jeho dopady na vaši firmu. Aneb 10 kroků, jak se připravit na „no deal“ variantu

Rozvodová bitva mezi Velkou Británií a Evropskou unií je v plném proudu a stále se neví, jak dopadne. V tuto chvíli je jasné jen to, že dvouletá lhůta již brzy vyprší – ve hře je několik variant časového průběhu i konečného nastavení vztahů mezi Spojeným královstvím, EU a dalšími zeměmi včetně České republiky. To samozřejmě komplikuje všechny další kroky, které byste ještě před finálním rozhodnutím měli učinit. Abyste ale byli připraveni na den „D“, který nastane 29. března 2019, respektive s ohledem na časový posun na 30. března 2019, počítejte vzhledem ke všem okolnostem raději s variantou „no deal“, tedy s tzv. tvrdým brexitem. Připravit se na ni můžete s naším desaterem. 

13. 2. 2019