Daně 

EU: Seznam nespolupracujících jurisdikcí

Dne 2. října 2018 oznámila Rada Evropské unie, že Lichtenštejnsko a Peru byly odstraněny z tzv. šedého seznamu nespolupracujících jurisdikcí.

Obdobně bylo odstraněno Palau z tzv. černého seznamu. Na šedé listině jsou vedeny jurisdikce, které nesplňují požadavky EU na spolupráci v daňové oblasti, ale které se zavázaly svá pravidla revidovat. Na černé listině zůstává šest jurisdikcí: Americká Samoa, Guam, Namibie, Samoa, Trinidad a Tobago a Americké Panenské ostrovy. Důvodem jejich zařazení na černou listinu je nedostatečná transparentnost či nespravedlivé zdanění nebo skutečnost, že nesouhlasily se zavedením minimálních standardů BEPS.

International taxes BEPS
Daně  Deloitte živě 

Chuť českých firem investovat do výzkumu a vývoje je velká, brzdou je ale nejasný výklad dotačních pravidel

Pro více než polovinu českých firem patří nejistota při posuzování dotací nebo daňových odpočtů finančními či kontrolními orgány k největším problémům, které provázejí aktuální stav kolem posuzování dotací. Společnosti přitom do vlastního výzkumu a vývoje chtějí investovat, rok od roku toto číslo roste. Jak velká je ale jejich ochota investovat? A jaké překážky jim nejvíce ztěžují jejich činnost? Odpovědi hledal průzkum Deloitte a Technologické agentury ČR. 

14. 11. 2018