Daně 

Finsko, EU: Návrh legislativy pro zavedení digitální stálé provozovny byl předložen parlamentu

Dne 3. května 2018 byl finskému parlamentu předložen text směrnice a vysvětlení legislativních opatření vyžadovaných pro implementaci návrhu Evropské komise pro zavedení digitální stálé provozovny.

Na základě návrhu má poskytovatel digitálních služeb v některém z členských států digitální stálou provozovnu v případě, že splňuje jedno z následujících kritérií: roční příjem v daném členském státě přesahuje 7 milionů EUR; platforma má v daném členském státě v jednom finančním roce více než 100 000 uživatelů; ve finančním roce bylo mezi společností a obchodními uživateli uzavřeno více než 3 000 obchodních smluv o poskytování digitálních služeb.

Finsko Mezinárodní zdanění dReport zpravodaj
Daně 

Využití směrné hodnoty při určení základu daně z nabytí nemovitých věcí

Pro účely stanovení základu daně z nabytí nemovitých věcí má poplatník možnost vybrat si jako srovnávací daňovou hodnotu buď cenu zjištěnou dle znaleckého ocenění, nebo tzv. směrnou hodnotu. Finanční správa dosud zastávala názor, že poplatník jednou vybranou variantu již nemůže následně změnit např. podáním dodatečného přiznání. Městský soud v Praze však nyní vyjádřil názor, že poplatník může své rozhodnutí změnit, a to až do okamžiku vyměření daně. 

13. 2. 2019
Daně  Právo 

Brexit a jeho dopady na vaši firmu. Aneb 10 kroků, jak se připravit na „no deal“ variantu

Rozvodová bitva mezi Velkou Británií a Evropskou unií je v plném proudu a stále se neví, jak dopadne. V tuto chvíli je jasné jen to, že dvouletá lhůta již brzy vyprší – ve hře je několik variant časového průběhu i konečného nastavení vztahů mezi Spojeným královstvím, EU a dalšími zeměmi včetně České republiky. To samozřejmě komplikuje všechny další kroky, které byste ještě před finálním rozhodnutím měli učinit. Abyste ale byli připraveni na den „D“, který nastane 29. března 2019, respektive s ohledem na časový posun na 30. března 2019, počítejte vzhledem ke všem okolnostem raději s variantou „no deal“, tedy s tzv. tvrdým brexitem. Připravit se na ni můžete s naším desaterem. 

13. 2. 2019