COVID-19  Deloitte živě 

HDP v 1. čtvrtletí 2020: Začátek pandemické recese

Stačily dva týdny karantény v druhé polovině března a ekonomika se po 23 čtvrtletích nepřetržitého růstu ocitla v recesi. Hrubý domácí produkt se v 1. čtvrtletí letošního roku snížil o 3,6 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím, respektive o 2,2 procenta v meziročním srovnání. Jaké asi bude 2. čtvrtletí, kdy nouzový režim trval podstatně déle?

Podle očekávání se propadly všechny složky poptávky s výjimkou vládní spotřeby. Vývoz ochromil propad poptávky v zahraničí, spotřebu domácností zastavila zavřená nákupní centra, firmy odkládají investice.

Pro vývoj ekonomiky v letošním roce bude klíčové 2. čtvrtletí. Polovinu tohoto čtvrtletí byla ekonomika silně ochromena preventivními opatřeními před šířením koronaviru. Kriticky byla zasažena zhruba čtvrtina ekonomiky a s výrazným poklesem tržeb se potýká řada dalších odvětví. V polovině května se život ekonomiky začíná zvolna probouzet, ale návrat do starých kolejí to ještě dlouho nebude. Zásadním momentem pro nás bude vývoj v zahraničí, zejména v Německu a dalších zemích eurozóny. Snad mimořádná fiskální opatření v těchto zemích ztlumí recesi. Na domácí hospodářskou politiku bohužel příliš spoléhat nemůžeme.

Za celý letošní rok stále předpokládáme propad HDP o 10 procent. Velkou část těchto ztrát snad dokáže vynahradit rok příští.

COVID-19 Koronavirus Komentáře Davida Marka
COVID-19  Deloitte živě 

Známé osobnosti o vzdělávání v karanténě: Online výuka ukázala své limity, ale i příležitosti pro příště

Být rodičem v době koronaviru rozhodně nebylo snadné. Opatření, v rámci kterých byly ze dne na den uzavřeny všechny školy, zásadním způsobem narušila každodenní program nejen dětí školou povinných, ale také jejich rodičů. Na našem posledním webcastu „Deloitte for Schools“ jsme se zeptali členky představenstva České spořitelny Daniely Peškové, kardiologa Josefa Veselky, novináře Jindřicha Šídla či bývalého guvernéra ČNB Miroslava Singera na to, jak uplynulé měsíce hodnotí, a jestli by v online školním režimu dokázali pokračovat i nadále. 

29. 5. 2020
Deloitte živě 

Nejlépe řízené firmy Česka si ještě před krizí ověřily, že jejich strategie i procesy jsou dobře nastaveny

Co mají společného firmy jako Pilulka Lékárny, AKESO holding, Zásilkovna, HELUZ či ZLKL? Spolu s dalšími pěti patří mezi nejlépe řízené firmy Česka, které byly oceněny v prvním ročníku programu Czech Best Managed Companies 2020. V rámci tohoto programu Deloitte spolu s partnery oceňuje kvalitu řízení soukromě vlastněných firem včetně jejich managementu. Podle lídra programu BMC v České republice Miroslava Svobody dává ocenění směrem k veřejnosti signál, že firma je v tom, co dělá, opravdu dobrá: „Silná strategie a odolnost vůči externím vlivům jsou pak právě teď více než kdy jindy klíčové. Oceněné firmy měly příležitost, aby si všechno tohle ověřily ještě před vypuknutím krize.“ Přečtěte si, jak probíhal první ročník. 

25. 5. 2020
COVID-19  Daně 

Vyhlášení nových programů zaměřených na pomoc s bojem proti koronavirové nákaze

Vláda schválila nové programy z řady COVID na pomoc firmám a podnikatelům s odstraněním či zmírněním následků způsobených koronavirovou pandemií. Podniky mohou získat příspěvek na nájem až 50 procent, pokud jim majitel sníží nájemné o 30 procent. Další pomoc má formu záruk za úvěry. Na ty je vyčleněno 150 miliard korun a může na ně dosáhnout až 150 000 podnikatelů. Vláda si od těchto opatření slibuje, že pomocí tzv. pákového efektu se na podporu podniků uvolní až 500 mld. Kč. 

25. 5. 2020