Deloitte živě 

HDP ve 3. čtvrtletí: Měkké přistání

Po loňském sprintu je letošní rok ve znamení zpomalení na dlouhodobě udržitelné tempo růstu. Hrubý domácí produkt se ve 3. čtvrtletí zvýšil o 0,6 procenta ve srovnání s minulým čtvrtletím, respektive 2,4 procenta v meziročním srovnání. K vyššímu HDP přispěly zejména spotřeba a investice z pohledu užití, respektive obchod a průmysl z pohledu tvorby HDP.

Spotřební výdaje vlády zrychlily tempo růstu na 5,3 procenta a opět se chovají procyklicky, ačkoli by fiskální politika měla působit přesně opačně. Navíc by bylo vhodnější, kdyby se větší pozornosti dostalo veřejným investicím než spotřebním výdajům.

Spotřeba domácností meziročně stoupla o 3,1 procenta. Důvěru domácností potvrzuje skutečnost, že nejrychleji rostly výdaje na zboží dlouhodobé spotřeby. Vyšší útraty podporuje velmi nízká nezaměstnanost, rychle rostoucí mzdy a klesající míra úspor.

Firemní investice meziročně stouply o 9,3 procenta. Nejvíce firmy investovaly do staveb a dopravních prostředků. K vyšší investiční aktivitě přispívají dobré hospodářské výsledky firem a nízké úrokové sazby.

Příspěvek čistého exportu k meziročnímu růstu HDP je podle očekávání záporný (-1,0procentní bod). Důvodem je rychleji rostoucí dovoz (+6,2 procenta) než vývoz (+4,5 procenta). Zatímco dynamika zahraniční poptávky pomalu chladne, domácí poptávka jede na plné obrátky.

Výpočet mezery výstupu ukazuje, že česká ekonomika je nyní zhruba jedno procento nad svým potenciálem. Z toho pramení tlaky na růst mezd a při poklesu ziskových marží se to bude stále více přenášet také do cen.

Ve srovnání s ostatními středoevropskými zeměmi je růst české ekonomiky relativně pomalý. Premiantem je nyní Polsko, kde se HDP ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšil o 5,7 procenta. Nicméně ve srovnání s eurozónou je růst české ekonomiky stále o něco rychlejší. Díky tomu pokračuje konvergence životní úrovně v ČR k úrovni vyspělejších zemí. HDP na obyvatele podle parity kupní síly se zvýšil na 90 procent průměru EU.

Za celý letošní rok počítáme s růstem HDP o 2,9 procenta. Příští rok by měl přinést další zpomalení růstu soudě podle prognóz pro naše hlavní obchodní partnery. Náš odhad počítá s růstem HDP v ČR v roce 2019 o 2,4 procenta.

Spotřební výdaje Firemní investice Export HDP Spotřeba domácností Komentáře Davida Marka
Deloitte živě 

Hledáme redaktory/copywritery. Chcete se s námi podílet (nejen) na tvorbě tohoto blogu?

Nabízíme vlastně takovou práci 2v1 – na jedné straně možnost psát články jako redaktor v rámci našeho blogu www.dreport.cz a současně jako copywriter v Deloitte, který připravuje různé propagační materiály. Klíčová slova téhle práce jsou: nové texty a témata – editace – stylistické úpravy – brožury – zpravodaje – letáky. Zkusíte to? 

12. 12. 2018
Lidé  Deloitte živě 

Sociální inovace v praxi: Alternativní financování řešení nezaměstnanosti a peer-to-peer podpora

Ve světě existuje více než sto druhů sociálních inovací, které hledají řešení aktuálních sociálních problémů. Inovace mohou spočívat v aplikaci nových přístupů v řadě oblastí – např. ve tvorbě nových modelů financování, zapojení nových aktérů nebo kolaborace mezi aktéry, v re-designu produktů, procesů nebo organizačního zajištění. Důležitou roli v rámci sociálních inovací hraje zapojení technologií, které významně mění poskytování služeb. 

11. 12. 2018
Deloitte živě 

Kamenné vs. online prodejny: Během vánočních nákupů vyhrávají e-shopy

Bezmála 60 procent zákazníků všech věkových skupin plánuje letos zvolit pro vánoční nákupy online prodejny. Drtivá většina z nich pak pro výběr dárků využije digitální technologie, přičemž letos výrazně vzrostou nákupy přes mobilní telefon – proti loňsku o 10 procent. Z vánočního průzkumu Deloitte dále vyplývá, že zákazníci jen neradi mění své nákupní zvyky – více než tři čtvrtiny mají v plánu nakupovat u stejných prodejců jako loni. Jak změnit jejich preference, které vánoční nabídky jsou pro ně nejpřitažlivější a co je dokáže přitáhnout do kamenných obchodů? 

7. 12. 2018