Čínská realitní krize a její dopady na finanční sektor
V důsledku vysoké zadluženosti a nově zavedené „three red lines policy“ mají developeři v Číně problémy s refinancováním svých současných dluhů. Jaké dopady bude mít aktuální krize?
Marina Bay Sands je víceúčelový komplex budov v Singapuru, který se skládá z hotelu s 2560 pokoji, kongresového centra, obchodního centra, dvou divadel, několika restaurací, muzea a kasina. Hlavní dominantou jsou tři 195 metrů vysoké věže vedle sebe spojené terasou ve tvaru lodě v délce 340 metrů. Celková stavba vyšla na 5,7 miliard dolarů a ve své době se tak stala nejdražší budovou na světě. Za návrhem stavby stojí mezinárodně uznávaný, původem izraelský architekt Moshe Safdie, který se podepsal mimo jiné na budově knihovny v americkém Salt Lake City a muzeu holocaustu Yad Vashem v Izraeli.
Hlavním cílem architekta Moshe Safdie bylo vytvořit veřejné místo k setkání s odkazem na singapurskou kulturu, klima a moderní život. Safdie se nechal inspirovat antickými městy, které byly organizovány kolem důležitých dopravních cest. Marina Bay Sands byla proto zkonstruována u dvou hlavních silničních os města, které protínají tuto čtvrť. Tam, kde by se mnozí architekti rozhodli vytvořit jeden objekt, Moshe Safdie úspěšně integroval několik stavebních typologií. Vytvořil tak urbanistickou strukturu, v níž hotelový komplex nabízí rozmanité možnosti v oblasti bydlení, nakupování, gastronomie a zábavy. Na jednom místě tedy současně vzniklo několik budov, přičemž každá z nich plní jinou společenskou funkci.
Tento rozsáhlý víceúčelový komplex byl již od počátku koncipován tak, aby plnil hospodářské a turistické cíle singapurské vlády. Investorem stavby se stala americká společnost Las Vegas Sands, která působí v hazardním a hotelovém průmyslu. Již v průběhu výstavby měla však značné problémy s financováním. Původní termín oficiálního otevření byl naplánován na rok 2009, ale díky vypuknutí globální finanční krize a zvyšujícím se nákladům došlo ke zpoždění. Slavnostní ceremoniál zahájení provozu hotelového resortu se proto uskutečnil až 23. a 24. června 2010; v případě kasina pak o čtyři dny později.
Komplex se nachází na nábřeží v blízkosti městského centra a vytváří pomyslnou vstupní bránu do Singapuru. Je postavena na ploše téměř 16 hektarů, přičemž celková plocha všech budov je 845 000 m2.
Marina Bay Sands v číslech
Výška budovy: 195 metrů je výška budovy
Délka terasy ve tvaru lodě: 340 metrů
Počet hotelových pokojů: 2560
Počet podlaží: 57
Celkové náklady stavby včetně pozemku: 5,7 miliard dolarů
Nejzajímavějším objektem jsou bezesporu tři výškové 55 patrové budovy, ve kterých se nachází luxusní pětihvězdičkový hotel s celkem 2 560 pokoji. To v souhrnu představuje plochu téměř 266 000 m². Všechny tři věže propojuje na vrcholku vyhlídková plocha ve tvaru lodě s upravenou zahradou a terasou přezdívaná SkyPark. Na této terase ve výšce 200 metrů se rovněž nachází jeden z nejatraktivnějších „nekonečných“ bazénů na světě, který končí přímo na hraně budovy a nabízí hostům nezapomenutelný výhled na centrum města. Součástí resortu jsou i dvě divadla o celkové ploše 22 000 m2 , obchodní centrum s 200 obchody a restauracemi a ArtScience muzeum ve tvaru lotosového květu, ve kterém se nachází 21 výstavních míst. Významným prvkem tohoto víceúčelového komplexu je i největší světové „atriové“ kasino o celkové ploše 15 000 m2 . Zajímavostí zdejšího kasina je mimo jiné 7tunový lustr se 132 000 krystaly od Swarovského. Kasinem denně projde v průměru 25 000 hostů.
Co se týče ekonomických ukazatelů, vykazoval hotelový resort příznivé výsledky v podstatě po celou dobu své existence. Za prvních osm měsíců vykázal provozní zisk ve výši 600 miliónů dolarů, což znamenalo rekord v této oblasti. Na konci roku 2014 to bylo již 1,52 miliard dolarů. Obsazenost za poslední tři roky navíc činila téměř 99 procent.
Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.