Daně 

Krátce z mezinárodního zdanění: Seznam EU ohledně nespolupracujících daňových jurisdikcí

Dne 8. března 2018 byl aktualizován seznam jurisdikcí nespolupracujících v daňových oblastech, a to s ohledem na povinnosti splněné jurisdikcemi uvedenými na seznamu a zhodnocení jurisdikcí, o nichž nebylo dosud vydáno rozhodnutí o začlenění do tohoto seznamu.

Rada vyjmula ze seznamu Bahrajn, Marshallovy ostrovy a Svatou Lucii a přidala Bahamy, Saint Kitts a Nevis a Americké panenské ostrovy. Upravený seznam je dostupný zde. EU rovněž zveřejnila znění dopisů dresovaných potenciálně nespolupracujícím jurisdikcím stanovující povinnosti vyžadované v kontextu přípravy původního seznamu. Úplné znění dopisů je dostupné zde.

Článek je součástí zpravodaje dReport – červen 2018, Daňové novinky, Dotace a investiční pobídky

dReport zpravodaj mezinárodní zdanění
Daně 

Digitální měny a jejich problematika v daňovém a právním světě

S rostoucí popularitou digitální měny, jinak také kryptoměny, roste množství otázek, které se týkají jejich právní definice, účtování a zdanění. V poslední době se objevily indicie, které mohou být v této tématice nápomocné, nicméně skutečností je, že současná česká daňová legislativa tuto problematiku specificky nepokrývá, a tak je každý vlastník digitální měny ponechán v určité nejistotě. 

20. 8. 2018
Daně  Právo 

Tradice versus inovace, takový je Uber v praxi. A zákonodárci si lámou hlavu s regulací sdílené ekonomiky 

Se sdílenou ekonomikou je spojeno téma regulace a silné emoce. Stát si láme hlavu, jak nové formy podnikání zdanit, nemá se však o co opřít – postoje ke sdílené ekonomice se ve světě rozcházejí. Jednou ze sdílených služeb, která zákonodárce pálí nejvíc, je sdílená doprava v čele s přepravní společností Uber. Jaké povinnosti řidičům z provozování této služby plynou? A budeme potřebovat nové zákony, které budou regulovat sdílenou ekonomiku? 

9. 8. 2018