Deloitte živě 

M&A Transaction Services v Deloitte: specialisté na due diligence a finanční analýzy podniků

Nákup či prodej společnosti je nesporně zásadní strategické rozhodnutí, které by mělo být vždy podpořeno objektivní a důkladnou prověrkou firmy, jež je předmětem obchodu. V Deloitte se finanční prověrkou neboli due diligence zabývá tým M&A Transaction Services, který je součástí oddělení Financial Advisory Services (FAS). Ve třetím díle seriálu o FAS se dozvíte, co všechno obnáší práce v tomto týmu a proč je skvělé rozjet kariéru právě tam.

Co dělá tým M&A Transaction Services v rámci FAS?

Tým M&A TS se v Deloitte zaměřuje především na due diligence, tedy na finanční prověrky firem během transakcí – při fúzích, koupích a prodejích firem. Klienty jsou z větší části kupující subjekty.

V případě nákupu firmy vstupuje  do tohoto procesu tým M&A TS ve fázi, kdy už se klient a jeho target (firma, o kterou má zájem) znají. V této chvíli začíná jeho práce. Prověřuje finanční výkazy, obratové předvahy, různé rozpady účtů i smlouvy. Dalším krokem jsou rozhovory s nejvyšším managementem firmy, kterou chce klient koupit, aby tým M&A získal veškeré relevantní informace a pochopil správně, jak firma funguje a k čemu směřuje.

Výstupem je pak finální zpráva pro klienta, která obsahuje provedené analýzy a klíčová zjištění o firmě. Tím však spolupráce končit nemusí. Někteří klienti mají zájem o služby našeho M&A TS týmu i v dalších fázích obchodu, tedy při formulaci smlouvy a během vyjednávání o kupní ceně.

Díky tomu, že v případě prodeje je klient a analyzovaná firma jeden subjekt a že klient má zájem na tom se prodat, má tým M&A TS ve srovnání s nákupem k dispozici větší množství dat, s nimiž může pracovat. Zároveň je pak ale finální report robustnější a vzhledem k přístupu ke všem informacím se klade větší důraz na přesnost analýzy. Výsledkem je opět finální zpráva, kterou klient předkládá potenciálním kupcům. I zde pak může tým M&A TS v dalším průběhu vyjednávání zastávat funkci poradce.

8 důvodů, proč rozjet kariéru v oddělení M&A TS v Deloitte

1. Pokud máte rádi čísla a analýzy, budete tady jako ryba ve vodě

Kdo má rád čísla, což bude asi případ většiny absolventů finančních oborů, určitě se v M&A TS najde. Ostatně čísla byla i pro Julii Hučíkovou z týmu M&A TS jedno z lákadel, které ji do Deloitte přivedlo. „V předchozí práci jsem postupně dělala jak controlling, tak finanční plánování a analýzy. A tady se to vlastně snoubí, člověk si sáhne na všechny tyto oblasti, poznává firmy a to, jak fungují. Zároveň se setkáváme i s  top managementem, a to jak na klientské straně, tak i na protistraně. Postupně se člověk učí nejen analyzovat firmu, ale i psát zprávu pro klienta, vést meeting nebo call – a to je pro mě osobně hodně zajímavé,“ uvádí Julie, která do týmu M&A přišla před více než rokem z velké banky.

Přečtěte si také rozhovor s vedoucím partnerem finančního poradenství Miroslavem Svobodou, který nám v prvním díle našeho seriálu představil celé oddělení Financial Advisory Services (FAS).

2. Efektivní proces zaškolování nových lidí a předávání zkušeností

Začátky nejsou nikdy lehké – neznámé prostředí, noví kolegové, práce, kterou jste nikdy nedělali. Záleží vždy především na lidech, jak se bude nováček cítit. „Kultura v týmu, jak učit, jak předávat zkušenosti a jak delegovat úkoly, je výborně nastavená,“ pochvaluje si Julie a doplňuje: „Nováčci u nás nečekají měsíc, než se dostanou k projektu. Začínají hned. Na začátku samozřejmě od menších věcí, kdy dostanou například na starosti jen jednu oblast výsledkových účtů, třeba provozní náklad.“ Seniornější kolegové jsou vždycky ochotní se nováčkům věnovat a podat pomocnou ruku.

3. Naučíte se pracovat

Julie je přesvědčena, že největší devízou pro nováčky je přístup, s jakým je Deloitte naučí pracovat. Možná to každému nezní jako benefit, ale pracovní návyky, sebedisciplína a zodpovědnost jsou v pracovním procesu důležitým aspektem. „Člověk se naučí jednak pracovat co nejefektivněji, jednak se naučí se tzv. kousnout a zabrat, když je to potřeba. Myslím, že právě v generaci současných absolventů to bude hodně ceněné,“ myslí si Julie.

4. Velké množství kontaktů

Deloitte je velká firma a člověk zde má možnost potkat skutečně hodně zajímavých lidí a udělat si spoustu cenných kontaktů. Ty se vám můžou hodit kdykoliv během vaší další kariéry. Ale nemusí jít jen o kontakty čistě pracovní, v partě, jako je M&A TS, potažmo celý FAS, se nezřídka uzavírají i pevná přátelství.

5. Další vzdělávání: Certifikace ACCA

Je zde možnost, i když by se dalo říci také nepsaná povinnost, studovat certifikaci ACCA, což je celosvětově uznávaná kvalifikace v oblasti finančního řízení, managementu a účetnictví. Deloitte studium plně hradí a poskytuje také studijní volno na přípravu ke zkouškám. „Je to dobré třeba i pro lidi, kteří nemají účetní background. Protože několik prvních zkoušek se zaměřuje právě na účetnictví, což lidem pomůže do této oblasti proniknout,“ vysvětluje Julie. Absolventům Fakulty financí a účetnictví na VŠE jsou některé zkoušky v rámci prvního stupně uznány. Například Julii takto uznali první čtyři zkoušky, což představuje vlastně celý jeden rok studia této certifikace.

6. Skvělá parta lidí

Jak už zaznělo v obou předchozích dílech našeho seriálu o FAS, atmosféra v celém týmu je velmi přátelská, a M&A není výjimkou. Lidi jsou sympatičtí, mají rádi legraci a dokážou si vyjít vstříc. „I když mají někteří kolegové rodiny, jsou ochotní věnovat čas také týmu. Mají zájem jet na teambuilding, jdou občas na pivo a díky tomu týmu, speciálně juniorům, ukážou, že jsou ochotní s nimi trávit čas,“ říká Julie.

7. Spousta mimopracovních aktivit

Mimopracovních aktivit se v Deloitte podniká spoustu a lidé z oddělení FAS se jich rádi účastní. Například volejbal, na který se chodí dvakrát týdně a účastní se ho lidé napříč celou firmou. V létě se pak často po práci organizuje beach volejbal. „Také chodíme hrát florbal, kde se potkáváme hlavně s právníky a daňaři,“ vyjmenovává Julie jen některé společné akce. Kromě sportovních aktivit chodí M&A tým společně slavit třeba narozeniny nebo si organizuje prodloužené víkendy na horách, který jsou ještě navíc ke klasickým velkým ski tripům, jichž se mají možnost zúčastnit všechny týmy v Deloitte.

8. Je to výzva!

Co by Julie Hučíková poradila lidem, kteří váhají poslat svoje CV, protože si nejsou jistí, zda by práci pro velkou společnost, jako je Deloitte, zvládli? „Myslím, že stejně jako v jiných oblastech i tady platí, že když to nezkusím, tak to nezjistím. Je tady pohovor, tříměsíční zkušební doba – člověk se tedy může na všechno zeptat a práci si vyzkoušet… Řekla bych, že je škoda to nezkusit.“

Víte, čím se v Deloitte zabývá tým Valuation & Modeling, který působí v rámci oddělení FAS? Připomeňte si druhý díl našeho seriálu, v němž jsme si tento tým představili.

Due Diligence M&A TS Finanční poradenství Seriál - FAS Financial Advisory
Technologie  Deloitte živě 

Tech firmy a startupy pozor! Startuje další ročník žebříčku Deloitte Technology Fast 50

Tohle je hlášení pro všechny technologické firmy. Startuje další ročník žebříčku Deloitte Technology Fast 50, který hledá padesátku nejrychleji rostoucích technologických firem z regionu střední Evropy. Palubní vstupenky pro vás už máme, zbytek je na vás - gate se uzavře 31. července 2019. Nepropásněte příležitost, zabojujte jako české firmy Prusa Research a Kiwi.com, které středoevropský žebříček ovládly dva roky po sobě. 

21. 5. 2019
Lidé  Deloitte živě 

HR Meeting 2019: Připravte se. Už brzy bude vaším kolegou robot. Nebo spíš zetkař?

Nové technologie, generace Z, zaměstnanecká zkušenost i důraz na duševní zdraví – čtyři klíčová slova, která rezonovala celým HR Meetingem 2019, jehož byl Deloitte partnerem. Projděte si naši reportáž přímo z akce, která vám napoví, jak se připravit na kolegu – robota, budoucnost pracovního prostředí, duševní hygienu i tolik omílanou generaci Z. 

16. 5. 2019
Deloitte živě 

Běháme za dobrou věc, podpořili jsme Centrum Rubikon

Účast na prestižních závodech v běhu, individuální tréninky nebo lekce s trenérem, v Deloitte zkrátka během žijeme. Běháním si ale nezlepšujeme jen vlastní fyzičku, snažíme se i pomáhat – třeba jako Centru Rubikon, pro nějž jsme v dubnu připravili charitativní kvíz. Hlavní cenou byla štafeta na Běh se žlutou stužkou, na němž 26. června v Praze vyběhne i tým „Anonymous“ Deloitte Legal. 

13. 5. 2019