Poradenství 

Mzdy ve druhém čtvrtletí 2019 i nadále rostly

Na českou ekonomiku již sice pomalu sahá ochlazení, mzdy ale ze setrvačnosti pokračují v rychlém růstu. Ve 2. čtvrtletí se průměrná mzda meziročně zvýšila o 7,2 procenta. Po zohlednění inflace dosáhlo reálné zvýšení 4,3 procenta. Růst mezd již čtvrtým rokem převyšuje zvyšování produktivity práce.

K růstu průměrné mzdy přispěly vyšší platy zaměstnanců veřejného sektoru. Platy učitelů se ve 2. čtvrtletí průměrně zvýšily o 8,8 procenta, ve zdravotnictví mzdy stouply o 7,7 procenta. Ve firemním sektoru rostly mzdy pomaleji. Za zmínku stojí růst mezd o 7,4 procenta v obchodu a 7,0 procent v bankách a pojišťovnách.

Mzdy, produktivita a kurz jsou klíčové faktory pro konkurenceschopnost malé otevřené ekonomiky. Mzdy přitom již čtvrtým rokem rostou rychleji než produktivita, jednotkové mzdové náklady stoupají. Reálný kurz české měny spočítaný s pomocí nominálního kurzu a mzdových nákladů za poslední čtyři roky posílil o 21 procent. Kurzový polštář (podhodnocený reálný kurz), který vznikl v průběhu kurzového závazku ČNB, se již do značné míry vypustil. Při ochlazení poptávky růstu v Německu a dalších zemích by se ovšem hodilo, kdyby alespoň část tohoto kurzového polštáře ještě chvíli vydržela, tj. aby mzdy rostly o něco pomalejším tempem.

Česká ekonomika
Poradenství 

Deloitte Snowball: program pro nováčky v auditu, kde se na ně zkušenosti i kontakt s praxí nabalují rychleji než sněhová koule

Pouhá znalost teorie v praxi málokdy postačí. Vstup do praxe bez znalosti teorie se snadno může stát pro člověka noční můrou. V Deloitte to víme, a proto jsme pro nováčky připravili dvouměsíční školení Snowball, v němž se naučí všechno to, bez čeho se jako čerství auditoři neobejdou. Vedle mnoha technických vychytávek, znalostí účetnictví a auditní metodiky a jejich aplikace v praxi, si zakusí i jednání s klientem. Získané zkušenosti jim pomohou připravit se na nenadálé situace a problémy a usnadní jim vstup do auditorského světa. 

14. 1. 2020
Poradenství 

Novinky v oblasti zdravotnických prostředků: nový zákon míří do legislativního procesu

V pondělí 6. ledna 2020 schválila vláda návrh zákona, který reflektuje evropské nařízení o zdravotnických prostředcích – Medicinal Devices Regulation (“MDR”) , účinné od 26. května 2020, a částečně také evropské nařízení o diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro , účinné od 26. května 2022, do národní legislativy. Součástí toho legislativního balíčku jsou dále zásadní změny v oblasti regulace reklamy na zdravotnické prostředky. 

8. 1. 2020