Technologie  Deloitte živě 

N. Sharma: Využití smart contracts v technologii blockchain je zcela revoluční

Blockchain. Technologie, která přináší nové možnosti, pravidla a hráče do světa finančních transakcí. Ale podle Nathany Sharmy, hosta pražského summitu Singularity University, nejen tam. Princip blockchainu je využíván i na místech, která by nás možná nenapadla – například v uprchlických táborech, kde má díky němu až deset tisíc lidí přístup k potravinám. Na jakém principu to celé funguje? Důležité je využití tzv. smart contracts, které z blockchainu dělají více než “pouhý” transakční systém pro převod kryptoměn.

Na jakých principech je vlastně blockchain postaven?

  • Jedná se o „peer to peer“ platfomu, ve které spolu komunikují jednotliví uživatelé.
  • Není tu tak žádná vnější autorita, která by na systém dohlížela.
  • I díky tomu je celý systém velice transparentní a otevřený všem zúčastněným.
  • Využívá se k tomu stará forma kryptografie, která umožňuje, aby uživatelé viděli prováděné změny a systém byl aktuální pro všechny.

Blockchain je převratná technologie v mnoha ohledech a má skutečný potenciál hodně věcí zdokonalit. Například oblast poskytování pomoci. Řada prostředků často kvůli korupci nedorazí na to správné místo. To může blockchain díky nesmazatelné historii transakcí změnit.

„Každá vytvořená transakce představuje blok, který se stává součástí řetězce, tedy nějakého celku. Pokud bude chtít někdo do tohoto řetězce jakkoliv zasáhnout, všichni to uvidí. Každá změna zůstane zaznamenaná, budeme vědět, kdo ji provedl a kdy tak učinil,“ uvedla Nathana Sharma během své řeči na Singularity Summitu.

„Blockchain představuje novou úroveň a formu zabezpečení. Neříkám, že je dokonalá, ale díky přesně zaznamenané historii, představuje velký přínos.“ Nathana Sharma

Blockchain ale není nástroj, který lze využít pouze pro převod kryptoměn. „Převratné je využití smart contracts, ty v sobě mají zakódované podmínky dohod, na kterých se shodnou obě strany. Je to naprosto revoluční,” tvrdí Nathana. Do autonomního konceptu, který byl představen v roce 2015, dnes investuje řada velkých hráčů na trhu a pomalu ho začínají využívat.

Příklady využití smart contracts v praxi

  • Ujo Music, oblast prodeje – Za využití blockchainu může zpěvák prodat zákazníkovi svou nejnovější hudbu, aniž by při tom musel využít služeb zprostředkující firmy. Není to snadné, ale ukazuje se, že to může fungovat.
  • Maersk ve spolupráci s IBM, oblast zásobování – Díky využití blockchainu dokáží při přepravě zboží ušetřit za administrativní poplatky.
  • Walmart, oblast maloobchodu – Díky blockchainu dokáží vyhledat původ závadných potravin rychleji než dříve. Namísto sedmi dnů nyní stačí 2,2 vteřiny.

Chcete se dozvědět více o technologii blockchain a jejím využití v praxi? Přečtěte si náš první díl seriálu Blockchain pro začátečníky.

Smart contracts Kryptografie SU Kryptoměna Blockchain Singularity University
Deloitte živě 

SFTR – poslední krok k transparentnosti transakcí s cennými papíry (nový reporting nad rámec MIFID II, MIFIR a EMIR)

V reakci na finanční krizi v roce 2008 věnovali (nejen) evropští regulátoři mnoho úsilí na snížení systemického rizika a posílení finanční stability. Za svůj hlavní cíl si vytyčili vnést více světla do oblasti stínového bankovnictví a zvýšit transparentnost fungování finančních trhů jako takových i vůči klientům. 

17. 4. 2019
Deloitte živě 

Měření skutečného dopadu podnikání

Je všeobecně známo, že úspěch společnosti nelze měřit jen podle zisku a výnosů. Každý podnik zanechává důležitou stopu v ekonomice, společnosti a prostředí, kde rozvíjí své iniciativy. Dle studie mezi manažery projektů společenské odpovědnosti z roku 2015 požaduje většina finančních ředitelů zveřejňování nefinančních výsledků a věnují se pozorněji skutečnému dopadu každého podnikatelského provozu. Uvědomují si totiž, jakou odpovědnost vůči společnosti jejich firma má. Průzkumy mezi mileniály naznačují, že podle většiny mladých lidí je právě teď ideální doba k tomu, aby se podnikatelé ukázali jako tvůrci změn k lepšímu. 

16. 4. 2019
Deloitte živě 

Startupy jsou jako ti největší super hrdinové. Ještě lepší než Tony Stark a Hulk dohromady, zaznělo na SWCS

Startup World Cup & Summit (SWCS) navštívilo ve středu 10. dubna v pražském Kongresovém centru přes 1100 účastníků. Ti si kromě regionálního a evropského finále vyslechli celou řadu světových CEO, byznysmenů, zakladatelů startupů nebo investorů. Největší ohlas mezi účastníky SWCS měli šéf aplikace Strava James Quarles a generální ředitel české antivirové společnosti Avast Vincent Steckler. Quarles i Steckler plnému sálu prezentovali nejenom své úspěchy, ale i nezdary. Protože je v pořádku dělat chyby, a když je neděláte, nesnažíte se dost. 

15. 4. 2019