Technologie  Deloitte živě 

N. Sharma: Využití smart contracts v technologii blockchain je zcela revoluční

Blockchain. Technologie, která přináší nové možnosti, pravidla a hráče do světa finančních transakcí. Ale podle Nathany Sharmy, hosta pražského summitu Singularity University, nejen tam. Princip blockchainu je využíván i na místech, která by nás možná nenapadla – například v uprchlických táborech, kde má díky němu až deset tisíc lidí přístup k potravinám. Na jakém principu to celé funguje? Důležité je využití tzv. smart contracts, které z blockchainu dělají více než “pouhý” transakční systém pro převod kryptoměn.

Na jakých principech je vlastně blockchain postaven?

  • Jedná se o „peer to peer“ platfomu, ve které spolu komunikují jednotliví uživatelé.
  • Není tu tak žádná vnější autorita, která by na systém dohlížela.
  • I díky tomu je celý systém velice transparentní a otevřený všem zúčastněným.
  • Využívá se k tomu stará forma kryptografie, která umožňuje, aby uživatelé viděli prováděné změny a systém byl aktuální pro všechny.

Blockchain je převratná technologie v mnoha ohledech a má skutečný potenciál hodně věcí zdokonalit. Například oblast poskytování pomoci. Řada prostředků často kvůli korupci nedorazí na to správné místo. To může blockchain díky nesmazatelné historii transakcí změnit.

„Každá vytvořená transakce představuje blok, který se stává součástí řetězce, tedy nějakého celku. Pokud bude chtít někdo do tohoto řetězce jakkoliv zasáhnout, všichni to uvidí. Každá změna zůstane zaznamenaná, budeme vědět, kdo ji provedl a kdy tak učinil,“ uvedla Nathana Sharma během své řeči na Singularity Summitu.

„Blockchain představuje novou úroveň a formu zabezpečení. Neříkám, že je dokonalá, ale díky přesně zaznamenané historii, představuje velký přínos.“ Nathana Sharma

Blockchain ale není nástroj, který lze využít pouze pro převod kryptoměn. „Převratné je využití smart contracts, ty v sobě mají zakódované podmínky dohod, na kterých se shodnou obě strany. Je to naprosto revoluční,” tvrdí Nathana. Do autonomního konceptu, který byl představen v roce 2015, dnes investuje řada velkých hráčů na trhu a pomalu ho začínají využívat.

Příklady využití smart contracts v praxi

  • Ujo Music, oblast prodeje – Za využití blockchainu může zpěvák prodat zákazníkovi svou nejnovější hudbu, aniž by při tom musel využít služeb zprostředkující firmy. Není to snadné, ale ukazuje se, že to může fungovat.
  • Maersk ve spolupráci s IBM, oblast zásobování – Díky využití blockchainu dokáží při přepravě zboží ušetřit za administrativní poplatky.
  • Walmart, oblast maloobchodu – Díky blockchainu dokáží vyhledat původ závadných potravin rychleji než dříve. Namísto sedmi dnů nyní stačí 2,2 vteřiny.

Chcete se dozvědět více o technologii blockchain a jejím využití v praxi? Přečtěte si náš první díl seriálu Blockchain pro začátečníky.

Kryptografie SU Kryptoměna Blockchain Singularity University
Technologie  Deloitte živě 

Realitní portál UlovDomov.cz ulovil bronz v Technology Fast 50. Další růst očekává i letos

„Už před krizí jsme zavedli řadu digitálních inovací, loni v létě třeba virtuální prohlídky bytů. Výhoda této služby se kvůli požadavku na řešení věcí bezkontaktně letos projevila o to intenzivněji,“ říká Martin Březina, zakladatel společnosti UlovDomov.cz a současně i CEO třetí nejrychleji rostoucí firmy ve středoevropském regionu. A doplňuje, že neočekávané události letošního roku je sice donutily zpomalit dynamiku růstu uplynulých let, díky němuž se i jako nováček v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 dostali na bednu, ale současně jim daly prostor k větší optimalizaci a digitalizaci nájemních procesů. A jak to všechno v Brně před šesti lety začalo? 

25. 11. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Trading je jako vrcholový sport, i sebemenší chyba stojí spoustu peněz, říká Otakar Šuffner z FF Trader

Rozšíření do 180 zemí světa, monitorování desetitisíců účtů denně, růst z loňských 1465 % na 2356 % a podruhé v řadě titul nejrychleji rostoucí Rising Star v regionu střední Evropy v rámci soutěže Deloitte Technology Fast 50. To je společnost FF Trader, která prostřednictvím platformy FTMO hledá úspěšné obchodníky na finančních trzích. „Když jsme před pěti lety začínali, podobných platforem už po světě pár existovalo. Nebyli jsme jedineční, ale postupem času, jak jsme rostli a přidávali další služby, jsme se stali zavedenou platformou pro obchodníky,“ říká Otakar Šuffner, CEO společnosti FF Trader. 

19. 11. 2020
Technologie  Deloitte živě 

Náš byznys je primárně o efektivitě a udržitelnosti, říká Michal Menšík z DoDo

„Co stojí za naším růstem? Jsou to dvě věci – podívali jsme se na logistický trh malinko jinak, než jak se na něj koukali jiní, a podařilo se nám přesvědčit trh a naše zákazníky, že logistika je pro ně velmi důležitá a že je lepší, když ji nechají na profesionálech, kteří jsou schopni ji dělat dlouhodobě, udržitelně a pro ně ekonomicky výhodně,“ říká Michal Menšík, CEO technologického startupu a kurýrní služby DoDo, druhé nejrychleji rostoucí firmy v regionu CE v rámci programu Deloitte Technology Fast 50. Jaké má DoDo další plány? A v čem je letošní rok mimořádný? 

19. 11. 2020