Nemovitosti 

Příští stanice… Nejdražší byty jsou u metra Staroměstská a Malostranská, cenu ovlivňuje skladba domů v okolí

Ceny bytů rostly na většině území ČR v posledních třech letech nejrychleji od roku 1990. V posledním roce ale opět nabývá na váze vliv lokálních faktorů a vývoj cen nemovitostí začíná být opět ovlivňován přirozenějšími vlivy, jako jsou lokální pracovní trh nebo například spokojenost s životem v dané lokalitě. Specifickou oblastí je dlouhodobě Praha, u které hraje zvláštní roli zejména nutnost věnovat hodně času dopravě z domova do práce, školy či za zábavou. Rostou ceny u stanic metra rychleji než v jiných částech metropole? A jaké faktory cenu ovlivňují?

Lokality, které jsou v blízkosti metra, jsou páteří pražské hromadné dopravy. Nikoho asi příliš nepřekvapí, že když se nejdražší nemovitosti prodávají v samém centru města, tak i nejvyšší ceny bytů budou v okolí stanic Staroměstská, Malostranská nebo Náměstí Republiky. Vedle samotné lokality ale hraje výrazně větší vliv na cenu skladba bytového fondu v okolí konkrétních stanic metra a to, jestli se tam nově staví.

Co žene ceny nahoru v okolí Vinohrad či Bubenče?

Pomyslný žebříček vede dlouhodobě stanice Staroměstská, kde je aktuální průměr cen více než 178 tisíc korun za jeden m2, druhá je Malostranská s necelými 160 tisíci za metr čtverečný, následuje Národní třída, Náměstí Republiky, Karlovo náměstí a Můstek s rozsahem cen 130 až 135 tisíc korun za metr čtverečný. Samozřejmě tyto lokality jsou v historickém centru Prahy a ceny by zde byly takto vysoké tak jako tak.

Zajímavější je to u dalších lokalit, jako jsou stanice metra v místech lokálních centrech Vinohrad (Náměstí Míru, Jiřího z Poděbrad), Dejvic (Dejvická) nebo Bubenče (Hradčanská), kde jsou ceny v rozpětí 92 až téměř 110 tisíc korun za metr čtverečný. To všechno jsou lokality, kde převládá oblíbená výstavba v cihlových domech z přelomu století, nebo meziválečného období.

Na céčku převládají starší panelová sídliště, ceny jsou tam nižší

U většiny stanic ale platí, že cena se zde odvíjí podle toho, jaká je v nejbližším okolí převažující skladba bytových domů. Tam, kde drtivě převažují starší panelové sídliště, jako například Jižní Město v okolí stanic Háje, Opatov, Chodov, tam jsou logicky díky převaze panelových bytů ceny nejnižší. Ale i ty se pohybují aktuálně v rozpětí 64 až 68 tisíc za metr čtvereční. Naopak na okraji Prahy nebo v bývalých průmyslových částech Prahy, například v okolí stanic Stodůlky, Jinonice, naopak u stanic Českomoravská či Vysočanská, jsou téměř výhradně nové byty a cena se tam pohybuje mezi 75 až 85 tisíci komunami za metr čtvereční.

U většiny ostatních stanic metra pak záleží nejčastěji právě na tom, jaký je aktuální mix zástavby v nejbližším okolí, a na tom, jestli převažují byty starší nebo nové, cihlové či panelové. Pohyb cen je pak v těchto místech, vyjma vnitřního centra města, mnohem pestřejší a méně závislý na obvyklých „realitních rovnicích“, než v místech, kde je již potřeba k metru, ke klíčovému dopravnímu prostředku hlavního města nejen dojít, ale např. dojet autobusem.

Zajímá vás vývoj cen bytů v Praze? Projděte si náš Deloitte Develop index, který pravidelně mapuje ceny nemovitostí v metropoli.

Ceny bytů u metra Deloitte Develop Index Ceny bytů v Praze
Nemovitosti 

Zájem o sdílené ubytování v Praze roste, město ročně tratí na neodváděných místních poplatcích miliony

Počet turistů v Praze se každoročně zvyšuje přibližně o 300 tisíc a s tím logicky rostou i požadavky na ubytování. Zatímco ubytovací kapacita nabízená platformami typu Airbnb či HomeAway se za dva roky zvýšila o 34,1 procent, počet hotelových lůžek zůstal téměř stejný. Růst turismu i oblíbenosti sdílených platforem má negativní dopady na město či jeho části a ovlivňuje místní trh s nemovitostmi. Legislativa i hotelová zařízení přitom na rozmach sdílené ekonomiky reagují jen pomalu. Co pomůže zvýšit flexibilitu trhu? 

26. 11. 2019
Technologie  Nemovitosti  Právo 

TechLaw zpravodaj: Ochrana osobních údajů [říjen 2019]

Tento měsíc vás v oblasti ochrany osobních údajů informujeme o nejdůležitějších poznatcích ze zveřejněných informací týkajících se kontrol a rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů za první pololetí 2019, o dalším vývoji v otázce kodexů chování a certifikací, o metodice postupu při porušení zabezpečení osobních údajů a při informování zákazníků o zpracování, o důležitém rozhodnutí ve vztahu ke cookies a rovněž o snaze sjednotit postup při ukládání pokut napříč Německem, případně celým evropským prostorem. 

6. 11. 2019
Nemovitosti 

Budoucnost v nájemním bydlení?

Současným mediálním prostorem hýbou termíny globálních megatrendů, jako je urbanizace, nástup nových generací mileniálů a generace Z, životní a profesní flexibilita, nárůst významu vzdělanostní ekonomiky a robotizace, odpovědnost za udržitelný rozvoj nebo neustále se rozevírající sociální nůžky. Každý z těchto megatrendů se propisuje do různých odvětví ekonomiky a do společnosti, ale také budou, i když možná ne zjevně na první pohled, všechny společně zasahovat do trhu s bydlením a budou měnit standardy, které panovaly během 20. století. 

21. 10. 2019