Deloitte živě 

Průmysl v červnu: Citelné ochlazení na prahu léta

Červnové výsledky průmyslu nepřinášejí hezký pohled, předzvěst horších časů, kterou již řadu měsíců přinášely předstihové ukazatele, se bohužel naplňuje. Ve srovnání s předchozím rokem se objem průmyslové výroby snížil o 6,4 procenta. Po kalendářním očištění výroba klesla o 3,8 procenta (po očištění o kalendářní i sezónní vlivy o 2,4 procenta). Pokles zakázek byl ještě markantnější. Zato mzdy rostou nadále výrazně rychleji než produktivita.

Hlavním důvodem poklesu celkové průmyslové výroby je situace v automobilovém průmyslu. Výroba motorových vozidel meziročně klesla o 7,6 procenta. Citelný pokles ovšem postihl také hutě a výrobu kovových konstrukcí, elektroenergetiku a těžbu uhlí. Naopak v růstu pokračovaly výroba počítačů a elektroniky, produkce platů a gumy a farmaceutický průmysl.

Vyhlídky do dalších měsíců nenabízí optimismus. Nové zakázky meziročně klesly o 9,9 procenta, přičemž exportní objednávky se snížily o 11,3 procenta, domácí zakázky o 6,8 procenta. Podobnou indikaci nabízí index nákupních manažerů, který v červenci klesl na 43,1 bodu, což je nejnižší hodnota za posledních deset let. Aktuální hodnotě tohoto indexu zhruba odpovídá pokles průmyslu o 6-7 procent.

Přes nepříznivé výsledky výroby, tržeb a pokles zakázek pokračují mzdy v růstu. V červnu průměrná mzda v průmyslu meziročně stoupla o 4,7 procenta. Při poklesu produktivity došlo k nárůstu jednotkových mzdových nákladů o více než 11 procent.

Prognóza vývoje průmyslové výroby pro celý letošní rok se poprvé posunula pod nulu. Nyní nám vychází pokles o 0,2 procenta.

Průmyslová výroba Komentáře Davida Marka
COVID-19  Deloitte živě 

Jaroslav Lehoučka z STRV: Ekonomická krize je nám daleko menším soupeřem než vlastní neefektivita

„Ve chvíli, kdy jsme si uvědomili, že ekonomická krize je tady, začali jsme se 100% soustředit na zefektivnění firmy, na efektivní využívání všech zdrojů, abychom byli schopni obstát i v náročném období,“ říká Jaroslav Lehoučka, finanční ředitel českého vývojářského studia STRV, které se dokázalo výrazně prosadit na americkém trhu. „Již dříve jsem ale řekl, že ekonomická krize je nám daleko menším soupeřem než vlastní neefektivita.“ 

2. 7. 2020
Právo  Deloitte živě 

Jaké změny přináší novela zákoníku práce? Nová pravidla pro čerpání dovolené, sdílené pracovní místo i jednodušší využití datové schránky

Novela zákoníku práce byla v první polovině června schválena Senátem a většina nových pravidel se začne promítat v praxi již od 30. července 2020. Vedle poměrně dlouho proklamovaných změn týkajících se například vysílání pracovníků do zahraničí či systému čerpání dovolené se dílčí novinky dotknou také institutu sdíleného pracovního místa, některých případů náhrady nemajetkové újmy či pravidel při doručování zaměstnanci a zaměstnavateli. Jaké konkrétní legislativní změny podnikatele a jejich zaměstnance čekají a jaký budou mít dopad v praxi? 

24. 6. 2020
Deloitte živě 

Nucené prázdniny českých sportovců: Jak se promítnou ekonomické dopady krize ve sportovním odvětví?

Pandemie koronaviru zcela ochromila svět sportu na bezmála čtvrt roku. Sportoviště prakticky po celém světě byla uzavřena a řada sportovních akcí musela být zrušena nebo odložena o celé měsíce. Těmi, kdo byli krizovými opatřeními postiženi nejvíce, byli nakonec samotní sportovci, kteří v mnoha případech přišli ze dne na den o svůj (zpravidla nejdůležitější) zdroj příjmů. Jak se s touto situací vypořádali? Jak se k této situaci postavili kluby a sponzoři? A jak pandemie ovlivnila například budoucnost esportu? O těchto a dalších tématech jsme v rámci našeho livestreamu diskutovali například s Josefem Dostálem, olympionikem a mistrem světa v rychlostní kanoistice, nebo legendou českého squashe a sportovním manažerem Janem Koukalem. 

11. 6. 2020