Deloitte živě 

Průmysl v červnu: Citelné ochlazení na prahu léta

Červnové výsledky průmyslu nepřinášejí hezký pohled, předzvěst horších časů, kterou již řadu měsíců přinášely předstihové ukazatele, se bohužel naplňuje. Ve srovnání s předchozím rokem se objem průmyslové výroby snížil o 6,4 procenta. Po kalendářním očištění výroba klesla o 3,8 procenta (po očištění o kalendářní i sezónní vlivy o 2,4 procenta). Pokles zakázek byl ještě markantnější. Zato mzdy rostou nadále výrazně rychleji než produktivita.

Hlavním důvodem poklesu celkové průmyslové výroby je situace v automobilovém průmyslu. Výroba motorových vozidel meziročně klesla o 7,6 procenta. Citelný pokles ovšem postihl také hutě a výrobu kovových konstrukcí, elektroenergetiku a těžbu uhlí. Naopak v růstu pokračovaly výroba počítačů a elektroniky, produkce platů a gumy a farmaceutický průmysl.

Vyhlídky do dalších měsíců nenabízí optimismus. Nové zakázky meziročně klesly o 9,9 procenta, přičemž exportní objednávky se snížily o 11,3 procenta, domácí zakázky o 6,8 procenta. Podobnou indikaci nabízí index nákupních manažerů, který v červenci klesl na 43,1 bodu, což je nejnižší hodnota za posledních deset let. Aktuální hodnotě tohoto indexu zhruba odpovídá pokles průmyslu o 6-7 procent.

Přes nepříznivé výsledky výroby, tržeb a pokles zakázek pokračují mzdy v růstu. V červnu průměrná mzda v průmyslu meziročně stoupla o 4,7 procenta. Při poklesu produktivity došlo k nárůstu jednotkových mzdových nákladů o více než 11 procent.

Prognóza vývoje průmyslové výroby pro celý letošní rok se poprvé posunula pod nulu. Nyní nám vychází pokles o 0,2 procenta.

Exportní objednávky Průmyslová výroba Komentáře Davida Marka Mzdy
Deloitte živě 

Mezinárodní normy ISO zdaleka nejsou jen o tom, že získáte papír

Za svou více než patnáctiletou praxi v oboru ISO norem jsem se mnohokrát setkala s názorem, že certifikáty jsou jenom o tom „mít papír, kterým se prokážu“. Tyto „ústrky“ si však mezinárodní normy ISO rozhodně nezaslouží, protože se jedná o standardy, které pomáhají nastavit procesy dynamickým a fungujícím způsobem. A pokud se k jejich implementaci přistoupí tzv. s otevřenou hlavou a ne pouze formalisticky, můžete vytvořit skutečně praktické fungující manažerské systémy, které vás jako firmu neustále posouvají dál a umožňují vám stálé zlepšování vašich procesů. ISO standardy vám totiž vytvoří jen jakýsi rámec, ale jak si vše nastavíte, záleží pouze na vás. A to je to, co mě na této problematice nejvíc baví - ta možnost, přizpůsobit formální rámec opravdovým individuálním požadavkům firmy. 

19. 8. 2019
Deloitte živě 

Začátek konce doby plastové: jaké produkty a obaly to mají kvůli nové legislativě sečtené?

Všichni už nějakou dobu v médiích a na sociálních sítích slýcháme o obrovském znečištění moří plasty. V červnu tohoto roku byla přijata směrnice Evropské unie o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí, která na plastový problém reaguje. Je to však jen jeden z dílů skládanky zvané oběhové hospodářství (neboli cirkulární ekonomika). Pod tímto pojmem si můžeme v kostce představit způsob životního cyklu výrobků, který má za cíl zachovat v co největší možné míře hodnotu výrobků, materiálů a zdrojů a minimalizovat tak vznik odpadu. 

14. 8. 2019