Deloitte živě 

Spotřebitelské ceny v červnu: Pod taktovkou elektřiny, benzínu, brambor a másla

Elektřina, benzín, brambory a máslo. To jsou příčiny toho, že se index spotřebitelských cen v červnu zvýšil o 0,4 procenta. Meziroční inflace se posunula z 2,2 na 2,6 procenta. Žádné velké drama ve vývoji inflace se ale nekoná, v příštích měsících by se měla inflace udržet mezi 2-3 procenty. Nicméně ČNB může této situace využít k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.

Ceny elektřiny se často nemění, tentokrát ovšem distributoři elektrické energie museli zareagovat na rychlý růst cen elektřiny na burzách v Německu a dalších zemích. Ty se za poslední rok zdvojnásobily. Červnové zvýšení maloobchodních cen o 2,3 procenta tak nemusí být posledním.

Růst cen ropy a oslabení kurzu koruny se projevily na cenách pohonných hmot. Benzín zdražil o 3,3 procenta, nafta o 3,5 procenta.

Třetím inflačním faktorem se staly ceny potravin. Zdražení brambor o 28 procent má na svědomí přechod z pozdních na rané brambory. K tomu se přidalo zdražení vajec, másla a mléčných výrobků. Celkem se ceny potravin zvýšily o 0,5 procenta.

Jádrová inflace se také mírně zvýšila, měla by však dosahovat přesně hodnoty inflačního cíle. Tam směřuje i její prognóza, což dává ČNB prostor k „normalizaci“ úrokových sazeb. Tempo zvyšování sazeb bude záviset na vývoji kurzu koruny, případně krocích ECB.

Makroekonomika Komentáře Davida Marka Inflace Spotřebitelské ceny
Deloitte živě 

Mezinárodní normy ISO zdaleka nejsou jen o tom, že získáte papír

Za svou více než patnáctiletou praxi v oboru ISO norem jsem se mnohokrát setkala s názorem, že certifikáty jsou jenom o tom „mít papír, kterým se prokážu“. Tyto „ústrky“ si však mezinárodní normy ISO rozhodně nezaslouží, protože se jedná o standardy, které pomáhají nastavit procesy dynamickým a fungujícím způsobem. A pokud se k jejich implementaci přistoupí tzv. s otevřenou hlavou a ne pouze formalisticky, můžete vytvořit skutečně praktické fungující manažerské systémy, které vás jako firmu neustále posouvají dál a umožňují vám stálé zlepšování vašich procesů. ISO standardy vám totiž vytvoří jen jakýsi rámec, ale jak si vše nastavíte, záleží pouze na vás. A to je to, co mě na této problematice nejvíc baví - ta možnost, přizpůsobit formální rámec opravdovým individuálním požadavkům firmy. 

16. 8. 2019
Deloitte živě 

Začátek konce doby plastové: jaké produkty a obaly to mají kvůli nové legislativě sečtené?

Všichni už nějakou dobu v médiích a na sociálních sítích slýcháme o obrovském znečištění moří plasty. V červnu tohoto roku byla přijata směrnice Evropské unie o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí, která na plastový problém reaguje. Je to však jen jeden z dílů skládanky zvané oběhové hospodářství (neboli cirkulární ekonomika). Pod tímto pojmem si můžeme v kostce představit způsob životního cyklu výrobků, který má za cíl zachovat v co největší možné míře hodnotu výrobků, materiálů a zdrojů a minimalizovat tak vznik odpadu. 

14. 8. 2019