Deloitte živě 

Spotřebitelské ceny v červnu: Pod taktovkou elektřiny, benzínu, brambor a másla

Elektřina, benzín, brambory a máslo. To jsou příčiny toho, že se index spotřebitelských cen v červnu zvýšil o 0,4 procenta. Meziroční inflace se posunula z 2,2 na 2,6 procenta. Žádné velké drama ve vývoji inflace se ale nekoná, v příštích měsících by se měla inflace udržet mezi 2-3 procenty. Nicméně ČNB může této situace využít k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.

Ceny elektřiny se často nemění, tentokrát ovšem distributoři elektrické energie museli zareagovat na rychlý růst cen elektřiny na burzách v Německu a dalších zemích. Ty se za poslední rok zdvojnásobily. Červnové zvýšení maloobchodních cen o 2,3 procenta tak nemusí být posledním.

Růst cen ropy a oslabení kurzu koruny se projevily na cenách pohonných hmot. Benzín zdražil o 3,3 procenta, nafta o 3,5 procenta.

Třetím inflačním faktorem se staly ceny potravin. Zdražení brambor o 28 procent má na svědomí přechod z pozdních na rané brambory. K tomu se přidalo zdražení vajec, másla a mléčných výrobků. Celkem se ceny potravin zvýšily o 0,5 procenta.

Jádrová inflace se také mírně zvýšila, měla by však dosahovat přesně hodnoty inflačního cíle. Tam směřuje i její prognóza, což dává ČNB prostor k „normalizaci“ úrokových sazeb. Tempo zvyšování sazeb bude záviset na vývoji kurzu koruny, případně krocích ECB.

Makroekonomika Komentáře Davida Marka Inflace Spotřebitelské ceny
Technologie  Deloitte živě 

Tech firmy a startupy pozor! Startuje další ročník žebříčku Deloitte Technology Fast 50

Tohle je hlášení pro všechny technologické firmy. Startuje další ročník žebříčku Deloitte Technology Fast 50, který hledá padesátku nejrychleji rostoucích technologických firem z regionu střední Evropy. Palubní vstupenky pro vás už máme, zbytek je na vás - gate se uzavře 31. července 2019. Nepropásněte příležitost, zabojujte jako české firmy Prusa Research a Kiwi.com, které středoevropský žebříček ovládly dva roky po sobě. 

21. 5. 2019
Lidé  Deloitte živě 

HR Meeting 2019: Připravte se. Už brzy bude vaším kolegou robot. Nebo spíš zetkař?

Nové technologie, generace Z, zaměstnanecká zkušenost i důraz na duševní zdraví – čtyři klíčová slova, která rezonovala celým HR Meetingem 2019, jehož byl Deloitte partnerem. Projděte si naši reportáž přímo z akce, která vám napoví, jak se připravit na kolegu – robota, budoucnost pracovního prostředí, duševní hygienu i tolik omílanou generaci Z. 

16. 5. 2019
Deloitte živě 

Běháme za dobrou věc, podpořili jsme Centrum Rubikon

Účast na prestižních závodech v běhu, individuální tréninky nebo lekce s trenérem, v Deloitte zkrátka během žijeme. Běháním si ale nezlepšujeme jen vlastní fyzičku, snažíme se i pomáhat – třeba jako Centru Rubikon, pro nějž jsme v dubnu připravili charitativní kvíz. Hlavní cenou byla štafeta na Běh se žlutou stužkou, na němž 26. června v Praze vyběhne i tým „Anonymous“ Deloitte Legal. 

13. 5. 2019