Deloitte živě 

Spotřebitelské ceny v červnu: Pod taktovkou elektřiny, benzínu, brambor a másla

Elektřina, benzín, brambory a máslo. To jsou příčiny toho, že se index spotřebitelských cen v červnu zvýšil o 0,4 procenta. Meziroční inflace se posunula z 2,2 na 2,6 procenta. Žádné velké drama ve vývoji inflace se ale nekoná, v příštích měsících by se měla inflace udržet mezi 2-3 procenty. Nicméně ČNB může této situace využít k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.

Ceny elektřiny se často nemění, tentokrát ovšem distributoři elektrické energie museli zareagovat na rychlý růst cen elektřiny na burzách v Německu a dalších zemích. Ty se za poslední rok zdvojnásobily. Červnové zvýšení maloobchodních cen o 2,3 procenta tak nemusí být posledním.

Růst cen ropy a oslabení kurzu koruny se projevily na cenách pohonných hmot. Benzín zdražil o 3,3 procenta, nafta o 3,5 procenta.

Třetím inflačním faktorem se staly ceny potravin. Zdražení brambor o 28 procent má na svědomí přechod z pozdních na rané brambory. K tomu se přidalo zdražení vajec, másla a mléčných výrobků. Celkem se ceny potravin zvýšily o 0,5 procenta.

Jádrová inflace se také mírně zvýšila, měla by však dosahovat přesně hodnoty inflačního cíle. Tam směřuje i její prognóza, což dává ČNB prostor k „normalizaci“ úrokových sazeb. Tempo zvyšování sazeb bude záviset na vývoji kurzu koruny, případně krocích ECB.

Makroekonomika Komentáře Davida Marka Inflace Spotřebitelské ceny
Deloitte živě 

Tabulky, analýzy, reporty, ale i znalecké posudky. To je denní chleba týmu Valuation & Modeling v rámci oddělení FAS

Zabývají se oceňováním podniků, fixních i nehmotných aktiv, Excel je jejich nejlepší kamarád. Vládnou kulatým razítkem, protože připravují znalecké posudky. Bez jejich pomoci raději žádnou firmu nekupujte ani neprodávejte. Podívejte se s námi pod pokličku týmu Valuation & Modeling (V&M), který má v Deloitte na starosti oceňování společností a finanční modelování. 

26. 3. 2019
Lidé  Deloitte živě 

Rozhovor s řídící partnerkou Deloitte Dianou Rádl Rogerovou: O nových technologiích, kariéře i největší škole života

V Deloitte začínala v době, kdy měl sotva padesát zaměstnanců, v kancelářích ještě běžně nebyly počítače, práce pro velkou čtyřku byla dream job. Svou kariéru postavila na tom, že se nikdy nebála zeptat, přiznat chybu nebo mít rodinu na prvním místě. I to stojí za tím, že v roce 2016 vůbec jako první žena stanula v čele Deloitte. Jaká je Diana Rádl Rogerová? 

20. 3. 2019
Deloitte živě 

Deloitte Digital: Zakázka pro klienta z Rijádu nás naučila, že přizpůsobit se je jednou ze základních podmínek úspěchu

Rijád – hlavní město Saúdské Arábie, kde teplota během dne běžně stoupá k 40 stupňům Celsia a v noci klesne někdy o více než polovinu. Je to moderní velkoměsto, sídlo krále a místo plné pro Evropana zajímavých kontrastů. A právě do Rijádu v poslední době velmi často vyjíždí náš tým Deloitte Digital, který uspěl ve výběrovém řízení na implementaci nového e-commerce systému pro významného saudskoarabského zákazníka. 

14. 3. 2019