Deloitte živě 

Spotřebitelské ceny v červnu: Pod taktovkou elektřiny, benzínu, brambor a másla

Elektřina, benzín, brambory a máslo. To jsou příčiny toho, že se index spotřebitelských cen v červnu zvýšil o 0,4 procenta. Meziroční inflace se posunula z 2,2 na 2,6 procenta. Žádné velké drama ve vývoji inflace se ale nekoná, v příštích měsících by se měla inflace udržet mezi 2-3 procenty. Nicméně ČNB může této situace využít k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.

Ceny elektřiny se často nemění, tentokrát ovšem distributoři elektrické energie museli zareagovat na rychlý růst cen elektřiny na burzách v Německu a dalších zemích. Ty se za poslední rok zdvojnásobily. Červnové zvýšení maloobchodních cen o 2,3 procenta tak nemusí být posledním.

Růst cen ropy a oslabení kurzu koruny se projevily na cenách pohonných hmot. Benzín zdražil o 3,3 procenta, nafta o 3,5 procenta.

Třetím inflačním faktorem se staly ceny potravin. Zdražení brambor o 28 procent má na svědomí přechod z pozdních na rané brambory. K tomu se přidalo zdražení vajec, másla a mléčných výrobků. Celkem se ceny potravin zvýšily o 0,5 procenta.

Jádrová inflace se také mírně zvýšila, měla by však dosahovat přesně hodnoty inflačního cíle. Tam směřuje i její prognóza, což dává ČNB prostor k „normalizaci“ úrokových sazeb. Tempo zvyšování sazeb bude záviset na vývoji kurzu koruny, případně krocích ECB.

Makroekonomika Komentáře Davida Marka Inflace Spotřebitelské ceny
Technologie  Deloitte živě 

Internet věcí: energetické úspory, příklady z praxe. A stále častěji realita všedního dne

Internet věcí představuje užitečný nástroj, jak velmi efektivně a pohodlně kontrolovat a řídit spotřebu energie a ušetřit tak peníze a zároveň chránit životní prostředí. Přístroje, které spolu umí prostřednictvím internetu „komunikovat“ a přenášet data a které je současně možné vzdáleně ovládat a kontrolovat, se budou prosazovat stále častěji a ve větší míře. Že jste se s tím v praxi doposud nesetkali? Pojďte si přečíst o firmách, kde už je internet věcí téměř realitou všedního dne. 

18. 1. 2019
Deloitte živě 

Rok 2019 v Česku: Navzdory dalšímu utlumování ekonomického růstu stále nízká nezaměstnanost a rostoucí mzdy

V roce 2019 nás čeká mírné zpomalení hospodářského růstu, a platí to jak pro českou, tak pro globální ekonomiku. Není ale nutné panikařit, podle Davida Marka, hlavního ekonoma Deloitte, jde o běžný jev, k němuž musí v každém hospodářském cyklu dříve nebo později dojít. Co tedy rok 2019 přinese ve vybraných sledovaných ekonomických aspektech? 

16. 1. 2019