Deloitte živě 

Spotřebitelské ceny v květnu: Dočasný klid

Po dubnovém zrychlení se minulý měsíc inflace opět trochu zmírnila a vrátila se pod tři procenta. Nicméně vzhledem k rychle rostoucím cenám komodit a návratu problému s nedostatkem pracovních sil přichází riziko, že v dalších měsících bude inflace spíše akcelerovat.

Index spotřebitelských cen se v květnu meziměsíčně zvýšil o 0,2 procenta. Meziroční inflace se zmírnila z 3,1 na 2,9 procenta. K růstu cenové hladiny přispěly nejvýrazněji zdražující pohonné hmoty. Benzín zdražil zhruba o procenta, motorová nafta o něco méně. Důvod je více než zřejmý, rychle stoupající cena ropy. Z dalších položek spotřebního koše zdražily například brambory a ovoce. Naopak zlevnily zelenina, cukr nebo vejce.

Celková i jádrová inflace se drží poblíž tří procent, horní hranice tolerančního pásma inflačního cíle. Nicméně inflace ve výrobních cenách v průmyslu už zrychlila na 4,6 procenta a pod tlakem rychle rostoucích cen komodit v zahraničí bude nejspíše dále stoupat. Na růst cen bude také tlačit rychlejší růst mezd v souvislosti s rostoucí poptávkou po práci. Rizika dalšího vývoje inflace jsou poměrně výrazně vychýlena směrem nahoru.

ČNB na to může zareagovat obratem kurzu měnové politiky a zahájením série zvyšování úrokových sazeb, a to již za dva týdny. Celkem by letos mohla zvýšit své úrokové sazby třikrát, tj. o 75 bazických bodů.

Komentáře Davida Marka Inflace Spotřebitelské ceny
Deloitte živě 

Titul Czech Best Managed Companies 2021 získalo 16 firem. Co rozhoduje o kvalitě řízení?

„Jsem rád, že i v situaci, kdy svět bojoval s pandemií covidu-19, se do programu Czech Best Managed Companies, který oceňuje kvalitu řízení firem, přihlásilo o více než polovinu více společností než do prvního ročníku a že způsob hodnocení společností prokázal univerzálnost i pro mimořádné období a napříč odvětvími ekonomiky,“ říká Miroslav Svoboda, lídr programu a partner v Deloitte Private. Ocenění Nejlépe řízené firmy Česka 2021 získalo 16 společností, mezi nimi například Zásilkovna, Pilulka, NWT, Akeso holding či Hestego. 

10. 6. 2021
Deloitte živě 

CzechSetGo: Česku chybí jasná vize i lídr digitalizace

Česká republika je země s velkým inovačním potenciálem i silnou podnikatelskou kulturou. Když ale dojde na mezinárodní srovnání, čísla v její prospěch úplně nemluví. Jednou z možností, jak dostat Česko mezi evropské lídry a tím pádem zvýšit jeho konkurenceschopnost ve světě, je digitalizace. Jakým směrem se vydat a jaké kroky jsou nutné k tomu, aby se Česko dostalo mezi lídry digitalizace typu Estonsko či Irsko? To je téma pro iniciativu CzechSetGo!, která se v rámci první konference zaměřila na roli státu při vytváření přátelského prostředí pro lidi a rozvoj podnikání. 

6. 6. 2021
Deloitte živě 

Právničky z Deloitte Legal: Jak sladit mateřství a kariéru nejen v době pandemie

Skloubit práci s dětmi bylo bezesporu náročné vždy. V posledním roce, kdy náš soukromý i pracovní život zásadním způsobem ovlivňuje pandemie covidu-19, se ale nároky na rodiče, a co si budeme povídat zvláště na matky, ještě zvýšily. Pro pracující rodiče je důležitá nejen podpora rodiny, ale samozřejmě také firmy. Společnost Deloitte se na podporu rodičů s dětmi a inkluzi obecně zaměřuje dlouhodobě a své o tom vědí i tři právničky z Deloitte Legal. Jak se vyrovnaly s mateřskou rolí? Vnímají částečný úvazek jako překážku v kariérním postupu? A zaskočilo je v této době vůbec něco, když home office, flexibilní pracovní dobu i komunikaci na dálku znají jako své boty z doby mateřské a rodičovské dovolené? 

26. 5. 2021