Deloitte živě 

Svět fúzí a akvizic: Nejvýznamnější transakce v letech 2010 až 2015

Které významné fúze a akvizice po celém světě i v Česku proběhly za uplynulou dekádu? Shrnuli jsme několik největších a nejúspěšnějších transakcí, ale zároveň i nepovedené počiny, které se zapsaly do historie M&A. První díl seriálu mapuje významné fúze a akvizice, které proběhly v letech 2010 až 2015.

Co rozhoduje o úspěšné či neúspěšné akvizici?

Patří transakce k nejúspěšnější, anebo naopak k nejkatastrofálnější? To ukáže až další vývoj – obecně totiž platí, že celkový potenciál a hodnota transakce potřebují čas, aby uzrály. To sedí například na akvizici společností Google a Motorola, která začala v roce 2011. Lídr na trhu s vyhledávači koupil ne příliš nákladnou firmu se silným patentovým portfoliem ve snaze eliminovat konkurenty. Naopak značných úspěchů dosáhl zejména Facebook – původně jeden z hlavních konkurentů, Instagram, je nyní pro svého bývalého konkurenta ziskový.

Ne všechny fúze a akvizice zahrnující konkurenční podniky však byly úspěšné. Dvě největší farmaceutické korporace, Pfizer a AstraZeneca, měly v úmyslu se v roce 2014 sloučit, ale jedna z nich z dohody vycouvala kvůli svým rostoucím ziskům.

A co ji může zmařit?

A zatímco transakce v oblasti fúzí a akvizic mnohdy umožnily obejít konkurenci, jiné firmy se zase nemohly sloučit kvůli legislativním omezením. Například Federální komise pro komunikaci hlasovala proti fúzi AT&T a T-Mobile, která měla řešit problém nedostatku mobilních sítí v zemi. Stejně tak Angela Merkelová, bývalá šéfka německé vlády, zablokovala obrovskou dohodu mezi dvěma globálními leteckými giganty. Tyto potenciální fúze měly být provedeny během éry expanze daného odvětví s velkými očekáváními úspěchu. Nicméně neúspěchy připisované takovým důvodům, jako jsou dynamika trhu nebo vládní omezení, jsou často přesně těmi faktory, které úspěch zmaří.

Podívejte se podrobně, co se dělo na trhu M&A v letech 2010 až 2015.

Přehledně: Fúze a akvizice v roce 2010

Rok 2010 byl podle deníku The New York Times „rokem návratu jistoty“. Od vypuknutí světové hospodářské krize v roce 2008 nikdo neočekával, že se aktivita v oblasti fúzí a akvizic v dohledné době vrátí na úroveň z roku 2007. Rostoucí důvěra v korporátní svět však vyústila v boom fúzí a akvizic, kterými byl  tento rok ovlivněn.

Alcon – Novartis

Na začátku roku se švýcarská společnost Alcon specializující se na produkty péče o zrak spojila se švýcarským farmaceutickým gigantem Novartis. Podle Merger Market společnost Novartis koupila 52% podíl ve firmě Alcon od společnosti Nestlé a to za 25,7 miliardy dolarů. Do konce roku pak společnost Novartis získala dalších 23 % za 12,8 miliardy dolarů. Tato akvizice Novartis významně přiblížila k jejímu cíli stát se globálním zdravotnickým konglomerátem.

Macquarie – České Radiokomunikace

Ve stejném období se v transakci za 764 milionů dolarů největší světový fond pro správu infrastrukturních aktiv Macquarie stal majitelem předního vlastníka a provozovatele vysílací a telekomunikační věžové infrastruktury v České republice, společnosti České Radiokomunikace.

Prudential – AIA

Jeden z neúspěšných obchodů tohoto roku proběhl v odvětví finančních služeb, kde dvě dominantní regionální pojišťovny v Asii – Prudential a AIA – plánovaly své sloučení. Podle Financial Times Prudential opustila dohodu o koupi AIA poté, co představenstvo Prudential hlasovalo proti snížení kupní ceny o 35,5 miliardy dolarů.

Přehledně: Fúze a akvizice v roce 2011

Google akvíruje Motorolu. Britský realitní fond kupuje obchodní centrum Somerston Olympia. Federální komise pro komunikaci zmařuje vytvoření největší americké bezdrátové společnosti, která by vznikla sloučením AT&T a T-Mobile US.

Motorola – Google

Rok byl zahájen akvizicí společnosti Motorola společností Google (následně ovšem došlo k opětovnému prodeji společnosti za nižší cenu, čemuž se budeme věnovat později). Největší vyhledávací síť koupila Motorolu za 12,5 miliardy dolarů, jak uvádí TechCrunch. Dohoda nebyla primárně uzavřena za účelem získání patentů společnosti Motorola, ale s cílem renovace společnosti prostřednictvím vývoje inovativních mobilních telefonů, které by lépe konkurovaly jejím dlouholetým rivalům, společnostem Apple a Samsung.

Rockspring Property Investment Managers LLP – Somerston Olympia

V českém realitním sektoru byla uzavřena dohoda mezi britským realitním fondem, investiční společností Rockspring Property Investment Managers LLP, a německým fondem ECE European Prime Shopping Centre Fund, kdy Rockspring koupila obchodní centrum Somerston Olympia. Toto obchodní centrum se nachází v druhém největším městě České republiky – Brně – a prodalo se za 354 milionů dolarů.

AT&T a T-Mobile US

Vedle toho mohla být v USA uzavřena dohoda, která by vytvořila zdaleka největší americkou bezdrátovou společnost sloučením společností AT&T a T-Mobile US. Federální komise pro komunikaci (FCC) a ministerstvo spravedlnosti ovšem tlačily na zmaření této dohody s odvoláním na pravděpodobné důsledky, kterými by byl růst cen, méně možností pro spotřebitele, horší služby a významný úbytek pracovních míst. Podle CNN AT&T varovala, že pozice zákazníka se bez dohody naopak zhorší, jelikož dohoda je nezbytná z hlediska řešení celostátního nedostatku bezdrátového spektra. Jak uvedl generální ředitel společnosti AT&T Randall Stephenson, fúze společností AT&T a T-Mobile US by tento problémna čas vyřešila. Odmítnutí dohody by podle něj negativně dopadlo hlavně na spotřebitele a zbrzdilo by nezbytné investice.

Český M&A trh je navzdory krizi na Ukrajině zatím stabilní, investorů neubývá

Číst více arrow-right-icon
Ilustrační obrázek: Český M&A trh je navzdory krizi na Ukrajině zatím stabilní, investorů neubývá

Přehledně: Fúze a akvizice v roce 2012

Facebook akvíruje Instagram. Americký pivovar Molson Coors získává český StarBev, který vlastní značku Staropramen. Fúze mezi BAE Systems a francouzsko-německým vlastníkem Airbusu končím nezdarem, plán na vytvoření evropského leteckého giganta padá.

Světoznámá technologická společnost Facebook uzavřela významnou a velmi úspěšnou transakci akvizicí společnosti Instagram za 1 miliardu dolarů. Jak bylo zjištěno později v antimonopolním řízení, zakladatel Facebooku – Mark Zuckerberg – považoval Instagram za přímé ohrožení své vlastní sociální sítě a domníval se, že by měl být i přes značné náklady odstraněn.

V tomto roce došlo v České republice k významnému obchodu, kdy americký pivovar a výrobce piva Molson Coors získal StarBev. Východoevropský výrobce vlastnil Staropramen, druhou nejoblíbenější značku piva v České republice hned po Pilsner Urquell. Podle MergerMarket byla transakce oceněna na 3,5 miliardy dolarů.

Megafúze za 45 miliard dolarů mezi největším britským zbrojním dodavatelem BAE Systems a francouzsko-německým vlastníkem Airbusu je považována za nejvýznamnější neúspěšnou transakci roku. Apolečnosti plánovaly vytvořit celoevropskou velkovýrobnu s 220 000 zaměstnanci, v níž by se vyráběly hi-tech produkty od jaderných ponorek přes stíhačky až po super jumbo Airbus A380. Tato transakce by vytvořila evropského leteckého giganta v měřítku podobném americkému Boeingu. Podle The Guardian se koncept fúze zhroutil kvůli osobnímu odporu německé kancléřky Angely Merkelové.

Přehledně: Fúze a akvizice v roce 2013

Rok fúzí a akvizic v telekomunikačním průmyslu: akvizice Vodafone US, PPF akvíruje Telefónicu – jde o jeden z největších obchodů v historii PPF. Pokus společnosti Blacstone získat Dell selhává.

Verizon – Vodafone US

Jedna z nejvlivnějších a nejznámějších amerických telekomunikačních společností, Verizon, uzavřela v tomto roce třetí největší korporátní transakci v historii, a to díky akvizici společnosti Vodafone US. Podle Verizon hodnota obchodu činila přibližně 130 miliard dolarů. Transakce v podobě hotovosti a akcií umožnila společnosti Verizon úplný přístup k příjmům největšího mobilního operátora v USA, zajistila jí další investiční zdroje do vlastní mobilní sítě a vedla k porážce konkurentů na trhu, který rychle a intenzivně roste.

PPF – Telefónica

Tento rok by se dal nazvat „rokem fúzí a akvizic v telekomunikačním průmyslu“. Jednou z nejúspěšnějších transakcí v České republice byla v tomto roce akvizice největší české telekomunikační společnosti Telefónica českou investiční společností PPF. Byl to jeden z největších obchodů v historii PPF. Podle MergerMarket byla transakce oceněna na 3,4 miliardy dolarů.

Blackstone – Dell

Jednou z největších neúspěšných transakcí tohoto roku byl pokus společnosti Blackstone získat společnost Dell. Blackstone však nebyla jedinou společností, která měla o koupi Dell zájem. To byl důvod, proč americká investiční společnost připravila protinabídku k překonání nabídky ve výši 24,4 miliardy dolarů předložené zakladatelem a generálním ředitelem společnosti Dell, Michaelem Dellem, a soukromou kapitálovou společností Silver Lake Partners. Je důležité poznamenat, že dle návrhu společnosti Blackstone by běžní akcionáři stále vlastnili část korporace. Podle anonymního zdroje Reuters Blackstone nabídku stáhla kvůli mimořádnému 14% poklesu prodeje v sektoru osobních počítačů v 1. čtvrtletí roku 2013. Odhad vedení společnosti Dell navíc nebyl dobrý, jelikož ve finančním roce 2012–2013 došlo k poklesu provozních příjmů z 3,7 miliardy dolarů na 3 miliardy dolarů.

Private equity vs. family offices: Konzervativní investice jsou lépe odolné ekonomické krizi

Číst více arrow-right-icon
Ilustrační obrázek: Private equity vs. family offices: Konzervativní investice jsou lépe odolné ekonomické krizi

Přehledně: Fúze a akvizice v roce 2014

Facebook roztahuje křídla na poli sociálních sítí, za 19 miliard usd akvíruje WhatsApp. Czech Property Investments (CPI) se slučuje s německou skupinou GSG. Google prodává Motorolu do Číny.

Facebook – WhatsApp

Další slavnou transakci uzavřel Facebook v tomto roce. Šlo o jednu z největších akvizic Facebooku v jeho historii – WhatsApp byl prodán za 19 miliard dolarů. Později Evropská komise udělila společnosti Facebook pokutu ve výši 110 milionů eur za to, že během vyšetřování akvizice společnosti WhatsApp, které Komise prováděla v roce 2014 podle nařízení EU o kontrole spojování podniků, poskytla zavádějící informace. Facebook o akvizici informoval Evropskou komisi a uvedl, že bude obtížné vytvořit spolehlivé automatické propojení mezi uživatelskými účty Facebooku a uživatelskými účty WhatsApp. Nicméně o 2 roky později společnost WhatsApp zveřejnila aktualizované smluvní podmínky služby a zásady ochrany osobních údajů, včetně možnosti propojení telefonních čísel uživatelů WhatsApp s účty uživatelů Facebooku.

Czech Property Investments – GSG

Ve stejné době došlo v České republice ke sloučení společnosti Czech Property Investments (CPI) s německou skupinou GSG. Obchod, který měl hodnotu přibližně 4 miliardy dolarů, významně přispěl k transakční aktivitě země v tomto roce.

Pfizer – AstraZeneca

Největší neúspěšná transakce tohoto roku měla proběhnout mezi společnostmi Pfizer a AstraZeneca. Podle Reuters dvě největší farmaceutické společnosti na světě plánovaly fúzi za 118 miliard dolarů. Mělo jít o největší fúzi farmaceutických společností v dějinách. Představenstvo společnosti AstraZeneca váhalo s přijetím nabídky společnosti Pfizer, protože se domnívalo, že z pohledu Pfizeru byla transakce až příliš výhodná. Jak uvedl Forbes, generální ředitel společnosti AstraZeneca Pascal Soriot tvrdil, že příjmy společnosti AstraZeneca, které v roce 2013 činily 25,7 miliardy dolarů, se v roce 2023 zvýší na 45 miliard dolarů, což velmi brzy přinese ohromující výnosy. S tak slibnými vyhlídkami neexistoval způsob, jak by představenstvo společnosti AstraZeneca mohlo přijmout nabídku společnosti Pfizer, která se jevila příliš nízká.

Motorola – Google – Lenovo

V poslední řadě bychom neměli zapomenout na prodej Motoroly společností Google. Po 3 letech se Google nečekaně rozhodl prodat Motorolu čínskému výrobci počítačů Lenovo za 2,9 miliardy dolarů. Motorola byla odkoupena za 12,5 miliardy dolarů, ale prodána za mnohem nižší cenu. V roce 2011 společnost Google uvedla, že akvizice společnosti Motorola nebyla o hmotných aktivech, jako jsou patenty, ale v průběhu 3 let se tento názor změnil. Podle The Verge společnost Google tvrdila, že akvizice společnosti Motorola byla primárně motivována patentovými právy společnosti. Portfolio Motoroly nebylo schopno generovat na licenčních poplatcích takové částky, které Google odhadoval, a zdálo se, že je Google značně nadhodnotil. Navíc, zatímco se Google snažil pomocí těchto patentů zablokovat prodej iPhonů, nebyl schopen je efektivně využít. S ohledem na to, jak složité vlastnictví Motoroly pro Google po celou dobu bylo, se nyní zdálo, že jejím prodejem udělal Google správné rozhodnutí.

Přehledně: Fúze a akvizice v roce 2015

Dochází k největší fúzi v korporátní historii – společnosti Dow Chemical a DuPont konsolidují podnikání do jedné firmy. PPF prodává zbývající akcie Generali PPF Holdingu. Pfizer po neúspěšné akvizici s AstraZeneca neslaví úspěch ani u irské společnosti Allergan.

Dow Chemical – DuPont

Na konci roku 2015 byla oznámena jedna z největších fúzí v korporátní historii, když se společnosti Dow Chemical a DuPont rozhodly konsolidovat své podnikání do jedné firmy. Dle webové stránky společnosti Dow bylo jejich záměrem vytvořit silnou, nezávislou, veřejně obchodovanou společnost v oblasti zemědělství a materiálových věd. „Fúze sobě rovných“ v hodnotě 130 miliard dolarů, která byla dokončena po více než roce vyjednávání a získávání regulačních povolení, spojila dva titány chemického průmyslu a vytvořila společnost DowDuPont.

Generali PPF Holding

Mezitím v České republice prodal majitel skupiny PPF Petr Kellner zbývajících 24 % akcií Generali PPF Holdingu (GPH) za 1,4 miliardy dolarů největší pojišťovně v zemi Generali. Tím po více než 20 letech skončilo působení PPF v České republice a na dalších středoevropských pojistných trzích.

Pfizer – AstraZeneca – Allergan

Jeden z největších výrobců léků na světě, společnost Pfizer, se po neúspěšné fúzi se společností AstraZeneca pokoušela získat další farmaceutickou společnost, irskou společnost Allergan, ale opět neuspěla. Transakce byla oceněna na 160 miliard dolarů, ale jak uvedla agentura Reuters, společnost Pfizer tvrdila, že hnací silou tohoto rozhodnutí byly nové předpisy amerického ministerstva financí zaměřené na takzvané „inverze“. To znamenalo, že zřízením sídla v Irsku, kde jsou nižší daňové sazby, by transakce Pfizeru, tj. společnosti se sídlem v New Yorku, umožnila snížit svou roční daň o přibližně
1 miliardu dolarů.

V dalším díle se přiblížíme do současnosti a zaměříme se na úspěšné i neúspěšné transakce mezi lety 2016 a 2021. 

M&A Port M&A transakce Fúze a akvizice

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right