Deloitte živě 

Titul evropského startupového šampiona si odneslo švédské Mimbly, do světového superfinále odcestují i čeští Motionlab

V pražském Kongresovém centru se ve středu 10. dubna konalo evropské finále Startup World Cup & Summit (SWCS). Dvanáct nejlepší evropských startupů se utkalo o investici 500 tisíc dolarů a o postup do světového finále, které uskuteční v Silicon Valley. Ve Spojených státech budou v květnu hrát o rovný 1 milion dolarů. Jedenáct startupů se do finále kvalifikovalo jakožto vítězové regionálních kol. Čtyři nejlepší z regionu Visegrádské čtyřky byli vybráni den před velkým finále. Celkem se SWCS účastnilo zhruba 350 startupů z více než 50 zemí, Deloitte byl partnerem akce.

České barvy v regionálním finále hájilo 14 startupů

Odborná porota, v níž po boku zakladatele fondu Garage Ventures Billa Reicherta nebo spoluzakladatele a CEO startupového inkubátoru UP21 Vítka Šuberta seděl i partner z Deloitte Pavel Šiška, vybírala mezi 21 nejlepšími projekty čtyři nejlepší. Ti se následujícího dne utkali o regionální titul. Celkově Česko na regionálním finále V4 reprezentovalo čtrnáct startupů. Paleta oblastí, kde startupy působí, je velmi rozdílná – od proptechu, virtuální reality, internetu věcí, logistiky nebo e-commerce.

Nejlepší čtyři startupy na středečním regionálním finále SWCS byly DoDo, DOT Glasses, Tori a Motionlab. A právě posledně jmenovaný si získal porotu a naprosto opanoval regionální finále. Brněnský startup Motionlab funguje teprve půl roku a jen o fous mu unikla meta nejvyšší – titul nejlepšího evropského startupu. „Vyvíjíme platformu na tvorbu personalizovaných videí. V nich kombinujeme data o zákaznících s naší šablonou. Jsme schopni tak vytvořit video na míru pro každého,“ řekl spoluzakladatel Motionlab Jan Sekerka.

Evropu ovládl švédský startup na úsporu vody Mimbly

Startup Mimbly vyvinul zařízení, které lze připojit k jakékoliv pračce, a tím výrazně uspořit vodu. Isabella Palmgren, spoluzakladatelka Mimbly na svém vystoupení řekla: „Napustíte pračku, vyperete a naše zařízení přefiltruje vodu a ta se použije na další praní. Odpadní voda z pračky prochází Mimboxem, který obsahuje filtr. Ten vydrží zhruba tři roky. Skrze naše řešení dosahuje úspora vody 50 až 70 procent. A návratnost investice je podle našich výpočtů asi dva roky.“

Mimbly ale není pouze o úspoře vody. Výrazně pomáhá i životnímu prostředí. Zařízení podle Palmgren slibuje nižší zátěž pro čističky odpadních vod, do kterých se dostávají mikroplasty. Současné čističky totiž ještě neumí úplně mikroplasty zachycovat.

Všichni účastnici v regionálním i celoevropském klání museli ve třech minutách představit svůj startup členům poroty. A následně museli dvě minuty čelit mnohdy nelehkým otázkám.

Zajímá vás, co dalšího se dělo na SWCS? Přečtěte si naši reportáž a podívejte se na video z akce.

Deloitte živě 

Nejlépe řízené firmy Česka si ještě před krizí ověřily, že jejich strategie i procesy jsou dobře nastaveny

Co mají společného firmy jako Pilulka Lékárny, AKESO holding, Zásilkovna, HELUZ či ZLKL? Spolu s dalšími pěti patří mezi nejlépe řízené firmy Česka, které byly oceněny v prvním ročníku programu Czech Best Managed Companies 2020. V rámci tohoto programu Deloitte spolu s partnery oceňuje kvalitu řízení soukromě vlastněných firem včetně jejich managementu. Podle lídra programu BMC v České republice Miroslava Svobody dává ocenění směrem k veřejnosti signál, že firma je v tom, co dělá, opravdu dobrá: „Silná strategie a odolnost vůči externím vlivům jsou pak právě teď více než kdy jindy klíčové. Oceněné firmy měly příležitost, aby si všechno tohle ověřily ještě před vypuknutím krize.“ Přečtěte si, jak probíhal první ročník. 

25. 5. 2020
Deloitte živě 

Zásilkovna patří mezi nejlépe řízené firmy Česka. Jak se zásilkový prodej změnil během krize?

„Díky účasti v programu Czech Best Managed Companies jsme urychlili některé procesy zaměřené na digitalizaci firmy, tedy na její flexibilnější řízení. To nám v době pandemie opravdu hodně pomohlo. Dokázali jsme se tak vypořádat například s frontami na hranicích nebo s tím, že nám 66 logistických partnerů napříč celou EU začalo ze dne na den měnit podmínky,“ říká Simona Kijonková, CEO skupiny Packeta a zakladatelka Zásilkovny, která spolu s dalšími deseti firmami získala ocenění Deloitte Nejlépe řízená firma Česka 2020. 

25. 5. 2020
Deloitte živě 

Zápisky z cest: Američané jsou velmi přátelští a pozitivní, ani v náročných situacích neztrácejí úsměv na tváři

Už od 19. století přijížděli Evropané do USA žít svůj „americký sen“. Dnes už to zní možná trochu jako klišé, přesto mnoho lidí – ať už Američanů nebo zahraničních návštěvníků – tento fenomén stále něčím láká. A tak trochu vlastně zlákal i mě. Jmenuji se Lubomír Cupal a v rámci mezinárodního programu Deloitte jsem se se svou rodinou vydal do USA, kde ve zdejší kanceláři pracuji jako konzultant auditního týmu. Do Česka se po bezmála dvou letech vracím letos v červnu a přivážím si s sebou nespočet zážitků a zkušeností, pracovních i životních. A možná i kousek toho pověstného amerického snu. 

15. 5. 2020