Daně 

Aktuálně k projednávání daňového balíčku

Daňový balíček nebude do konce roku schválen, daňové změny tak nebudou účinné od nového roku.

V úterý 4. prosince proběhlo v Poslanecké sněmovně v rámci druhého čtení představení podaných pozměňovacích návrhů k původnímu návrhu daňového balíčku (Sněmovní tisk 206). Nakonec bylo podáno 35 pozměňovacích návrhů, o kterých by se mělo hlasovat spolu s celkovým hlasováním o daňovém balíčku buď ještě před vánočními svátky, nebo až v novém roce, další projednávání je možné od 21. prosince.

Pozměňovací návrhy ve většině případů neřeší technické změny, ale vychází z programových prohlášení stran (např. zvýšení slev na poplatníka, na děti, zrušení superhrubé mzdy a solidárního příplatku, snížení sazeb DPH – jak obecně, tak u vybraných komodit, např. teplo nebo biopotraviny) aj.

Další důležité pozměňovací návrhy (vládní), které částečně reagují také na aktuální diskuse a praktické problémy spojené s posunutím účinnosti daňového balíčku, jsou součásti usnesení rozpočtového výboru.

Jedná se například o:

  • novou úpravu odpočtu výdajů na výzkum a vývoj,
  • novou definici hranice účasti na pojištění u závislé činnosti,
  • změnu definice ekonomické činnosti pro účely DPH v souvislosti s problematikou jednatelů – více také zde,
  • posunutí účinnosti jednotlivých ustanovení daňového balíčku (v některých případech bude mít poplatník možnost volby, zda bude od nového roku postupovat podle dosavadních nebo novelizovaných pravidel).

Vývoj pozorně sledujeme a po třetím čtení vám přinese podrobné informace o tom, které změny Poslanecká sněmovna schválila pro jednotlivé daně a od kdy by tyto změny měly platit.

 

 

 

Projednávání daňového balíćku Daňový balíček DPH
Daně 

Využití směrné hodnoty při určení základu daně z nabytí nemovitých věcí

Pro účely stanovení základu daně z nabytí nemovitých věcí má poplatník možnost vybrat si jako srovnávací daňovou hodnotu buď cenu zjištěnou dle znaleckého ocenění, nebo tzv. směrnou hodnotu. Finanční správa dosud zastávala názor, že poplatník jednou vybranou variantu již nemůže následně změnit např. podáním dodatečného přiznání. Městský soud v Praze však nyní vyjádřil názor, že poplatník může své rozhodnutí změnit, a to až do okamžiku vyměření daně. 

13. 2. 2019
Daně  Právo 

Brexit a jeho dopady na vaši firmu. Aneb 10 kroků, jak se připravit na „no deal“ variantu

Rozvodová bitva mezi Velkou Británií a Evropskou unií je v plném proudu a stále se neví, jak dopadne. V tuto chvíli je jasné jen to, že dvouletá lhůta již brzy vyprší – ve hře je několik variant časového průběhu i konečného nastavení vztahů mezi Spojeným královstvím, EU a dalšími zeměmi včetně České republiky. To samozřejmě komplikuje všechny další kroky, které byste ještě před finálním rozhodnutím měli učinit. Abyste ale byli připraveni na den „D“, který nastane 29. března 2019, respektive s ohledem na časový posun na 30. března 2019, počítejte vzhledem ke všem okolnostem raději s variantou „no deal“, tedy s tzv. tvrdým brexitem. Připravit se na ni můžete s naším desaterem. 

13. 2. 2019