Deloitte živě  Technologie 

Jak využívat chytré technologie ve výrobním procesu? I o tom se mluvilo na našem dalším popup akcelerátoru

Průmysl 4.0 – to je klíčový termín několika posledních let. Jakým způsobem lze již nyní integrovat kyberneticko-fyzikální systémy do výrobních procesů v továrnách a jaké výhody tyto chytré nástroje přinášejí? Přečtěte si reportáž z nejnovějšího Deloitte popup akcelerátoru, který se tentokrát zaměřil na téma Industry 4.0.

Společným jmenovatelem zářijového akcelerátoru byla digitalizace. Svá chytrá řešení z oblasti prediktivní údržby, logistiky, optimalizace supply chainu či zefektivnění výroby přišli představit zástupci pěti startupů. Všichni měli sedm minut na to, aby publiku přiblížili svůj produkt, jeho fungování, přínos i konkurenční výhody. Prostřednictvím aplikace pak přítomní rozhodli o tom, který startup je nejvíce přesvědčil.

Popup akcelerátor zaměřený na Průmysl 4.0

„Sbírat data nestačí. Důležité je zpracovat je a umět je předat zaměstnancům takovým způsobem, aby jim všichni rozuměli,“ řekla na úvod společnost Plantyst, která nabízí software pro zefektivnění procesů ve výrobě. Řešení v sobě zahrnuje nejen monitoring chodu a produkce všech strojů zapojených do výroby, ale umožňuje také vytvářet přehledné reporty, z nichž mohou zaměstnanci jednoduše získat přehled o efektivitě práce v rámci jednotlivých směn.

Většina lidí při příchodu do práce chytré telefony odkládá. Startup B2A to chce změnit a přichází s různými typy aplikací pro optimalizaci výrobního procesu. Jsou to například aplikace jako „Pracoviště“, „Mistr“, „Sklad“, které jsou klientům dodávány společně s iPady, v nichž jsou již nainstalované. Například v aplikaci „Fronta práce“ se pracovníkům zobrazuje čas zahájení práce na daném pracovním příkazu, čas předpokládaného ukončení, jaké nářadí bude k práci potřeba a tzv. časová osa – historie, kdo, co a kdy provedl na daném pracovním příkazu.

Zefektivnění a optimalizaci výrobního procesu si klade za cíl také aplikace společnosti Factorify. Jejím hlavním přínosem je kapacitní plánování, které spočívá v okamžitém přepočítávání výrobního plánu podle aktuální situace. Aplikace například přihlíží k tomu, jací lidé a kdy jsou v práci, kdo bude kdy na dovolené, kdy bude k dispozici materiál či jaké nářadí bude každý konkrétní pracovník potřebovat.

Když se uvnitř stroje něco porouchá, je to slyšet. Zkušení mechanici podle zvuku, který přístroj vydává, dokonce zvládnou detekovat, o jakou poruchu se jedná. Startup Neuron soundware se rozhodl „naučit“ tuto schopnost svůj produkt. V současné době tak tato společnost nabízí technologii fungující na bázi neuronových sítí, která dokáže na základě zvukové analýzy nejen diagnostikovat závadu u zařízení přímo v provozech, ale dokonce takovou závadu předvídat. Neuron Soundaware už se v poslední době úspěšně prosazuje i na zahraničních trzích.

Prediktivní údržba je i jednou z funkcí, kterou v rámci svého produktu nabízí jediný zahraniční startup na tomto popup akcelerátoru, společnost Relimetrics. Nefunguje však na bázi auditivní jako výše zmíněný projekt, nýbrž vizuální, a to díky sledování výrobních zařízení v reálném čase prostřednictvím průmyslové kamery. Software, který německá firma nabízí, dále zajišťuje optimalizaci auditu kvality, digitalizaci vizuální kontroly výrobků či řízení procesů v rámci výroby. Podle údajů firmy zvyšuje software produktivitu klientů o 50 až 80 procent.

A kdo zaujal nejvíc? První místo obsadila společnost Neuron soundware, která získala účast na strategickém workshopu od Deloitte Private. Gratulujeme!

Připomeňte si další akcelerátory, které jsme v roce 2018 uspořádali

Real Estate popup akcelerátor

Smart Mobility popup akcelerátor

popup akcelerátor Průmysl 4.0
Deloitte živě  Technologie 

Kdybych dnes firmu zakládal znovu, lidi kolem sebe bych zaměstnal o dost dříve, říká Josef Prusa

Když si Josef Průša, zakladatel společnosti Prusa Research vyrábějící 3D tiskárny, loni přebíral cenu za třetí příčku v soutěži Deloitte Technology Fast 50, neskrýval zklamání. Firma rostla raketovým tempem, ale přesto tempo růstu ve výši 6900 procent stačilo "jen" na bronz. Už tenkrát měl ale jasno: do roka a do dne porazí vítěze z roku 2017, vyhledávače letenek Kiwi.com! Výsledek? Po 12 měsících více než zdvojnásobený růst a první místo mezi padesátkou nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. 

12. 10. 2018
Deloitte živě  Technologie 

Český výrobce 3D tiskáren Prusa Research roste nejrychleji ve střední Evropě, vyhrál soutěž Deloitte Technology Fast 50

Nejrychleji rostoucí technologická společnost ve střední Evropě je už druhým rokem z Česka, na prvním místě se v žebříčku Fast 50 pro rok 2018 umístil výrobce 3D tiskáren Prusa Research. Loňský vítěz Kiwi.com obsadil druhou příčku. Česká republika si připsala další skvělá umístění, v první desítce jsou ještě Pilulka a nováček soutěže - Proficio Marketing. Prodejce online módy ZOOT obhájil loňské prvenství v kategorii Velká pětka, nejlepší česká firma mezi Vycházejícími hvězdami je výrobce 3D pera 3Dsimo (třetí místo), na desátém místě je online supermarket Rohlík.cz. Přečtěte si, jak probíhalo slavnostní vyhlášení v Praze. 

11. 10. 2018
Deloitte živě 

Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu přebytkem 2,3 miliardy korun, prohloubil se deficit v obchodě s ropou

Obchodní bilance se v srpnu opět dostala do přebytku, ten ale meziročně poklesl o 2,6 miliard korun na 2,3 miliardy. Co za meziročním snížením přebytku stálo? Jednak prohloubení deficitu v obchodě s ropou a ropnými produkty, což souvisí s vysokými cenami ropy a s relativně slabou korunou. Dobře se ale nevedlo ani obchodu s motorovými vozidly, kde poklesl přebytek meziročně o 1,9 miliard korun. 

10. 10. 2018