Nemovitosti 

M&A aktivita na nemovitostním trhu v Evropě: Stále na rostoucí vlně

Za poslední čtyři roky ukázala Evropa poměrně silný ekonomický růst, čímž položila pevný základ pro dlouhodobější oživení finančního trhu. Navíc v souvislosti s historicky nízkými úrokovými sazbami jsou nynější podmínky pro investory stále příznivé a atraktivní. Navzdory záchvatům nejistoty po událostech jako Brexit či po prezidentských volbách v USA došlo na finančních trzích k dynamickému růstu. Výkonnost největších hráčů na trhu nemovitostí byla za poslední tři roky dokonce výrazně vyšší než některé akciové indexy.

Během uplynulých třech let se ještě více vytvářel tlak směrem ke snižování výnosů, který byl způsoben zejména objemem investovaného kapitálu do vyšších tříd aktiv. Mimoto bylo možné spatřit vysokou míru přímých a nepřímých investic do nemovitostí z důvodu rekordního rozdílu mezi výnosy z nemovitostí a výnosy z dluhopisů.

Důvěru a zájem investorů ilustruje i Graf č. 1, kde celkový objem kapitálu evropských nemovitostních fondů stoupl mezi dvěma sledovanými obdobími (2012–2014 a 2015–2017) o 21 procent.

Typická charakteristika nemovitostního trhu se v poslední době mění. To je vidět i na složení trhu, kdy investoři s tradičním působením v oblastech akciových nebo dluhopisových trhů přesouvají kapitál právě na trh s nemovitostmi s vidinou příznivějšího poměru rizika a návratnosti investice. Úloha investorů se však po vložení prostředků na tento trh výrazně mění. Aby uspěli před konkurencí, jsou investoři v tomto segmentu nuceni hledat nové strategie vytvářející nové hodnoty. Stále více jsou tak vidět netradiční formy jako například integrace platforem, tvorba synergií nebo diverzifikace.

Dalším významným faktorem se postupně, ale o to s větší jistotou, stává tzv. disruptivní inovace, čímž se označuje radikální změna technologie, která překonává a vytlačuje technologii stávající. Ta je viditelná zejména v oblasti e-commerce a s ní souvisejícím trhem s logistickými nemovitostmi. O významu těchto změn svědčí například akvizice společnosti LogiCor Europe čínským investorem v hodnotě více než 12 miliard EUR v létě roku 2017 nebo prodej české společnosti PointPark Properties fondem GIC Private za 2,4 miliardy EUR.

Typická charakteristika nemovitostního trhu se v poslední době mění. To je vidět i na složení trhu, kdy investoři s tradičním působením v oblastech akciových nebo dluhopisových trhů přesouvají kapitál právě na trh s nemovitostmi s vidinou příznivějšího poměru rizika a návratnosti investice. Úloha investorů se však po vložení prostředků na tento trh výrazně mění. Aby uspěli před konkurencí, jsou investoři v tomto segmentu nuceni hledat nové strategie vytvářející nové hodnoty.

Autor: Alberto Valls Partner, Deloitte Španělsko

Článek je převzatý z časopisu REflexions, který dvakrát ročně vydává společnost Deloitte a do kterého přispívají odborníci na správu realitních investic z celého světa. Projděte si aktuální vydání.

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right