Daně 

Německo: návrh zákona o daňové implementaci brexitu

Německé ministerstvo financí vydalo návrh zákona, který by zavedl daňová opatření, jejichž účelem je ochránit německé daňové poplatníky před možnými negativními dopady odchodu Velké Británie z Evropské unie (zákon o daňové implementaci brexitu).

Poté, co Velká Británie odejde z EU bez zavedení přechodného období nebo dohody o odstupu (tzv. tvrdý brexit), bude považována za zemi mimo EU a již nebude mít možnost využívat výhod německých daňových opatření, která se týkají pouze daňových poplatníků se sídlem v EU. Návrh zákona za účelem zmírnění nepříznivých daňových důsledku brexitu upřesňuje, že brexit sám o sobě nebude představovat „škodlivou událost“ pro účely některých ustanovení německých daňových zákonů. Pokud bude zákon schválen, nabyde účinnosti dne 29. března 2019.

Německo Mezinárodní zdanění Brexit EU
Daně 

Využití směrné hodnoty při určení základu daně z nabytí nemovitých věcí

Pro účely stanovení základu daně z nabytí nemovitých věcí má poplatník možnost vybrat si jako srovnávací daňovou hodnotu buď cenu zjištěnou dle znaleckého ocenění, nebo tzv. směrnou hodnotu. Finanční správa dosud zastávala názor, že poplatník jednou vybranou variantu již nemůže následně změnit např. podáním dodatečného přiznání. Městský soud v Praze však nyní vyjádřil názor, že poplatník může své rozhodnutí změnit, a to až do okamžiku vyměření daně. 

13. 2. 2019
Daně  Právo 

Brexit a jeho dopady na vaši firmu. Aneb 10 kroků, jak se připravit na „no deal“ variantu

Rozvodová bitva mezi Velkou Británií a Evropskou unií je v plném proudu a stále se neví, jak dopadne. V tuto chvíli je jasné jen to, že dvouletá lhůta již brzy vyprší – ve hře je několik variant časového průběhu i konečného nastavení vztahů mezi Spojeným královstvím, EU a dalšími zeměmi včetně České republiky. To samozřejmě komplikuje všechny další kroky, které byste ještě před finálním rozhodnutím měli učinit. Abyste ale byli připraveni na den „D“, který nastane 29. března 2019, respektive s ohledem na časový posun na 30. března 2019, počítejte vzhledem ke všem okolnostem raději s variantou „no deal“, tedy s tzv. tvrdým brexitem. Připravit se na ni můžete s naším desaterem. 

13. 2. 2019