Deloitte živě 

Senioři na setkání Deloitte 3XO klubu trénovali odhalování podvodných e-mailů

Každý, kdo má vlastní e-mailovu schránku, se někdy setkal s podvodným e-mailem. Ačkoliv procento úspěšnosti takových útoků je malé, jednou ze skupin, která je takovými útoky nejvíce ohrožena, jsou senioři. A právě proto pro ně pořádáme náš Deloitte 3XO klub, jehož cílem je poprat se s technologiemi a nástrahami moderní doby. Dokázali byste i vy spolehlivě poznat klamavý e-mail?

Téma posledního setkání Deloitte 3XO klubu? Jak nenaletět internetovým podvodníkům! Událostí účastníky provázela Senta Čermáková, šéfka inovačního týmu Deloitte. Hosty přivítala řídící partnerka Diana Rádl Rogerová, která je seznámila se společností Deloitte a čím se firma zabývá. Samotný seminář potom vedl Marek Jílek, firemní odborník na počítačovou bezpečnost a „etický hacker“.

Podezřelé adresy a špatná čeština

A na co si tedy dát při odhalování podvodných e-mailů pozor? Existuje celá řada vodítek, jak takovou zprávu identifikovat. Patří mezi ně například na první pohled nepatřičná e-mailová adresa, chatrný jazyk samotné zprávy, pochybné adresy odkazů v těle e-mailu, které odvádí příjemce na jiné, nedůvěryhodné stránky, přílohy obsahující podezřelé (kupříkladu spustitelné) soubory apod. Podle Marka stačí být pečlivý při čtení e-mailů, dávat si pozor na zmíněné faktory a šance, že dotyčný na podvod naletí, se rapidně snižují.

Scam 419: Nigerijské dopisy

„Princ z Nigerie se dostal do nesnází a potřebuje, abyste mu poslali peníze, aby mohl uprchnout ze své země. Až bude v bezpečí, peníze vám nejen vrátí, ale navíc se vám bohatě odmění!“

Všichni jsme se s tímto nebo podobným pokusem o podvod ve svých e-mailových schránkách někdy setkali. Na internetu je znám pod názvem Nigerijské dopisy, odborníci jej označují jako scam 419. Překvapivé je stáří tohoto druhu podvodu, jehož historie sahá až do 18. století.

Senioři dostali příležitost si také zasoutěžit – zájemci měli před setkáním poslat krátkou esej, ve které měli za úkol popsat své první setkání s moderními technologiemi. Vítěz soutěže potom obdržel dort a tematickou knížku. Na konci setkání přišel čas na konzultaci konkrétních problémů, se kterými se při využívání svých technologií, ať už chytrých telefonů či počítačů, senioři sami potýkají.

Generace 50 plus: Ideální zaměstnanci?

Seniorům podmínky na pracovišti příliš nenahrávají, přestože se jedná o výborné zaměstnance – mají za sebou mnoho let praxe, vynikající odborné dovednosti a znalosti, jsou loajální, spolehliví a disponují vysokou mírou pracovní morálky a etiky. V poslední době, kdy je kvalifikovaných zaměstnanců stále větší nedostatek, se však nabídka pracovních příležitostí rozšiřuje. Kdo jsou zaměstnanci z generace 50 plus? Co mohou nabídnout? A jak by měl zaměstnavatel přizpůsobit pracovní prostředí starším zaměstnancům? Těmto tématům jsme se věnovali v našem průzkumu.

Kybernetická bezpečnost
Deloitte živě 

Nejlépe řízené firmy Česka si ještě před krizí ověřily, že jejich strategie i procesy jsou dobře nastaveny

Co mají společného firmy jako Pilulka Lékárny, AKESO holding, Zásilkovna, HELUZ či ZLKL? Spolu s dalšími pěti patří mezi nejlépe řízené firmy Česka, které byly oceněny v prvním ročníku programu Czech Best Managed Companies 2020. V rámci tohoto programu Deloitte spolu s partnery oceňuje kvalitu řízení soukromě vlastněných firem včetně jejich managementu. Podle lídra programu BMC v České republice Miroslava Svobody dává ocenění směrem k veřejnosti signál, že firma je v tom, co dělá, opravdu dobrá: „Silná strategie a odolnost vůči externím vlivům jsou pak právě teď více než kdy jindy klíčové. Oceněné firmy měly příležitost, aby si všechno tohle ověřily ještě před vypuknutím krize.“ Přečtěte si, jak probíhal první ročník. 

25. 5. 2020
Deloitte živě 

Zásilkovna patří mezi nejlépe řízené firmy Česka. Jak se zásilkový prodej změnil během krize?

„Díky účasti v programu Czech Best Managed Companies jsme urychlili některé procesy zaměřené na digitalizaci firmy, tedy na její flexibilnější řízení. To nám v době pandemie opravdu hodně pomohlo. Dokázali jsme se tak vypořádat například s frontami na hranicích nebo s tím, že nám 66 logistických partnerů napříč celou EU začalo ze dne na den měnit podmínky,“ říká Simona Kijonková, CEO skupiny Packeta a zakladatelka Zásilkovny, která spolu s dalšími deseti firmami získala ocenění Deloitte Nejlépe řízená firma Česka 2020. 

25. 5. 2020
Deloitte živě 

Zápisky z cest: Američané jsou velmi přátelští a pozitivní, ani v náročných situacích neztrácejí úsměv na tváři

Už od 19. století přijížděli Evropané do USA žít svůj „americký sen“. Dnes už to zní možná trochu jako klišé, přesto mnoho lidí – ať už Američanů nebo zahraničních návštěvníků – tento fenomén stále něčím láká. A tak trochu vlastně zlákal i mě. Jmenuji se Lubomír Cupal a v rámci mezinárodního programu Deloitte jsem se se svou rodinou vydal do USA, kde ve zdejší kanceláři pracuji jako konzultant auditního týmu. Do Česka se po bezmála dvou letech vracím letos v červnu a přivážím si s sebou nespočet zážitků a zkušeností, pracovních i životních. A možná i kousek toho pověstného amerického snu. 

15. 5. 2020