COVID-19  Účetnictví 

Účetní aspekty spojené s pandemií COVID-19 [část 2]

V minulém čísle Účetních novinek jsme psali o publikaci, kterou v březnu 2020 vydala společnost Deloitte pod názvem IFRS in Focus – Účetní aspekty spojené s pandemií COVID-19. Vzhledem k dynamickému vývoji byla tato publikace již třikrát aktualizována.

Nepřehlédněte předchozí článek
Účetní aspekty spojené s pandemií COVID-19 [část 1]

Jak pandemie narůstá z hlediska velikosti i trvání, účetní jednotky se dostávají do situací, které jsou často spojeny s obecným ekonomickým poklesem. K němu patří mimo jiné volatilita a narušování finančního trhu, znehodnocování úvěrů, obavy o likviditu, další zvyšování státní intervence, nárůst nezaměstnanosti, velký pokles diskrečních výdajů spotřebitelů, nárůst zásob, omezení výroby z důvodu snížené poptávky, dočasné propouštění z práce a nucená dovolená a další restrukturalizační činnost. Pokračování takových podmínek by mohlo způsobit ještě hlubší ekonomický pokles, který by měl dlouhotrvající negativní dopad na finanční výsledky účetní jednotky.

Publikace IFRS in Focus rozebírá na třiceti stranách určité klíčové aspekty, které je třeba vzít v úvahu při účtování podle IFRS v souvislosti s podmínkami, jež mohou vzniknout v důsledku pandemie COVID-19.

Verzi IFRS in Focus k 20. dubnu 2020 naleznete zde. Minulé číslo Účetních novinek je k dispozici zde.

DOBA KORONAVIROVÁ NA WEBU DELOITTE
Jak čelit dopadům pandemie COVID-19?

Na speciální webové stránce Deloitte jsme pro vás shrnuli přehled klíčových kroků, které je potřeba učinit na cestě ke zmírnění dopadů pandemie na fungování vaší organizace. Od rychlého zavedení home office přes daňové dopady, závazky ze smluv až po vytvoření krizových scénářů pro zajištění kontinuity podnikání. Najdete tam i kontakt na naše odborníky, kteří vám pomohou reagovat na konkrétní opatření s ohledem na potřeby vaší firmy.

Aktuální informace najdete i na tomto blogu v sekci pandemie koronaviru.

COVID-19 IFRS dReport zpravodaj
COVID-19  Deloitte živě 

Známé osobnosti o vzdělávání v karanténě: Online výuka ukázala své limity, ale i příležitosti pro příště

Být rodičem v době koronaviru rozhodně nebylo snadné. Opatření, v rámci kterých byly ze dne na den uzavřeny všechny školy, zásadním způsobem narušila každodenní program nejen dětí školou povinných, ale také jejich rodičů. Na našem posledním webcastu „Deloitte for Schools“ jsme se zeptali členky představenstva České spořitelny Daniely Peškové, kardiologa Josefa Veselky, novináře Jindřicha Šídla či bývalého guvernéra ČNB Miroslava Singera na to, jak uplynulé měsíce hodnotí, a jestli by v online školním režimu dokázali pokračovat i nadále. 

29. 5. 2020
COVID-19  Daně 

Vyhlášení nových programů zaměřených na pomoc s bojem proti koronavirové nákaze

Vláda schválila nové programy z řady COVID na pomoc firmám a podnikatelům s odstraněním či zmírněním následků způsobených koronavirovou pandemií. Podniky mohou získat příspěvek na nájem až 50 procent, pokud jim majitel sníží nájemné o 30 procent. Další pomoc má formu záruk za úvěry. Na ty je vyčleněno 150 miliard korun a může na ně dosáhnout až 150 000 podnikatelů. Vláda si od těchto opatření slibuje, že pomocí tzv. pákového efektu se na podporu podniků uvolní až 500 mld. Kč. 

25. 5. 2020