Technologie
Využitím chytrých řešení ve městech lze zamezit plýtvání, veřejný sektor ale stále neví, jak na to
Osobní i nákladní doprava je pro jednotlivá města stále větší přítěží, řidiči stojí v kolonách a plýtvají palivem, zatímco hledají vhodné parkování. Lidé složitě dojíždějí k lékařům, přestože by spoustu věcí mohli vyřešit jen přes mobil nebo tablet. Chytrá řešení bijí ve městech na poplach! Má to ale jeden háček: Ve veřejném sektoru je při jejich zavádění do praxe nižší motivace než v soukromé sféře. Jak tedy lépe využívat chytrá řešení? A kolik díky internetu věcí ušetřili zákazníci společnosti Vodafone?
Z průzkumu Deloitte a partnerských institucí Jak na energetické úspory ve veřejné správě? mimo jiné vyplynulo, že chytrá řešení jsou pro spoustu měst jen nová slova. Nedostatečná informovanost a malá vůle něco změnit pak vedou k tomu, že státní sektor v této oblasti stále spíše pokulhává. Dopady chytrých řešení ale mluví samy za sebe, řada z těchto inovací přímo zlepšuje kvalitu života obyvatel – šetří jejich čas a nabízí žádaný komfort.
Vodafone: Jak přispívá internet věcí k optimalizaci spotřeb?
To firmy se na rozdíl od veřejného sektoru při využívání chytrých technologií i snížení dopadů na životní prostředí už dávno inspirovaly. Jedním z příkladů je společnost Vodafone a její inovativní řešení zaváděná v rámci internetu věcí. Jen v roce 2017 tak zákazníci Vodafone pomocí internetu věcí ušetřili přes 2 miliony litrů paliva a 105 MWh, což je v přepočtu více jak 5 tisíc tun CO2.
Management vozového parku
Počet aktivních SIM v letech 2017-18: 31 620
Ušetření paliva za rok na jednu SIM kartu: 68,2 litrů
Celková úspora: 2,2 milionů litrů paliva
Zdroj: Vodafone
„Samotná aplikace chytrých řešení může mít v praxi více podob. Jedná se například o využití čidel, senzorů nebo třeba i satelitní navigace k získání a přenosu dat. Jednotlivé složky chytrého řešení mezi sebou komunikují a tyto informace si vyměňují. Dochází tak k úpravě chování systémů a optimalizaci procesů, které jsou v současnosti neefektivní,“ říká Adriana Dergam z Vodafone.
Veřejná správa: Řešení pro problémy s urbanizací
Internet věcí má velký potenciál i pro technologický rozvoj ve veřejné a státní sféře, například budoucí vize smart cities spočívá v automatizaci a digitalizaci mnoha procesů, které leží na bedrech místních samospráv. Na začátku sice stojí investice do IoT řešení, ale výsledkem by měly být trvalé úspory v rozpočtu a růst kvality života obyvatel v těchto chytrých městech.
Veřejná správa může využít chytrá řešení, která cílí například na problémy spojené s urbanizací – na přehuštěnou dopravu ve městech, znečištění ovzduší nebo neefektivní vytápění (přetápění) budov. Dalšími možnosti jsou konkrétní služby, které poskytuje – zdravotnictví, svoz odpadu, vyřizování formulářů nebo například předávání dat, možností je spoustu.
Chytré technologie ve městech
Osvětlení: Řešení umí pružně reagovat na množství lidí na daném místě nebo na intenzitu slunečního světla, a optimalizuje tak výkon pouličních lamp. Těchto výhod už využívají města jako Los Angeles nebo Oslo, která při přechodu na “chytré” osvětlení prokázala energetické úspory ve výši 60 %.
Svoz odpadu: Chytrý svoz odpadu pomůže municipalitám naplánovat vhodné trasy a časy svozů, a zabrání tak hromadění odpadku v okolí kontejnerů nebo zácpám ve frekventovaných úsecích např. v ranní špičce. Díky této technologii dosáhnou obce a města čistších ulic a zároveň sníží náklady na svoz odpadu.
Doprava: Pomocí úpravy světelné signalizace lze zajistit plynulost dopravy na nejfrekventovanějších úsecích. Zavedení chytrých řešení vede ke snížení ujeté vzdálenosti, vyhýbání se oblastem s dopravními zácpami nebo k rychlejšímu nalezení volného parkovacího místa.
Největší pozitiva? Využitím chytrých řešení v každodenní praxi mohou města zamezit plýtvání, získat kontrolu nad spotřebou energií u vozového parku, snížit spotřebu paliva nebo dosáhnout plynulosti dopravy na nejfrekventovanějších úsecích. Primárním cílem ale nemusí nutně být samotná úspora energie, k předcházení spotřeby vede spíše optimalizace uvedených činností. Chytrá řešení ani tak nenahrazují jednotlivé technologie, čímž standardně dochází k úspoře, ale snaží se spíše spotřebě energií předcházet.
Tipy pro vás aneb Pět kroků, jak využít IoT také ve vaší firmě
- Zmapujte oblasti, v nichž byste rádi optimalizovali energetickou spotřebu.
- Zvažte, jestli řešením nemůže být zavedení internetu věcí (tzv. chytrá řešení, mezi která patří chytré měření, chytré parkování, budovy nebo osvětlení atd.).
- Prokonzultujte vybrané možnosti s dodavatelem chytrých řešení.
- Prověřte spolu mobilní datové nebo internetové pokrytí oblastí, kde chcete změny zavádět.
- Požádejte o analýzu proveditelnosti.
Pod pokličkou: Co skrývá internet věcí?
Věděli jste, že při zavádění inovativních řešení v rámci internetu lze regulovat spotřebu energií v budovách, kontrolovat pacienty na dálku, vyhledávat parkovací místo nebo se dokonce vyhnout zácpám? Pod internetem věcí (IoT) se skrývá technologie, která strojům, přístrojům, čidlům, senzorům a dalším zařízením umožňuje komunikovat mezi sebou a okolím prostřednictvím internetu. Zvládá to díky datové SIM kartě, která je součástí těchto „chytrých zařízení“ a umožňuje jim přijímat či odesílat datové informace do sítě internetu věcí. A zároveň umožňuje jejich vzdálené ovládání, kontrolu či sledování. Řešení IoT otevírá také nové možnosti v boji proti klimatickým změnám, v rozšiřování technologií pro dodávky moderních udržitelných energetických služeb a v usnadňování přístupu k nim.
Zajímá vás více? Stáhněte si kompletní studii Jak na energetické úspory ve veřejné správě