Technologie  Daně  Deloitte živě 

Výzvy digitalizace finančních procesů: Víc než jen robotika, kancelář bez papíru či daňový reporting

Kam směřuje daňový reporting? Jak se v kanceláři zbavit papíru? A kdy se vyplatí najmout si robota do financí? Odpovědi přinesl seminář Deloitte Výzvy digitalizace finančních procesů, který se uskutečnil v Praze.

Jak jinak začít seminář o digitalizaci a robotice, než s opravdovým robotem, ten náš se jmenuje dBot! A když ho Jarda Beneš, ředitel v daňovém a právním oddělení Deloitte vyzval, aby místo něj přivítal hosty, nezapomněl doplnit, že se hrozně moc těší na všechny prezentace a panelovou diskuzi. „Slyšel jsem, že máš novou práci pro mé softwarové kamarády,“ pokračoval v úvodní řeči dBot a pak se k překvapení přítomných roztančil za zvuků Makareny.

ROBOTIZACE DO KAŽDÉ FIRMY…

dBot byl na semináři představen spíše jen jako zajímavost, protože v případě digitalizace finančních procesů se používá jiný typ technologií. „Nejsou to chodící nebo mluvící stroje, jsou to vlastně počítačové softwary, které doplňují člověka, mají jasně definovaná pravidla a strukturované úkoly,“ vysvětlil Jan Voříšek.

Jejich výhoda? Za jednu minutu dokáží vykonat to, co člověk za patnáct. „Mezi obrovské výhody robotiky pak bezesporu patří i fakt, že výsledky jsou hmatatelné v řádu dnů, maximálně týdnů,“ doplnil kolegu Petr Čapoun, další z přednášejících z Deloitte.

DOPADY AUTOMATIZACE V ČR

Pokud jde o zavádění softwarové automatizace, tedy RPA (Robotic Process Automation), pak jsou společnosti v ČR v tomto procesu pokročilé. Podle průzkumu Deloitte více než polovina firem uvažuje o zavedení RPA, nebo začala s její implementací v podnikových systémech. „Technologie se šíří stejně rychle celým světem, pro nás je to příležitost, abychom zvýšili růst celé ekonomiky. Na startovní čáře jsou všechny ostatní země, pokud vystartujeme později než oni, mohou nám pak utéct tak moc, že ztrátu už nedoženeme,“ připomněl David Marek, hlavní analytik Deloitte, který se ve své přednášce zaměřil na dopady automatizace v ČR.

Podle zmíněné studie lze 51 % pracovních míst s vysokou pravděpodobností nahradit už dnes technologiemi. „V krátkodobém horizontu by nezaměstnanost mohla vzrůst, předpokládáme ale, že pracovní trhy budou dostatečně flexibilní, proto by technologické dopady na nezaměstnanost nemusely být vysoké. Technologie samozřejmě pracovní místa ohrožují, ale současně vytváří nová,“ doplnil David Marek.

KAM SMĚŘUJE DIGITALIZACE?

Další zásadní téma na semináři patřilo daňovému reportingu. „Správci daně shromažďují stále více informací, finanční úřady používají vyspělejší techniky při prověřování, disponují speciálními nástroji na datovou analýzu,“ připomíná Jarda Beneš a doplňuje: „Navíc začínají rozumět kontextu byznysu – například v rámci transfer pricingu se ptají po podstatě byznysu dané jednotky, jaká nese rizika, jaký je její profil. Zároveň začínají propojovat informace z různých zdrojů, například data z kontrolního hlášení mohou sloužit jako začátek pro kontrolu na převodní ceny.“

Co je ale klíčové: Mění se profil nových zaměstnanců Finanční správy, často jsou to lidé, kteří mají technické zaměření, jde spíše o datové analytiky a programátory než klasické účetní. Daňový úřad sbírá o subjektu data v průběhu celého období a velmi rychle je dokáže porovnat oproti podaným tvrzením. Důsledky? „Společnosti musí být schopny reagovat v rámci účetních systémů tak, aby byly schopny připravit správné informace pro jednání s Finanční správou,“ řekl Petr Čapoun.

Jak se vypořádat s rostoucími požadavky daňového reportingu

1. Vsaďte na robotiku: Špatně přepsaná čísla dokladů vedou k chybám v celém reportu, pokud např. v kontrolním hlášení vyplníte nesprávné DIČ, automaticky máte špatně celé hlášení. S aplikací Maják se podobných chyb vyvarujete.

2. Průběžně kontrolujte kvalitu dat, které máte v účetních systémech, aby se nestalo, že kontrolu za vás udělá až Finanční úřad a vy budete nuceni reagovat na jejich výzvy. Řešením je Analytika pro DPPO pro snadnou identifikaci chyb v přiznání k dani z příjmu právnických osob či nástroj Analytika pro DPH pro hromadné prověření úplného souboru dokladů vstupujících do DPH.

3. Využijte rychlý proces reportingu: Aplikace taxCube dokáže zkrátit přípravu daňového přiznání a kontrolního hlášení z dnů na hodiny, s aplikací taxNavigator připravíte přiznání DPPO s minimální zátěží na vaší straně, podklady můžete poskytnout kdykoliv a odkudkoliv – vše k přiznání navíc budete mít zálohované na jednom místě.

4. Buďte připraveni na kontrolu, mějte data vždy po ruce, přehledně a snadno dohledatelná.

TREND „PAPERLESS“ UŽ MOŽNÁ ZASÁHL I VAŠI KANCELÁŘ…

Seminář patřil také aktuálnímu „paperless“, tedy bezpapírovému trendu. Jak ho ale v praxi využít, když papír se ve firmách vyskytuje v celé řadě oblastí? Finanční oddělení si potřebuje tisknout faktury, v logistice zase přepravní dokumenty, ve výrobě protokoly kvality, v obchodním oddělení smlouvy… a takhle by se dalo pokračovat napříč celou firmou.

„Stále více firem vnímá, že jde o dlouhodobě neudržitelný problém a že je nezbytné papíru v kanceláři se zbavit, to je nesporný fakt,“ připomněl Petr Čapoun. „Paradoxem přitom je, že například 44 % faktur do firmy dorazí elektronicky, dvě třetiny z nich se ale tisknou, aby je firmy mohly zpracovávat tak, jak jsou zvyklé.“

K rozšíření tohoto trendu může napomoci i Nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které ovlivňuje nakládání s údaji, jejich skladování, zabezpečení a například i následnou skartaci. Pokud dokumenty převedete do elektronické podoby, celý proces pak máte mnohem snazší, než když pracujete s papírovým archivem.

 

Sledujte naši stránku se semináři – nenechte si ujít webináře či další akce na podobná témata, která připravujeme.

Digitalizace financí Paperless Daňový reporting Robotická automatizace procesů Automatizace Robotika RPA
Deloitte živě 

Mezinárodní normy ISO zdaleka nejsou jen o tom, že získáte papír

Za svou více než patnáctiletou praxi v oboru ISO norem jsem se mnohokrát setkala s názorem, že certifikáty jsou jenom o tom „mít papír, kterým se prokážu“. Tyto „ústrky“ si však mezinárodní normy ISO rozhodně nezaslouží, protože se jedná o standardy, které pomáhají nastavit procesy dynamickým a fungujícím způsobem. A pokud se k jejich implementaci přistoupí tzv. s otevřenou hlavou a ne pouze formalisticky, můžete vytvořit skutečně praktické fungující manažerské systémy, které vás jako firmu neustále posouvají dál a umožňují vám stálé zlepšování vašich procesů. ISO standardy vám totiž vytvoří jen jakýsi rámec, ale jak si vše nastavíte, záleží pouze na vás. A to je to, co mě na této problematice nejvíc baví - ta možnost, přizpůsobit formální rámec opravdovým individuálním požadavkům firmy. 

16. 8. 2019
Technologie 

Budoucnost dopravy: Centralizace dopravních operačních systémů jako cesta pro udržitelný rozvoj

Drtivá většina obyvatel vyspělých zemí využívá moderních dopravních prostředků každý den. Evoluce všech způsobů dopravy je dnes natolik rychlá, komplexní a přirozená, že už se nad ní ani nepozastavujeme. Každý student, který na cestě do školy nasedne na tramvaj a bezkontaktně zaplatí jízdenku, dokonce i každý turista, který se po městě projíždí na sdílené koloběžce, je však součástí této modernizace. Podívejte se společně s námi, jaké moderní technologie v oblasti dopravy dnes využíváme a položme si otázku: Dokážeme je propojit v jeden provázaný a funkční celek dříve, než nám přerostou přes hlavu? 

16. 8. 2019
Technologie  Daně 

Podpora modernizace a automatizace výroby v oblasti Průmyslu 4.0

Plánujete modernizovat a automatizovat výrobu či zavádět nové procesy řízení podnikatelských aktivit? Jsou s těmito plány spojené investice finančních prostředků do výrobních či souvisejících technologií nebo do informačních systémů a jiného SW/HW vybavení? Pokud ano, pak vás bude určitě zajímat, že Agentura pro podnikání a inovace (API) spustila 22. července 2019 dotační program, který přesně tyto aktivity podporuje. 

14. 8. 2019