Technologie 

Blockchain pro začátečníky: Specifika platebního procesu – díl druhý

V prvním díle našeho seriálu jsme si vysvětlili základní principy blockchainu a na modelové situaci si ukázali, jak by to vypadalo, kdyby Dáša odeslala svých prvních 1000 jednotek kamarádce Báře. Tentokrát se podíváme na specifika platebního procesu. Co se děje poté, co je platba odeslána? A jak jsou v platebním procesu zainteresování ti, kteří platbu neodeslali ani nepřijali?

Seriál o blockchainu pokračuje, připomeňte si první díl.

První velkou otázkou při transakci je, jak ostatní vědí, že jednotky poslala opravdu Dáša. Pravdou je, že ostatní to nevědí. Nemohou. V jednotlivých transakcích jsou totiž uvedena čísla účtů odesílatele, příjemce a samotná převáděná částka, ale nikoliv jména vlastníků účtů. Pokud bychom se podívali na samotné transakce, pak bychom nezjistili, že Dáša poslala 1000 jednotek Báře, ale jen to, že z účtu X odešlo 1000 jednotek na účet Y. A vzhledem k tomu, že v tomto systému není centralizovaná autorita, nikdo nemusí vědět, komu dané účty skutečně patří. Právě tato forma anonymity stála za již zmíněnou nevalnou pověstí kryptoměny bitcoin.

Jak tedy ostatní vědí, že účet odesílatele uvedený v transakci je skutečně účtem, ze kterého byla transakce odeslána?

Blockchain k tomu využívá asymetrickou kryptografii. Ke každému účtu je vygenerována dvojice kryptografických klíčů, přičemž jeden se označuje jako privátní klíč a druhý jako veřejný klíč. Privátní klíč je znám pouze majiteli účtu, veřejný klíč je uveřejněn všem ostatním. Pokud má být z daného účtu odeslána transakce, je tato transakce nejprve digitálně podepsána privátním klíčem. Ostatní, kteří transakci mají kontrolovat, nejprve ověří, že byla skutečně odeslána z účtu, který je uveden jako odesílající. A to právě kontrolou digitálního podpisu veřejným klíčem. Podobný princip používá obecně známé PKI (Public Key Infrastructure), ovšem s tím rozdílem, že v blockchainu postrádáme certifikáty, které by svazovaly konkrétní entity s danými veřejnými klíči.

Proč blockchain nevyužívá certifikáty?

Aby mohl blockchain pracovat s certifikáty, musela by existovat centrální důvěryhodná autorita, která by je vydávala, ta ale neexistuje.
Jak ostatní poznají, který veřejný klíč mají pro ověření podpisu k danému účtu použít?
Samotná čísla účtů nejsou generována náhodně, ale jsou odvozena z k nim příslušného veřejného klíče. Pokud někdo obdrží transakci, u které chce digitální podpis pro účet odesílatele ověřit, pak na základě samotného čísla účtu ví přesně, který veřejný klíč má použít. Je tedy zřejmé, že jakmile někdo vlastní privátní klíč, je schopen vytvářet validní transakce a tím pádem plně kontrolovat daný účet. Celá ochrana účtu tak spočívá v zabezpečení privátního klíče, běžně uchovávaného v tzv. kryptopeněženkách, které mohou mít softwarovou, ale i hardwarovou podobu.

Celá ochrana účtu spočívá v zabezpečení privátního klíče, běžně uchovávaného v tzv. kryptopeněženkách, které mohou mít softwarovou, ale i hardwarovou podobu.

Jak ostatní vědí, kolik má Dáša na svém účtu?

Vzhledem k tomu, že si všichni udržují veškeré bloky ve své vlastní databázi, vědí, kolik jednotek je na každém z účtů v systému.

Nyní už víme, jak dokáže systém rozpoznat platební transakci a jak se uživatelé v prostředí blockchainu orientují. Stále je ale ve hře řada „co když“ situací, a to zejména v momentě, kdy se někdo rozhodne, že nechce hrát podle stanovených pravidel. A právě na to se zaměříme ve třetím díle seriálu o blockchainu a jeho specificích.

Seriál - blockchain Platební transakce Kryptografie Blockchain
Technologie  Deloitte živě 

Zemědělství 4.0: Budoucnost stojí na datech, autonomní traktory jsou otázkou několika let, říká Jan Semrád z Varistaru

Digitální technologie vládnou světu. A přestože se slova „data“ a „zemědělství“ v jedné větě často nesetkávají, existují společnosti, které se snaží tuto skutečnost změnit. Jednou z nich je i Varistar, firma poskytující moderní technologická řešení podnikům z oblasti zemědělství. A že je na českém trhu ve svém oboru technologickým leaderem, dokazuje i ocenění Impact Star, které získala v rámci programu Deloitte Technology Fast 50 CE 2020. Jak se využívají satelitní data při řízení zemědělské techniky a co je to Zemědělství 4.0? O těchto a dalších tématech jsme si povídali s Janem Semrádem, spoluzakladatelem společnosti Varistar. 

12. 1. 2021
Technologie  Deloitte živě 

Antikvariát Knihobot: Promazáváme kolečka knihkupeckého trhu, data využíváme při stanovování cen i digitalizaci tiráží

Fenomén s názvem Knihobot je pravděpodobně dobře znám většině milovníků knih. A stejně jako u mnohých podobných podnikatelských projektů, i v tomto případě byl na začátku malý kamenný obchod. Dominik Gazdoš, zakladatel online antikvariátu Knihobot, však tehdy v roce 2011 ještě netušil, že za několik let bude spolu se svým týmem stát v čele jedné z největších českých společností věnujících se výkupu a prodeji knih z druhé ruky. O jejím úspěchu svědčí také ocenění Rising Star, které firma získala v rámci programu Deloitte Technology Fast 50. O tom, jaké byly první krůčky Knihobota, jak knihkupci pracují s daty nebo jaká je budoucnost tradičních tištěných knih, jsme si povídali s Pavlem Pekařem, jednatelem a jedním ze spolumajitelů společnosti Knihobot. 

21. 12. 2020
Technologie 

České banky a digitalizace: Co nás v následujících letech čeká na poli online služeb?

Digitalizace procesů, služeb a komunikačních kanálů je rozšířeným trendem, který zasáhnul většinu společností, na oblast jejich působení nehledě. Zvláště klíčová je však digitalizace v bankovním sektoru, kde je zdrojem nejen konkurenční výhody, ale v době koronavirové krize i předpokladem samotného fungování a existence finančních institucí. Věděli jste, že až 60 % poskytovatelů finančních služeb muselo zkrátit otevírací dobu svých poboček, případně je úplně zavřít? Jak se české a zahraniční banky potýkají s výzvami ohledně digitalizace svých služeb, jsme zjišťovali v rámci Deloitte studie Digital Banking Maturity 2020. O jejích výsledcích a o budoucnosti bankovnictví nejen v době krize jsme v našem live streamu hovořili také se zástupci významných českých bank. 

9. 12. 2020