Deloitte živě  Lidé 

Deloitte na HR Meetingu 2018: Nejnovější trendy v řízení lidí a firem

6 workshopů, 17 řečníků, více než 200 účastníků, nové trendy v oblasti lidského kapitálu, témata jako osobní pohoda v práci, inovace, technologie či digitální transformace – taková byla HR konference 2018, která se v květnu uskutečnila v Praze. Přinášíme reportáž z akce i výběr toho nejdůležitějšího, co na setkání byznys a HR lídrů zaznělo.

Akci otevírá Sarah Cuthill, ředitelka pro oblast lidského kapitálu a lídr pro transformaci pracovní síly z Deloitte USA. Prezentuje výsledky globálního průzkumu Deloitte, který mezi 11 tisíci HR a byznys lídry ze 124 zemí světa zjišťoval, jaké jsou nejvýznamnější trendy v oblasti lidského kapitálu. V Česku suverénně vyhrál well-being, tedy osobní pohoda v práci, který je důležitý pro 92 % respondentů.

„Víte, co je zajímavé? Že 21 % velkých firem v České republice nepřikládá význam datům. Vzniká tak propast mezi daty a jejich analýzou, což jsou ale klíčové faktory pro úspěšný nábor, udržení zaměstnanců a předpovídání dalších faktorů, které ovlivňují celou oblast lidského kapitálu,“ říká Sarah Cuthill. Čísla v prezentaci pak její slova potvrzují – prediktivní analytiku využívají jen 3 % českých respondentů.

Sarah Cuthill dále hovoří o důležitosti společenského dopadu, ten se ale v Česku na žebříčku hodnot neumístil příliš vysoko, i když může pozitivně ovlivnit značku firmy, o personalizovaném odměňování nebo o automatizaci a robotizaci, které čím dál tím více pronikají také do oblasti lidských zdrojů. „V následujících 3 až 5 letech očekáváme v organizacích významné rozšíření automatizace,“ připomíná Sarah.

Co dále zaznělo na HR Meetingu od přednášejících? Aneb pár motivačních frází a rad na závěr

Zonky.cz: Každý manažer musí být zároveň dobrý HR manažer. Proto jsme v naší společnosti úplně zrušili pozici HR ředitele.

Etnetera: Nebojte se dělat změny a s tím související chyby. Nasazujte své nejlepší lidi na své nejlepší příležitosti. Ne na největší problémy.

AAA Auto: Chcete-li být v inovacích úspěšní, nabírejte lidi, kteří umí poslouchat. Nabírejte delivery tým a ne kreativní tým. A nezapomeňte, že „béčkoví“ lidé stavějí „céčkové“ týmy. Pracujte s lidmi, kteří jsou proaktivní, zaměření na delivery a na business. Jak na inovace v organizaci? Naslouchejte a ptejte se. „Nakupte“ si klíčové lidi ve firmě (nakloňte si je na svou stranu) a zajistěte 100% zodpovědnost konkrétního člověka za projekt.

Česká spořitelna: Lidé musejí vědět, proč něco dělají, a musejí mít tvůrčí svobodu.

Alza.cz: Myslíte, že máme čas na stolní fotbálek nebo solnou jeskyni? Tvrdě makáme, pracujeme s těmi nejlepšími a jsme rychlí. Naše svoboda spočívá v tom, že kdokoli z nás může přijít za vedením s návrhem na změnu. Ale pozor, součástí musí být i návrh řešení a jeho realizace. Stěžovat si umí každý. Přijímáme pouze ty, kteří jsou chytří a umí se rychle učit. Ve zkušební době rozdáváme výpovědi. Součást každého vzdělávacího kurzu je zkušební test. Jinak to nemá smysl. Jsme hodně mužská firma.

Praktické workshopy – vede prediktivní analytika

Konference končí, na řadu přicházejí praktické workshopy. Největší zájem je o téma prediktivní analytika pro HR pod vedením odborníků Pavla Šimáka a Veroniky Bauer Počerové z Deloitte. Svou zkušenost s pilotním projektem předává zástupce ze společnosti BlueLink.

Věděli jste, že prediktivní analytika dokáže určit, jaká je pravděpodobnost odchodu zaměstnance v následujících třech měsících spolu s důvody výpovědi? Existuje přitom zhruba 500 prediktorů, ze kterých je třeba identifikovat cca 20 nejzásadnějších. Právě ty určují pravděpodobnost odchodu, ale pozor, pro každou firmu (klienta) jsou specifické.

Zkušenosti z Bluelink:

  • Výsledky predikce odchodu zaměstnanců: Po 3 měsících od predikce „rizikových“ zaměstnanců polovina z označených jako rizikoví firmu opustila (10 z 20), ze zaměstnanců s nízkým rizikem neodešel žádný (0 z 20).
  • Velmi překvapivá byla například zjištění ohledně národnostního složení týmu. Ukázalo se, že pokud je složený z více než dvou národností, riziko odchodu zaměstnanců se zvyšuje.
  • A pokud zaměstnanec v průběhu 12 měsíců nezískal žádný bonus, nijak to, na rozdíl od minimálních bonusů, riziko odchodu neovlivňuje.
  • Predikce vs. výsledky výstupních interview se zaměstnanci, kteří firmu opustili, potvrdily významnou shodu v prediktorech.

Zajímá vás prezentace Sarah Cuthill z Deloitte US nebo studie Trendy v oblasti lidského kapitálu? Stáhněte si je.

HR HR Meeting 2018 HR trendy human capital nová kariéra prediktivní analytika well-being
Deloitte živě  Technologie 

Kdybych dnes firmu zakládal znovu, lidi kolem sebe bych zaměstnal o dost dříve, říká Josef Prusa

Když si Josef Průša, zakladatel společnosti Prusa Research vyrábějící 3D tiskárny, loni přebíral cenu za třetí příčku v soutěži Deloitte Technology Fast 50, neskrýval zklamání. Firma rostla raketovým tempem, ale přesto tempo růstu ve výši 6900 procent stačilo "jen" na bronz. Už tenkrát měl ale jasno: do roka a do dne porazí vítěze z roku 2017, vyhledávače letenek Kiwi.com! Výsledek? Po 12 měsících více než zdvojnásobený růst a první místo mezi padesátkou nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. 

12. 10. 2018
Deloitte živě  Technologie 

Český výrobce 3D tiskáren Prusa Research roste nejrychleji ve střední Evropě, vyhrál soutěž Deloitte Technology Fast 50

Nejrychleji rostoucí technologická společnost ve střední Evropě je už druhým rokem z Česka, na prvním místě se v žebříčku Fast 50 pro rok 2018 umístil výrobce 3D tiskáren Prusa Research. Loňský vítěz Kiwi.com obsadil druhou příčku. Česká republika si připsala další skvělá umístění, v první desítce jsou ještě Pilulka a nováček soutěže - Proficio Marketing. Prodejce online módy ZOOT obhájil loňské prvenství v kategorii Velká pětka, nejlepší česká firma mezi Vycházejícími hvězdami je výrobce 3D pera 3Dsimo (třetí místo), na desátém místě je online supermarket Rohlík.cz. Přečtěte si, jak probíhalo slavnostní vyhlášení v Praze. 

11. 10. 2018
Deloitte živě 

Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu přebytkem 2,3 miliardy korun, prohloubil se deficit v obchodě s ropou

Obchodní bilance se v srpnu opět dostala do přebytku, ten ale meziročně poklesl o 2,6 miliard korun na 2,3 miliardy. Co za meziročním snížením přebytku stálo? Jednak prohloubení deficitu v obchodě s ropou a ropnými produkty, což souvisí s vysokými cenami ropy a s relativně slabou korunou. Dobře se ale nevedlo ani obchodu s motorovými vozidly, kde poklesl přebytek meziročně o 1,9 miliard korun. 

10. 10. 2018