COVID-19  Deloitte živě 

Ekonomika v karanténě: dopady na HDP Česka

Českou společnost a ekonomiku zasáhla tvrdá opatření zavedená k zamezení šíření viru COVID-19. Na prvním místě je samozřejmě bezpečí a zdraví obyvatelstva, ekonomické dopady budou ovšem citelné. Jaká odvětví nový vir zasáhne nejvíce?

V první linii jsou odvětví přímo zasažená zastavením činnosti nebo výrazným poklesem poptávky. Jde například o vzdělávání, kulturní a sportovní akce, stravování a ubytování, činnost cestovních kanceláří, leteckou dopravu nebo knihovny a galerie. Celkem se tato odvětví podílí na tvorbě přidané hodnoty 8,5 procenty. Pokud by se v této části ekonomiky zastavila činnost na měsíc, činil by dopad na roční HDP Česka zhruba 0,7 procenta.

Zastavení činnosti škol a karanténa pro osoby vracející se ze zahraničí i nakažené virem COVID-19 představuje nucené „volno“ pro nemalou část pracovních sil. V Česku je zhruba 1,1 milionu dětí ve věku 6-15 let, s nimiž někdo z rodičů musí zůstat doma. V některých oblastech je nutné zajistit fungování za všech okolností, proto nejsou dopady přímo úměrné. Dopady může zmírnit využívání práce z domova. HDP by kvůli tomuto faktoru mohl klesnout zhruba o 0,2 procenta.

Další negativní dopady může přinést panika a strach ochromující spotřebu domácností i firemní investice. Zvýšená nejistota nikdy nesvědčila výdajům za zbytné zboží a investice. Kvantifikovat dopady v této oblasti je dosti obtížné, ilustrací však může být recese z let 2012 a 2013 způsobená podobnými důvody.

V prognóze připravené na konci minulého roku pro rok 2020 vycházela střední hodnota odhadu růstu HDP na 2,0 procenta. Průběžné doplňování publikovaných dat a pozvolné zhoršování odhadů pro hlavní obchodní partnery Česka vedlo ke snížení odhadu růstu českého HDP na 1,3 procenta. Při zvážení možných dopadů viru COVID-19 a preventivních opatření může být solidním výsledkem v letošním roce stagnace české ekonomiky.

Při zvážení možných dopadů koronaviru a preventivních opatření může být solidním výsledkem v letošním roce stagnace české ekonomiky. Pokud se situaci nepodaří rychle zvládnout a budou nutná déle trvající a razantnější opatření, budeme se muset bavit o recesi a její hloubce.

DOBA KORONAVIROVÁ NA WEBU DELOITTE
Jak čelit dopadům pandemie COVID-19?

Na speciální webové stránce Deloitte jsme pro vás shrnuli přehled klíčových kroků, které je potřeba učinit na cestě ke zmírnění dopadů pandemie na fungování vaší organizace. Od rychlého zavedení home office přes daňové dopady, závazky ze smluv až po vytvoření krizových scénářů pro zajištění kontinuity podnikání. Najdete tam i kontakt na naše odborníky, kteří vám pomohou reagovat na konkrétní opatření s ohledem na potřeby vaší firmy.

Aktuální informace najdete i na tomto blogu v sekci pandemie koronaviru.

COVID-19 Koronavirus Komentáře Davida Marka

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right