Poradenství 

MakroEKO zprávy: zahraniční obchod, průmysl i maloobchod [srpen 2019]

České domácnosti si užívají. Díky rychlému růstu mezd a minimální nezaměstnanosti si mohou dovolit utrácet v obchodech více než v předchozích letech. Na statistice českého zahraničního obchodu se pravděpodobně začínají projevovat nepříznivé vnější vlivy ekonomického prostředí, tedy například americko-čínská obchodní válka. A naplňují se obavy z negativního vývoje průmyslu. Jak si stály maloobchod, zahraniční obchod a průmyslová výroba v srpnu?

Maloobchod v srpnu: Zrcadlo příznivého trhu práce

Maloobchodní tržby se v srpnu meziročně zvýšily o 3,7 procenta, po zohlednění kalendářních variací dokonce o 4,6 procenta. Domácí poptávka zůstává hlavním pilířem růstu ekonomiky. Nicméně naplní-li se obavy z ekonomického vývoje v zahraničí, bude jen otázkou času, než se to projeví i v této části ekonomiky.

Co české domácnosti nakupují nejčastěji kromě běžných věcí, jako jsou potraviny či pohonné hmoty? Vybavení pro sport a rekreaci, mobilní telefony, elektroniku a oblečení. Za sportovní vybavení se v srpnu utratilo o 8,0 procent více než před rokem. Tržby z prodeje mobilních telefonů a počítačů meziročně stouply o 7,5 procenta. Výdaje za oblečení obuv se zvýšily o 6,5 procenta.

Z poklesu poptávky jistě nemají radost autosalony a servisy. Tržby z prodeje automobilů meziročně klesly o 3,3 procenta, obrat v servisech klesl o 6,5 procenta.

Maloobchodní tržby rostou svižným tempem již pátý rok. V nejbližších měsících bude domácí poptávku i nadále podporovat příznivá situace na trhu práce. Za celý letošní rok se obrat v maloobchodu nejspíše zvýší o 4,5-5,0 procent. Příští rok ovšem jeho růst mohou zpomalit obavy z ekonomického vývoje v zahraničí.

Průmysl v srpnu: navzdory létu pod bodem mrazu

Obavy z negativního vývoje se zvolna naplňují. Průmyslová výroba se v srpnu meziročně snížila o 3,8 procenta, po očištění o rozdíly v počtu pracovních dnů klesla o 1,2 procenta. Vývoj tržeb byl prakticky identický. Snížil se také objem nových objednávek a zaměstnanost. Jen mzdy nadále rostou.

K poklesu celkových statistik přispěla zejména dvě odvětví: produkce hutního průmyslu klesla o 14,6 procenta, výroba počítačů a elektroniky se snížila o 12,7 procenta. Celkové statistiky naopak podpořily automobilky, jejichž výroba se meziročně zvýšila o 4,5 procenta.

Klesající produkci a nepříznivý výhled do dalších měsíců reflektuje vývoje zaměstnanosti – meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslu se v srpnu prohloubil na 1,5 procenta. Ani to ovšem nestačilo zastavit nárůst mzdových nákladů. Průměrná mzda se totiž meziročně zvýšila o 5,4 procenta. Při poklesu výroby a tržeb se jednotkové mzdové náklady meziročně zvýšily o 7,9 procenta.

Co čekat v dalších měsících? Objem nových zakázek v srpnu meziročně klesl o 7,9 procenta. Index nákupních manažerů spadl docela výrazně pod hodnotu 50 bodů, která předěluje růst a recesi. Ani indicie od našeho hlavního obchodního partnera nepřináší pozitivní zprávy: PMI a Ifo index se propadly na úrovně z poslední velké recese, nové zakázky v německém průmyslu meziročně klesly o 6,7 procenta.

Zahraniční obchod v srpnu: pokles exportů i importů

Nepříznivé vnější ekonomické prostředí (americko-čínská obchodní válka atd.) se pravděpodobně začíná projevovat na statistice českého zahraničního obchodu. Vývozy klesly v srpnu jak meziměsíčně (o 1,3 procenta), tak meziročně (2,7 procent). Naštěstí dovozy klesaly ještě razantněji, o 3,1 % meziměsíčně, respektive o 7,9 %. Na meziroční statistice se negativně podepsal chybějící jeden pracovní den. Ve výsledku si tak obchodní bilance připsala solidní přebytek 8,6 mld. Kč, což znamenalo meziroční zlepšení o 15,4 mld. Kč.

Statistika vývozů byla pozitivně podpořena vývozem motorových vozidel, který meziročně vzrostl o 4,6 mld. Kč. Je ale třeba mít na paměti, že statistiky vývozu a produkce u automobilového průmyslu bývají během prázdnin často zkresleny celozávodními dovolenými.

Dále došlo k poklesu deficitu o 2,6 mld. Kč u plynu a ropných produktů, kvůli poklesu cen ropy a plynu na světových trzích, a k poklesu deficitu u počítačů, elektronických a optických přístrojů o 2,9 mld. Kč.

Tento rok očekáváme navzdory slabé externí poptávce zlepšení přebytku obchodní bilance z loňských 98 mld. Kč na 157 mld. Kč.

Maloobchodní tržby Průmyslová výroba Nezaměstnanost Zahraniční obchod Maloobchod
Poradenství 

Záchrana textilky VEBA: Nahlédněte pod pokličku restrukturalizačního procesu

Do restrukturalizačního procesu na záchranu broumovské textilky VEBA vstoupil Deloitte v roce 2016. V té době se nad tradiční výrobou žakársky tkaných bavlněných tkanin i značkou samotnou stahovala mračna. Výroba se kvůli ekonomickému poklesu a dalším rizikovým faktorům na klíčových trzích v Africe dostala do hospodářských potíží. Firma vykázala ztrátu ve výši 57 milionů korun a rekordní bankovní dluh 740 milionů korun! V průběhu čtyřleté záchrany přitom došlo k eskalaci jednání mezi zainteresovanými stranami a dalším zvratům, které změnily předpoklady pro stávající řešení a vyžadovaly úpravy strategie. Jak Deloitte zachraňoval textilku se 160letou historií? Nahlédněte s námi do celého procesu restrukturalizace, tedy do záchrany firmy před krachem. 

8. 10. 2020
Poradenství 

Framework: Jak efektivně řídit online session

Řídit kolaborativní workshop v zasedačce je v podstatě jednoduché. Účastníci na sebe vidí, všichni jsou společně na jednom místě a celou dobu mají maximální přehled o tom, co se v místnosti zrovna děje. Společná pozornost se upírá směrem k řešení. Tak tomu alespoň bývalo, než přišel koronavirus, zasedačky se musely pro větší skupiny zavřít a my se začali potkávat online. Tým Deloitte NEXT proto připravil jednoduchý framework, s jehož pomocí lze kolaborativní online session organizovat stejně efektivně, jako byste byli ve skutečné kanceláři se svými kolegy po boku. 

30. 9. 2020
Poradenství  Právo 

Kdo ponese odpovědnost za úpadek společnosti? Novela zákona o obchodních korporacích klepe na dveře

České společnosti čekají v příštím roce zásadní změny v oblasti legislativy. Od 1. ledna 2021 totiž nabyde účinnosti velká novela zákona o obchodních korporacích, která s sebou přináší nová pravidla zejména v oblasti odpovědnosti managementu. Jak bude nově probíhat schvalování smlouvy o výkonu funkce? Kdo ponese následky za způsobení úpadku společnosti? A jaké sankce jej v takovém případě čekají? Těmto a dalším otázkám jsme se věnovali v našem tematickém webcastu. 

22. 9. 2020