Poradenství 

MakroEKO zprávy: zahraniční obchod, průmysl i maloobchod [srpen 2019]

České domácnosti si užívají. Díky rychlému růstu mezd a minimální nezaměstnanosti si mohou dovolit utrácet v obchodech více než v předchozích letech. Na statistice českého zahraničního obchodu se pravděpodobně začínají projevovat nepříznivé vnější vlivy ekonomického prostředí, tedy například americko-čínská obchodní válka. A naplňují se obavy z negativního vývoje průmyslu. Jak si stály maloobchod, zahraniční obchod a průmyslová výroba v srpnu?

Maloobchod v srpnu: Zrcadlo příznivého trhu práce

Maloobchodní tržby se v srpnu meziročně zvýšily o 3,7 procenta, po zohlednění kalendářních variací dokonce o 4,6 procenta. Domácí poptávka zůstává hlavním pilířem růstu ekonomiky. Nicméně naplní-li se obavy z ekonomického vývoje v zahraničí, bude jen otázkou času, než se to projeví i v této části ekonomiky.

Co české domácnosti nakupují nejčastěji kromě běžných věcí, jako jsou potraviny či pohonné hmoty? Vybavení pro sport a rekreaci, mobilní telefony, elektroniku a oblečení. Za sportovní vybavení se v srpnu utratilo o 8,0 procent více než před rokem. Tržby z prodeje mobilních telefonů a počítačů meziročně stouply o 7,5 procenta. Výdaje za oblečení obuv se zvýšily o 6,5 procenta.

Z poklesu poptávky jistě nemají radost autosalony a servisy. Tržby z prodeje automobilů meziročně klesly o 3,3 procenta, obrat v servisech klesl o 6,5 procenta.

Maloobchodní tržby rostou svižným tempem již pátý rok. V nejbližších měsících bude domácí poptávku i nadále podporovat příznivá situace na trhu práce. Za celý letošní rok se obrat v maloobchodu nejspíše zvýší o 4,5-5,0 procent. Příští rok ovšem jeho růst mohou zpomalit obavy z ekonomického vývoje v zahraničí.

Průmysl v srpnu: navzdory létu pod bodem mrazu

Obavy z negativního vývoje se zvolna naplňují. Průmyslová výroba se v srpnu meziročně snížila o 3,8 procenta, po očištění o rozdíly v počtu pracovních dnů klesla o 1,2 procenta. Vývoj tržeb byl prakticky identický. Snížil se také objem nových objednávek a zaměstnanost. Jen mzdy nadále rostou.

K poklesu celkových statistik přispěla zejména dvě odvětví: produkce hutního průmyslu klesla o 14,6 procenta, výroba počítačů a elektroniky se snížila o 12,7 procenta. Celkové statistiky naopak podpořily automobilky, jejichž výroba se meziročně zvýšila o 4,5 procenta.

Klesající produkci a nepříznivý výhled do dalších měsíců reflektuje vývoje zaměstnanosti – meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslu se v srpnu prohloubil na 1,5 procenta. Ani to ovšem nestačilo zastavit nárůst mzdových nákladů. Průměrná mzda se totiž meziročně zvýšila o 5,4 procenta. Při poklesu výroby a tržeb se jednotkové mzdové náklady meziročně zvýšily o 7,9 procenta.

Co čekat v dalších měsících? Objem nových zakázek v srpnu meziročně klesl o 7,9 procenta. Index nákupních manažerů spadl docela výrazně pod hodnotu 50 bodů, která předěluje růst a recesi. Ani indicie od našeho hlavního obchodního partnera nepřináší pozitivní zprávy: PMI a Ifo index se propadly na úrovně z poslední velké recese, nové zakázky v německém průmyslu meziročně klesly o 6,7 procenta.

Zahraniční obchod v srpnu: pokles exportů i importů

Nepříznivé vnější ekonomické prostředí (americko-čínská obchodní válka atd.) se pravděpodobně začíná projevovat na statistice českého zahraničního obchodu. Vývozy klesly v srpnu jak meziměsíčně (o 1,3 procenta), tak meziročně (2,7 procent). Naštěstí dovozy klesaly ještě razantněji, o 3,1 % meziměsíčně, respektive o 7,9 %. Na meziroční statistice se negativně podepsal chybějící jeden pracovní den. Ve výsledku si tak obchodní bilance připsala solidní přebytek 8,6 mld. Kč, což znamenalo meziroční zlepšení o 15,4 mld. Kč.

Statistika vývozů byla pozitivně podpořena vývozem motorových vozidel, který meziročně vzrostl o 4,6 mld. Kč. Je ale třeba mít na paměti, že statistiky vývozu a produkce u automobilového průmyslu bývají během prázdnin často zkresleny celozávodními dovolenými.

Dále došlo k poklesu deficitu o 2,6 mld. Kč u plynu a ropných produktů, kvůli poklesu cen ropy a plynu na světových trzích, a k poklesu deficitu u počítačů, elektronických a optických přístrojů o 2,9 mld. Kč.

Tento rok očekáváme navzdory slabé externí poptávce zlepšení přebytku obchodní bilance z loňských 98 mld. Kč na 157 mld. Kč.

Maloobchodní tržby Průmyslová výroba Nezaměstnanost Zahraniční obchod Maloobchod
Poradenství 

Nové požadavky SWIFT pro provedení nezávislého ověření firem

Ochrana dat a zákazníků v digitálním prostředí je pro moderní finanční instituce jedním z hlavních témat, na kterém přímo závisí nejen jejich konkurenceschopnost, ale i samotný provoz poskytovaných služeb. Dle aktuálních požadavků Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT) platných pro rok 2021 musí být ověření těchto bezpečnostních standardů ve firmách nově prováděno nezávislým útvarem. Tím může být externí společnost, ale například i interní nezávislé oddělení. Jaké další změny přichází s novými pravidly SWIFT Customer Security Programme? 

2. 9. 2021
Poradenství 

Agilní projektové řízení v době krize: Jak efektivně transformovat tradiční firmu na moderní společnost?

Agilní projektové řízení se v uplynulých měsících ukázalo jako zvláště efektivní způsob, jak se firmy mohou vypořádat s organizačními změnami způsobenými krizí. Společnosti díky svému aktivnímu přístupu a rychlé reakci obstály tváří v tvář náhlým změnám a dopadům spojenými s vládními nařízeními a nyní jsou v rámci svých trhů ještě odolnější. Jednou z hlavních výhod byla v tomto směru dobře nastavená komunikace, kterou neovlivnil ani přestup do online prostředí nebo nedobrovolné rozpuštění týmů na home office. 

10. 8. 2021
Poradenství 

Dost bylo krize, nové příležitosti na trhu čekají. Co to znamená pro finanční ředitele?

Odolná firma je ta, která se umí přizpůsobit. Má management, který dokáže firmu řídit ze dne na den a reagovat na aktuální situaci, i když se pohybuje ve světě, kde rostou náklady, zpožďují se dodávky a vlivem restrikcí váznou běžné procesy. Takových lidí je ale bezesporu málo. Jenže odolnost firmy je rozhodujícím faktorem nejen pro přežití, ale hlavně pro nastartování prosperity. A o tu se teď hraje. 

29. 3. 2021