Technologie  Právo 

Online komunikační nástroje jsou dobrým pomocníkem na home office, provází je však bezpečnostní rizika

Kybernetická bezpečnost v poslední době žije nutností vypořádat se s riziky použití telekonferenčních služeb či zranitelností IT zdravotnických zařízení. Zajímavým projektem je možnost nabídnout část výpočetního výkonu běžných zařízení lidí pro účely boje s nemocí COVID-19. Chcete se dozvědět více? Podrobnější informace najdete v našem květnovém TechLaw zpravodaji.

Podívejte se i na další témata, kterým se věnujeme v našem květnovém TechLaw zpravodaji:

NÚKIB upozornil na rizika audio a video konferenčních služeb

V souvislosti s pandemií nového koronaviru se velké množství schůzek a hovorů přeneslo do online prostředí. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal upozornění, ve kterém poukazuje na rizika spojená s používáním online konferenčních služeb. NÚKIB v této souvislost zmínil zejména široce rozšířenou službu Zoom. Sama Zoom Video Communications, Inc. představila svůj 90denní plán na posílení bezpečnosti této služby.

NÚKIB vydal varování před útoky na zdravotnická zařízení a nemocnicím nabízí pomoc

Koncem loňského roku jsme byli svědky kybernetického útoku na nemocnici v Benešově a nyní během pandemie koronaviru si hackeři pro svůj útok vybrali Fakultní nemocnici Brno. Útok měl za následek převoz pacientů i nucené zasílání odebraných vzorků do ostatních nemocnic. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost nyní vydal varování, ve kterém upozorňuje na hrozící spear-phishingové kampaně, jejichž přípravná fáze již údajně probíhá. Cílem těchto kampaní, které se tváří jako pocházející od důvěryhodného zdroje, mají být primárně zdravotnická zařízení. Jedná se teprve o druhé varování vydané na základě zákona o kybernetické bezpečnosti, ke kterému se NÚKIB uchýlil. Úřad také v zápatí vydal k varování podrobnější doporučení. NÚKIB ve spolupráci se sdružením CZ.NIC, správcem české národní domény a provozovatelem Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ, v současnosti nabízí nemocnicím pomoc, která spočívá v monitoringu zranitelností a bezpečnostních školení.

Boj proti pandemii Covid-19 prostřednictvím projektu Folding@home

Projekt Folding@home, v rámci kterého mohou dobrovolníci přes internet propůjčit výpočetní výkon svého počítače k simulování skládání proteinů, se zapojil do boje proti koronaviru. Účastníci projektu tak nyní mohou propůjčit výkon svých grafických karet k provedení náročných výpočtů, které vědcům pomohou pochopit chování tohoto nového viru.

Home office Cybersecurity TechLaw zpravodaj
Technologie 

Modernizace firem by měla být chytrá, ne nákladná. Cloudové technologie a IoT platformy jsou vstupenkou do budoucnosti

Zavádění cloudových technologií, IoT nástrojů a dalších chytrých řešení v rámci výrobních procesů firem běží na plné obrátky. Společnosti dobře vědí, že pokud si do budoucna chtějí udržet své místo na trhu, musí se otevřít moderním technologiím a digitalizaci a sledovat současné trendy Průmyslu 4.0. A ačkoliv se někdy může zdát, že některé technologie vyžadují ohromné investice a přináší více starostí než užitku, opak je pravdou. 

22. 11. 2021
Technologie 

Důvěryhodná umělá inteligence a její potenciál

Podniky jsou dnes stále více konfrontovány s novou generací softwarových nástrojů, aplikací a dalšími technickými řešeními, které obsahují umělou inteligenci (AI). Řeč je kupříkladu o částečném samočinném řízení automobilů, řízení výrobních linek nebo diktování e-mailů pomocí telefonu. Všechny tyto systémy mají jedno společné – jejich součástí jsou komponenty na bázi strojového učení. 

15. 11. 2021
Právo 

K rychlejší ekologizaci hospodářství přispívají přísnější regulace i rostoucí počet environmentálních sporů

Ekologizace hospodářství je jedno z aktuálních celospolečenských témat, jehož význam v poledních měsících a letech rychle roste. Změny přichází mimo jiné i v oblasti legislativy – přibývá nových regulací v celé řadě oblastí od energetiky přes zemědělství a lesnictví až po udržitelné financování. A spolu s tím přibývá environmentálních sporů, které se stávají dalším z akcelerátorů proměny. Přečtěte si, co se v oblasti environmentálního práva v uplynulých měsících událo a jaké novinky nás v tomto směru brzy čekají. 

4. 11. 2021