Technologie  Právo 

Online komunikační nástroje jsou dobrým pomocníkem na home office, provází je však bezpečnostní rizika

Kybernetická bezpečnost v poslední době žije nutností vypořádat se s riziky použití telekonferenčních služeb či zranitelností IT zdravotnických zařízení. Zajímavým projektem je možnost nabídnout část výpočetního výkonu běžných zařízení lidí pro účely boje s nemocí COVID-19. Chcete se dozvědět více? Podrobnější informace najdete v našem květnovém TechLaw zpravodaji.

Podívejte se i na další témata, kterým se věnujeme v našem květnovém TechLaw zpravodaji:

NÚKIB upozornil na rizika audio a video konferenčních služeb

V souvislosti s pandemií nového koronaviru se velké množství schůzek a hovorů přeneslo do online prostředí. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal upozornění, ve kterém poukazuje na rizika spojená s používáním online konferenčních služeb. NÚKIB v této souvislost zmínil zejména široce rozšířenou službu Zoom. Sama Zoom Video Communications, Inc. představila svůj 90denní plán na posílení bezpečnosti této služby.

NÚKIB vydal varování před útoky na zdravotnická zařízení a nemocnicím nabízí pomoc

Koncem loňského roku jsme byli svědky kybernetického útoku na nemocnici v Benešově a nyní během pandemie koronaviru si hackeři pro svůj útok vybrali Fakultní nemocnici Brno. Útok měl za následek převoz pacientů i nucené zasílání odebraných vzorků do ostatních nemocnic. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost nyní vydal varování, ve kterém upozorňuje na hrozící spear-phishingové kampaně, jejichž přípravná fáze již údajně probíhá. Cílem těchto kampaní, které se tváří jako pocházející od důvěryhodného zdroje, mají být primárně zdravotnická zařízení. Jedná se teprve o druhé varování vydané na základě zákona o kybernetické bezpečnosti, ke kterému se NÚKIB uchýlil. Úřad také v zápatí vydal k varování podrobnější doporučení. NÚKIB ve spolupráci se sdružením CZ.NIC, správcem české národní domény a provozovatelem Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ, v současnosti nabízí nemocnicím pomoc, která spočívá v monitoringu zranitelností a bezpečnostních školení.

Boj proti pandemii Covid-19 prostřednictvím projektu Folding@home

Projekt Folding@home, v rámci kterého mohou dobrovolníci přes internet propůjčit výpočetní výkon svého počítače k simulování skládání proteinů, se zapojil do boje proti koronaviru. Účastníci projektu tak nyní mohou propůjčit výkon svých grafických karet k provedení náročných výpočtů, které vědcům pomohou pochopit chování tohoto nového viru.

Home office Cybersecurity TechLaw zpravodaj
Technologie  Deloitte živě 

Společnost Greycortex je vlastně takový doktor. Zajišťuje, aby jeho klienti nedostali nemoc z kybernetické nákazy

Co člověk zahesluje, to také odhesluje. Tohle platilo pár let zpátky. Dnes kyberkriminálníci využívají pokročilé technologie, útoky jsou mnohem sofistikovanější. A cílenější. Následky pak také mnohem horší. „Vyvíjí se nejen ta dobrá strana, tedy firmy zabývající se kybernetickou ochranou, ale i ta špatná. Útoky vedou přes slabá místa a lidské chyby,“ říká Petr Chaloupka, CEO společnosti Greycortex, která řeší zabezpečení počítačových a bezpečnostních sítí. Příběh této firmy, která uspěla mezi nejrychleji rostoucími technologickými společnostmi, se začal psát hodně dávno před jejím vznikem. Je o vášni, vizi, dovednostech, ale i pořádné dávce humoru. A vlastně je tak trochu spojen i s počátky komputerizace v Československu. 

2. 12. 2020
Nemovitosti  Právo 

Dopad koronavirové pandemie na nemovitostní trh

Vládní opatření přijatá v souvislosti s druhou vlnou koronavirové pandemie opět omezila fungování řady firem a podnikatelů. Jako jeden z nástrojů pro zmírnění negativních dopadů tohoto omezení schválila vláda program Covid – Nájemné 2, v jehož rámci mohou podnikatelé a firmy žádat o dotaci na komerční nájem. Od první výzvy se liší tím, že již neobsahuje podmínku, aby pronajímatel slevil žadateli minimálně 30 procent nájemného. Za jakých podmínek se tedy může žádat? A jak trh s komerčním nájmem poznamenala současná krize? 

1. 12. 2020
Právo 

Digitalizace a automatizace mají obrovský potenciál a my chceme být v čele pelotonu, říká Jan Spáčil z Deloitte Legal

„V těžkých dobách přestává být inovace pouhou příležitostí a stává se nutností. V programu regenerace pomáháme klientům dívat se dopředu a překlenout složité období. Pochopit, kam nás například přechod do on-line prostředí posunul a jak čerpat z jeho výhod. Digitalizace a automatizace mají obrovský potenciál a my chceme být v čele pelotonu,“ říká Jan Spáčil, vedoucí partner Deloitte Legal Česká republika. V rozhovoru promluvil také o tom, jak se právní byznys přelévá do on-line prostředí, o úzké spolupráci se start-upy v oblasti LegalTech a také o motivaci mladých talentů. 

26. 11. 2020