Deloitte živě 

Díky stáži v Deloitte jsem si vyzkoušela práci auditora a naučila se komunikovat s klienty, říká studentka Nelly

Šest týdnů získávání cenných pracovních zkušeností, poznávání firemních procesů a navazování kontaktů. To je letní stáž v Deloitte, jíž se mohou zúčastnit vybraní čeští a slovenští studenti zahraničních univerzit, kteří úspěšně projdou přijímacím pohovorem. „Studentské stáže přináší obohacení oběma stranám. Studenti zjistí, jak funguje naše kultura a jaké to je pracovat pro společnost našeho typu. My si zase ceníme jejich pohledu zvenčí a odvedené práce na svěřených úkolech,“ vysvětluje Iva Habrnálová z HR oddělení, proč Deloitte tento program organizoval již podruhé. Kdo byli letošní stážisté a jaké zkušenosti si odnášejí?

Co jsem během stáže dělala? Již od samého začátku stáže v oddělení Audit & Assurance jsem byla brána jako součást týmu. V prvních dvou týdnech jsem pracovala na auditu tří projektů v oblasti energetiky. Byla mi delegována opravdová auditorská práce, do které mě moji kolegové i manažer náležitě zasvětili. Kromě jiného jsem měla na starosti zpracovávání kontrol a dokumentů D&I, vytváření analytického review, kontrolu referencí, a dokonce i komunikaci s klientem. Mohla jsem být přítomna na meetinzích a zažít tu opravdovou dynamickou atmosféru na pracovišti.

Co mi stáž dala? Jedním z mnoha úkolů auditu je ověřit, zda to, co o sobě entity prezentují, je skutečné. Pro mě bylo moc zajímavé procházet smluvní dokumenty, finanční výkazy a manažerské reporty entit a hledat způsoby, jak tyto informace ověřit. Bavilo mě provádět kontroly interních schvalovacích procesů a vyžádat si potřebné podklady přímo od klientů. Nejen že jsem se naučila mnoha novým funkcím v auditorských softwarech, ale také jak komunikovat s klienty a jak jasně popsat, jaké informace a podklady od nich dále potřebujeme.

Proč bych doporučila stáž i dalším studentům? Stáž je skvělá příležitost, jak zažít to pravé pracovní prostředí a vyzkoušet si práci, kterou vybrané oddělení opravdu odvádí. Nasbírat takovéto zkušenosti už během studia vás jak z praktického, tak intelektuálního hlediska nesmírně obohatí. Díky aktivnímu zapojení do dění poznáte firmu a její kulturu daleko blíže. Navíc máte možnost potkat spoustu nových inspirativních lidí a rozšířit si tak obzory i síť svých kontaktů.

Nejste si jistí, jak napsat správně životopis? Nevíte, jak se připravit na pohovor? Užitečné rady a tipy jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.

Co jsem během stáže dělal? Pracoval jsem v oddělení Audit & Assurance na projektech, které mi poskytly náhled na fungování firmy jako celku, na rozdělení práce a povinností. Měl jsem na starosti datové analýzy a shrnutí informací k tvorbě tzv. comfort letter ve Spojených státech a Spojeném království pro Martina Tesaře, vedoucího partnera auditních služeb Deloitte Central Europe. Během stáže s daty jsem se naučil, jak lépe najít příběh za čísly a vytáhnout to nejdůležitější.

Co mi stáž dala? Stáž mi přinesla lepší chápání práce ve velké firmě. Zlepšil jsem se v Excelu, naučil se pracovat s Power BI a pochopil jsem, jak důležitá je práce auditora pro fungování světa byznysu.

Proč bych stáž doporučil i dalším studentům? Studenti by měli absolvovat stáž, aby poznali fungování ve firmě s dlouhou tradicí, pochopili přesněji, co se skrývá za pojmy jako „Audit and Assurance“, a udělali si představu o tom, jestli by práce v korporátu byla pro ně.

Proč je skvělé absolvovat letní stáž v Deloitte? A co všechno se díky ní naučili? O tom se rozepsali Tonda, Tereza a David. Přečtěte si druhý díl našeho článku o stážistech, kteří se rozhodli během prázdnin zjistit, jak to chodí v praxi, a naučit se něco nového.

Co jsem během stáže dělala? Moje stáž byla specifická v tom, že spíš než „do oddělení“ jsem byla přijata přímo na projekty. Pod Ivou Habrnálovou z HR jsem připravovala projekt Deloitte studentských i zaměstnaneckých ambasadorů. Dále jsem pracovala s LaDanou Edwards, partnerkou Deloitte, na organizaci jedné z konferencí CzechSetGo!, která se týká vzdělávání – ve školách i v životě. Měla jsem šanci nahlédnout do strategické i produkční části projektů.

Co mi stáž dala? Naučila jsem se být proaktivní na meetinzích, přestože jsou tam lidé v mnohem seniornějších pozicích. Dále jsem se naučila analyticky přistupovat ke strategii a co nejvíce se zaměřovat na impact, tedy na to, proč děláme to, co děláme. Nejvíce mě překvapilo, jak moc byli lidé otevření k mým hodnocením – opravdu se tady dbá na feedback. Jelikož jsem přišla jako „externí element“ a nebyla jsem v projektu ponořená už několik měsíců, mohla jsem předat názory a pohledy někoho, kdo celý koncept viděl jako novinku.

Proč bych stáž doporučila i dalším studentům? Stáž je super zkušenost. Minimálně si člověk zjistí, jestli by ho práce eventuálně bavila, nebo jestli je lepší zaměřit se na něco jiného. Já osobně se strašně ráda vzdělávám, získávám nové zkušenosti a potkávám přátelské, schopné a motivované lidi – prostě nejsem člověk, který by celé léto dokázal jen někde sedět a nic nedělat. A jelikož moje léto trvá čtyři měsíce, mám spoustu času na to cestovat, učit se i stážovat. A lidi v Deloitte opravdu splňují moje „požadavky“ na přátelské, schopné a motivované lidi, hodně jsem se toho od nich naučila a zároveň si rozšířila obzory.

Na zkušenou do Deloitte

Na letní stáž se mohou přihlásit čeští a slovenští studenti zahraničních univerzit. Proč právě zahraničních? „Zatímco se studenty českých vysokých škol v Deloitte spolupracujeme v průběhu celého roku, studenti zahraničních škol tuto možnost z pochopitelných důvodů nemají. V posledních letech se nám však začali tito mladí lidé ozývat s tím, že by se na léto rádi vrátili a absolvovali stáž právě v Praze,“ říká Iva Habrnálová.

Prvním krokem pro získání stáže je životopis. „CV mohou poslat uchazeči přímo na můj e-mail nebo mohou odpovědět na vybraný inzerát na našich stránkách jsmedeloitte.cz,“ radí se správným postupem Iva. Poté čeká studenty rozhovor s HR recruiterem a také s manažerem, v jehož týmu by v případě přijetí pracovali. Všichni zájemci si mohou vybrat, v kterém oddělení by chtěli stáž absolvovat, aby se tak mohli rozvíjet v oblasti, jež je zajímá.

Po nástupu stážisti obdrží „To do list“, na němž jsou rozepsány aktivity a cíle, které by měli v jednotlivých týdnech stáže splnit. Hned v prvním týdnu je to například seznámení se s týmem a vstupní školení, v dalších týdnech pak třeba stínování manažera, průběžný pohovor s HR nebo meeting s klientem. Na konci stážisty čeká výstupní pohovor a závěrečná prezentace.

Hlavní náplní stáže je ale práce na zadaném projektu. „Kromě toho stážisty vždy pobízíme k tomu, aby byli sami aktivní. Protože i zde platí, že co do stáže vloží, to si také odnesou,“ konstatuje Iva. 

Studenti v Deloitte získali během stáže praktické zkušenosti i sebevědomí

Číst více arrow-right-icon
Ilustrační obrázek: Studenti v Deloitte získali během stáže praktické zkušenosti i sebevědomí
Kariéra v Deloitte

Nadcházející akce

Semináře, webcasty, pracovní snídaně a další akce pořádané společností Deloitte.

    Zobrazit vícearrow-right